כסף

דמי הבראה 2020 – מתי מקבלים וכמה כסף מגיע לכם [מדריך]

חודשים יוני עד ספטמבר הם זמנים טובים עבור מרבינתנו מבחינה כלכלית, מכיוון שבתקופה זו משולמים דמי הבראה בסכום של אלפי שקלים. המעסיקים משלמים את הסכומים לעובדים ומציגים זאת בתלוש השכר שלהם.

אז לפני שנקפוץ למידע החשוב ביותר – כמה כסף תקבלו, בואו נעבור על כמה פרטים חשובים כגון: מהם דמי הבראה, זכאות דמי הבראה, איך הכספים מחושבים, מתי הם משולמים ועוד.

מהם דמי הבראה?

התשובה לשאלה מה זה דמי הבראה היא פשוטה. במקור, דמי הבראה הם כספים ששולמו לעובדים לצורך מימון שהיית העובדים בבית הבראה או בבית הארחה לצורך התחזקות והבראה וכן נופש. בעבר העובדים היו צריכים גם להציג קבלות כתנאי לקבלת הכספים הללו.

כיום, המונח דמי הבראה מנותק מן המקור ולכן דמי הבראה כיום הם כספים שנועדו לשמש את העובד במהלך תקופת הקיץ (בדרך כלל) על מנת שיוכל לקחת חופש מעבודה ולחזור עם כוחות מחודשים אל מקום העבודה.

תשלום דמי הבראה משולמים בפעם אחת, עם זאת, ניתן לקבוע כי הם ישולמו כל חודש לפי היחס שלהם ובהסכמת העובד.

עוד חשוב לציין כי כספים אלו נחשבים הכנסה מעבודה ולכן הם מחוייבים בתשלום מסים וביטוחים. כלומר, על קבלת כספי דמי הבראה יש לשלם מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ודמי בריאות. עם זאת, דמי הבראה לא נחשבים כספים לצורך חישוב שכר לפנסיה.

הזכאות בעניין דמי הבראה חלה מתוקף צו הרחבה בדבר השתתפות המעביד בהוצאות הבראה ונופש לפי חוק הסכמים קיבוציים וכן הסכמים וצווים אחרים.

מי זכאי לקבל דמי הבראה?

כל עובד שהשלים לפחות שנת עבודה אחת אצל המעסיק זכאי לקבל דמי הבראה. גם אם אתם עובדים במשרה חלקית או שאתם עובדים רק בחלק מן הימים במקום העבודה, אתם זכאים לקבל דמי הבראה.

גם עובדים שהתפטרו או פוטרו מעבודתם זכאים לקבל דמי הבראה אם העסקתם הסתיימה בפועל לאחר תום שנת עבודה אחת. נציין ונוסיף, אפילו אם ההודעה המוקדמת לפיטורים או התפטרות קרתה לפני תום השלמת שנת עבודה אחת.

עם זאת, אם המעסיק החליט לסיים העסקה מיידית של העובד ולשלם לו שכר עבור ההודעה המוקדמת, אז העסקה תיחשב מיידית ולכן אם העובד לא השלים שנת עבודה אחת, הוא לא יהיה זכאי לקבל דמי הבראה.

לבסוף, גמלאים שמקבלים פנסיה תקציבית (עובדים במגזר הציבורי שהצטרפו עד 2002) גם זכאים לקבל דמי הבראה.

מתי מקבלים דמי הבראה?

דמי הבראה משולמים על ידי המעסיק בתשלום יחיד בעיקר בחודשי הקיץ של השנה, כלומר החל מחודש יוני עד חודש ספטמבר בכל שנה. עם זאת, ייתכן שתקבלו דמי הבראה בחודש אחר לפי איך שמקובל במקום העבודה.

דמי הבראה ניתנים באותה צורה כפי שאתם מקבלים את השכר שלכם וביחד איתו (העברה בנקאית, צ'ק או אחר) וסעיף דמי הבראה יופיע בתלוש השכר שלכם בחודש הייעודי.

עם זאת, עובד והמעסיק יכולים לקבוע בהסכם העסקה כי דמי ההבראה ישולמו בכל חודש לפי היחס שלהם באותה שנה. כל זאת בתנאי שיופיע סעיף מיוחד בתלוש השכר לעניין דמי הבראה.

גמלאים שמקבלים פנסיה תקציבית, יקבלו דמי הבראה יחד עם קצבת הפנסיה שלהם בחודש יוני.

חישוב ימי הבראה

כמה ימי הבראה מגיע לעובד? ובכן.. מספר ימי ההבראה שמגיעים לכם תלוי בוותק שיש לכם במקום העבודה. ככל שהוותק גדול יותר, כך מספר ימי ההבראה גדול יותר. הטבלה הבאה מציגה את ימי ההבראה שמגיעים לעובדים במגזר הפרטי בישראל.

שנות ותק של העובד במקום העבודהמספר ימי הבראה
השנה הראשונה (עד שנה אחת)5
השניה השניה והשלישית (שנתיים עד 3 שנים)6
השנה ה-4 ועד השנה ה-107
שנה 11 ועד השנה ה-148
שנה 15 ועד השנה 199
מהשנה ה-20 שנים ומעלה10

מועסק שעובד במשרה חלקית, זכאי לדמי הבראה לפי חלקיות המשרה. כמו כן, עובד שעבד בחלק מהשנה, זכאי לדמי הבראה לפי חלק תקופת העבודה באותה שנה. לדוגמה: עובד שמועסק 50% משרה, זכאי לדמי הבראה של 2.5 ימים עבור שנת עבודה אחת (הראשונה).

עובד שלא השלים שנת עבודה בחודש בו משולמים דמי הבראה, יקבל את דמי ההבראה בתקופה הבאה ובתנאי שישלים שנת עבודה אחת. בדמי ההבראה שיקבל, יחושב גם עבור שנה קודמת. כך למשל, אם העובד החל לעבוד ב-1 בחודש אפריל 2017 כאשר ההבראה משולמת עבור כל חודש יוני מכיוון שבסוף יוני 2017 הוא עבד 3 חודשים, הוא יקבל יחד עם השכר של יוני 2018 (עד ה-10 בחודש יולי 2018) בצורה כזו: 5 ימי הבראה עבור השנה הראשונה ו-1.5 ימי הבראה עבור השנה השנייה (3 חודשים מתוך 12. 25% * 6 ימי הבראה).

מחיר יום הבראה

שווי כספי דמי הבראה משתנה מעת לעת על ידי ההסכם הקיבוצי הכללי ובהתאם לכך אם מדובר על המגזר הפרטי או המגזר הציבורי וכן בהתאם לשינויים של מדד המחירים לצרכן. הטבלה הבאה מציגה את גובה דמי הבראה בישראל השנה ובשנים קודמות (כלומר שווי יום הבראה, תעריף הבראה לכל יום).

שנהמגזר פרטימגזר ציבורי
דמי הבראה 2020378 ₪432 ₪ *
דמי הבראה 2019378 ₪432 ₪
דמי הבראה 2018378 ₪426 ₪
דמי הבראה 2017378 ₪424 ₪
2016378 ש"ח421 ש"ח
2015378 ש"ח425 ש"ח
2014378 ש"ח427 ש"ח
2013374 ש"ח423 ש"ח

מספר זה יעודכן בתאריך 01.06.2020.

עם זאת, ישנם ענפים כגון שמירה, אבטחה, ניקיון ועוד שבהם יש יותר ימי הבראה או ערך יום הבראה גבוה יותר בדרך כלל.

עובד שעתי יקבל דמי הבראה לפי מספר שעות העבודה השבועיות של העובד חלקי 42 (שעות של שבוע עבודה מקוצר החל מאפריל 2018). עבור לפני חודש אפריל 2018 יחושב לפי 43 שעות שבועיות. הדבר זהה לפי חישוב חודשי כאשר מספר שעות העבודה החודשיות של העובד יחושב לפי חלוקה ל-182 החל מאפריל 2018. עבור לפני חודש אפריל 2018 יחושב לפי 182 שעות חודשיות.

חישוב דמי הבראה

נניח ועובד החל לעבוד בתאריך 1.1.2017, לכמה דמי הבראה הוא זכאי לקבל בשנת 2019, אם הם משולמים במשכורת של חודש יוני?

בסוף חודש יוני בשנה זו, העובד הוא עם וותק של שנתיים וחצי ולכן הוא זכאי ל-6 ימי הבראה. מחיר ליום הבראה הוא 378 ₪ ולכן דמי הבראה שהוא זכאי להם הם 2,268 ₪.

דמי הבראה לאוכלוסיות אחרות

עובדים במגזר הציבורי או עובדים המועסקים בענפי שמירה, אבטחה, ניקיון, אולמות וגני אירועים או עובדים נוספים שחל עליהם צו הרחבה או הסכם קיבוצי, זכאים לקבלת ימי הבראה מוגדלים.

הנה כמה מדריכים בנושא:

מחשבון דמי הבראה

אפשר לחשב בקלות כמה ימי הבראה וכמה דמי הבראה מגיע לכל אחד. מחשבון דמי הבראה של פרוטוקול הוא כלי פשוט מאוד ואפשר תוך כמה שניות לדעת ולקבל את הסכומים המדוייקים.

מימון של נופש במקום דמי הבראה

מעסיק רשאי לממן את הנופש שלכם במקום תשלום דמי הבראה וזאת בתנאי שהמעסיק הודיע לכם על כך מרא ובתנאי שאתם הסכמתם לכך. במקרה זה, אם עלות הנופש נמוכה יותר מגובה דמי ההבראה שמגיעים לכם, המעסיק חייב להשלים את ההפרש.

דמי הבראה – פנסיה וגם פיצויי פיטורין

תקנות פיצויי פיטורים קובעות מהם רכיבי השכר שמובאים בחשבון שכר העבודה בעניין פיצויי פיטורין. הרכיבים כוללים את שכר היסוד, תוספת ותק, תוספת יוקר מחייה, תוספת משפחה, תוספת מחלקתית ותוספת מקצועית.

דמי הבראה הם לא נכללים באחד הרכיבים הללו ולכן התשלום לא מובא בחשבון לחישוב הפיצויים של העובד. השכר הקובע לעניין פנסיה חובה הוא אותו שכר הקובע לעניין פיצויי פיטורין. לכן, על דמי הבראה לא מפרישים לפנסיה.

תשלום מסים

דמי הבראה היא הכנסת עבודה לפי חוקי הביטוח והמס בישראל. המשמעות היא שעל קבלת דמי הבראה במקום העבודה, העובד נדרש לשלם מס הכנסה (לפי מדרגות מס הכנסה), דמי ביטוח לאומי וכן דמי ביטוח בריאות (מס בריאות).

במילים אחרות אם שואלים האם דמי הבראה נטו או ברוטו? – אז בוודאי שמדובר על סכום ברוטו.

כספי דמי הבראה – איך נכון להשתמש בהם

למרות שברירת המחדל הוא להשתמש בסכום הכסף לצורך הבראה, חופשה ונופש, אפשר לנצל את הכסף לצרכים חשובים לא פחות. אפשר לנצל אותם עבור הפנסיה ולקבל החזר מס, להפקיד בתכניות חיסכון אטרקטיביות ועוד.

למידע מקיף יותר, מומלץ לקרוא את הכתבה על שימוש טוב יותר של כספי דמי הבראה.

מה עוד חשוב לדעת?

  • החוק אוסר על עובד לוותר על דמי הבראה או חלקם מהם. גם אם העובד נאלץ לוותר או הסכים לוותר על הסכומים המגיעים לו, לא משנה מאיזו סיבה – אין להסכמה הזו תוקף מחייב.
  • עובד שלא קיבל דמי הבראה עבור שנים קודמות, יכול לתבוע את המעסיק בדיעבד עבור עד 7 שנים מהמועד שהיה צריך לקבל את דמי ההבראה. הדבר נכון גם עבור עובדים שפוטרו או התפטרו.
  • אי תשלום דמי הבראה היא עבירה על החוק.
  • חופשת לידה נחשבת תקופה לעניין חישוב זכאות של ימי הבראה. בנוסף, עובדת שנמצאת בחופשת לידה בחודש בו המעסיק משלם דמי הבראה, צריכה לקבל את דמי ההבראה באותו חודש יחד עם העובדים האחרים.
  • חופשה ללא תשלום לא נחשבת תקופה לעניין חישוב ימי הבראה.

עוד בנושא

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

תגובה אחת

  1. מדוע במגזר הציבורי דמי ההבראה גם גבוהים יותר וגם מעודכנים כל שנה. האם זה משום שהמשכורת כל כך נמוכה ובלי תנאים סוציאליים אז אפשר לקפח עוד יותר. לא הגיע הזמן לתת למגזר הפרטי אותו תעריף ואפילו יותר. אנחנו מקופחים יותר מדי. אז די ומספיק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close