כסף

החזר מס הכנסה 2019 – כך תבדקו זכאות ותקבלו כסף חזרה

שכירים? יכול להיות ששילמתם יותר מדי מס הכנסה בשנה וייתכן כי מגיע לכם החזר מס הכנסה, או במילים אחרות – מגיע לכם כסף חזרה מרשות המסים. למי שמכם לא מעיין בתלוש השכר שלו, מעתה עליכם לומר לו "נעים מאוד", הוא גם החבר הכי טוב שלכם ואסמכתא להרבה משימות.

רשות המסים נועדה כדי לגבות בעיקר מסים מאיתנו לצורך תשלומים והוצאות ממשלתיות וציבוריות, אבל לפעמים קוראים מקרים בהם אנחנו משלמים יותר מדי מס ומגיע לנו החזר מס. לא רק עסקים ומעסיקים יכולים לקבל כסף חזרה, גם שכירים וגם עצמאים יכולים לעשות זאת וללא צורך בגורם שלישי. שימו לב החזר מס הכנסה הוא לא מענק עבודה (מס הכנסה שלילי).

מה זה החזר מס הכנסה?

כולנו משלמים מס הכנסה, חלקינו מקבלים הטבות מס ובכך בעצם מצמצמים את תשלום המס או מאפסים אותו לחלוטין.

אף לעיתים מנוכה מהשכר שלנו מס הכנסה מעבר לסכום שעלינו לשלם על פי החוק, הסיבה לכך כאשר מחשבים את המס במהלך השנה, לא נלקחים בחשבון נתונים שונים שמשפיעים על אופן וגובה חישוב המס.

הסיבה העיקרית לכך היא שמס הכנסה מחושב באופן שנתי, אך החיוב מבוצע בצורה חודשית.

כלומר, אנו מחוייבים על תשלום מס המחושב על ידי המשכורת השנתית שלנו, כאשר בפועל, מס הכנסה מנוכה מאיתנו כל חודש בתלוש השכר. החישוב החודשי הוא חישוב משוער וכתוצאה מכך רק בסוף השנה אנחנו יכולים לזהות בצורה מדוייקת האם שילמנו תשלומי מס עודפים מכיוון שרק אז אנחנו יכולים לדעת מהי ההכנסה השנתית האמיתית שלנו.

הפער הללו בין ההכנסה השנתית המשוערת (כך מחושב מס הכנסה) לבין ההכנסה השנתית האמיתית, זהו ההפרש אם שילמנו יותר מדי מס – תצטרכו לבקש החזר מס, או אם שילמתם פחות מס – תצטרכו לשלם מס.

יש לציין כי ניתן לקבל החזר מס עד 6 שנים אחרונה, כך שתחילת שנה חדשה, לא ניתן להגיש בקשה עבור השנה ה-7 אחורה, לצורך כך, יש לבצע זאת לפני תום שנה.

רק אל תדאגו, תוכלו להבין כיצד לבדוק החזרי מס וסימולטור מס הכנסה ללא צורך בהזדהות, כאן נסביר את הכל.

החזר מס / תיאום מס / הטבת מס – האם זה אותו דבר?

לא. חשוב מאוד להבדיל בין המונחים הללו. החזר מס אינו ניכוי מס ואינו הטבת מס, למרות שהם נשמעים דומים ולעיתים מבלבלים. כאן נסביר בקצרה את ההבדלים, אם ברצונכם ללמוד עוד, מוזמנים להיכנס לאחת הכתובת שלנו למידע נוסף.

החזר מס

כפי שהבנו, החזר מס הוא ניתן כאשר אנחנו משלמים מס עודף בשנים הקודמות ומגיע לנו כסף חזרה מרשות המסים, ההליך נקרא החזר מס.

תיאום מס

נועד בעיקר כאשר אתם עובדים אצל שני מעסיקים או כאשר החלפתם מעסיקים במהלך השנה. מטרתו היא למנוע תשלום מס מיותר.

הטבת מס

הטבת מס היא עניין של הטבה כלשהי שהמדינה מספקת עבור השכירים כדי לעודד אותם לבצע פעולה כלשהי, לדוגמה הטבת מס עבור מי שגר באזור פריפריה, הטבת מס עבור בעלי שכר נמוך (מענק עבודה), הטבת מס נקודות זיכוי, תכנית נטו משפחה ועוד. מטרתו היא לצמצם את ניכוי המס מכם.

למי מגיע החזר מס הכנסה?

בעיקרון, כל עובד ששילם יותר מידי מס הכנסה זכאי לקבל החזר מס בכפוף למילוי טפסים והעברתם אל רשות המסים לאחר תום שנת המס. כלומר אתם תהיו זכאים לבקש החזרי מס רק לאחר שהשנה נגמרה.

הנה כמה דוגמאות המזכות אתכם בהחזר מה הכנסה (יש עוד מגוון של זכאים):

סיום תואר אקדמי

אם סיימתם תואר ראשון או לימוד מקצועי מזכה אתכם בנקודת זיכוי נוספת לאחר סיום התואר. נקודת זיכוי היא 216 ש"ח לחודש (2,616 ש"ח בשנה).

תשלומים עצמאיים לחיסכון פנסיוני

אם החלטתם להפקיד תשלומים לחיסכו הפנסיוני ובכפוף לגובה מקסימלי (7%) מגובה השכר או עד תקת הכנסה מזכה, אתם זכאים להחזר של 35% מההטבה.

תרומה

תרמתם למוסד ציבורי ללא מטרת רווח? אתם זכאים להחזר מס בגין תרומה של 35% מהסכום בתנאי שהסכום הוא מעל סכום מינימום באותה שנה.

דמי לידה

עובדת שיצאה לחופשת לידה וחזרת לאחר תקופת הלידה, סביר להניח כי יהיו הפרשים בין השכר שמס הכנסה חישב עבורה בתחילת השנה לבין ההכנסה השנתית שלה בפועל.

החלפת מעסיק

אם עברתם למעסיק אחר, ייתכן וכתוצאה מהפרשי השכר, תקופת זמן האבטלה וכו' ישפיע על גובה המס שעליכם לשלם בפועל בשנה זו.

דמי אבטלה

אם הפסקתם לעבוד אצל מעסיק מסויים ואתם מקבלים דמי אבטלה, במיוחד שהם נמוכים מהשכר שלכם, ייתכן שמגיע לכם החזר מס.

תקנות והנחיות חדשות

רשות המסים ומשרד האוצר מוציאים מדי פעם תקנות והנחיות חדשות בנושאי הקלות והטבות מס, לפעמים תקנות אלו מופעלות רטרואקטיבי מתחילת השנה, כמו לדוגמה תכנית נטו משפחה. במקרים אלו, מכיוון שמדובר על רטרואקטיבי, ניתן לקבל החזר מס.

אם אתם נכללים באחד הקריטריונים הללו, ייתכן ומגיע לכם החזר מס הכנסה.

אילו מסמכים דרושים לצורך בדיקה ובקשה להחזר מס?

טופס 106 – זהו הטופס שאתם מקבלים מהמעסיק שלכם בתום השנה הנוכחית (לעיתים ביחד עם תלוש השכר של חודש דצמבר), בטופס זה מפורטים כל ההכנסות שלכם, הסכומים ששולמו, הניכויים (עבור מס הכנסה, ביטוח לאומי, פנסיה וכד') ועוד.

טופס 867 – זהו טופס המפרט את הרווחים וההפסדים מפיקדונות, ניירות ערך, דיבידנד, ריבית וכד'. את הטופס הזה יש לבקש מהבנק או חבר הבורסה שלכם. מומלץ לנסות להוריד את הטופס דרך האתר שלהם אם אפשר. אחרת יש לפנות אליהם דרך הסניף/מוקד.

אישור מס קרן פנסיה / קופת גמל – יש לפנות אל הגוף המוסדי שמנהל את קרן הפנסיה, קופת גמל או חיסכון פנסיוני אחר כדי לקבל אישור מס מהם. אישור המס גם מגיע בדרך כלל עם קבלת דוח קרן פנסיה, דוח קופת גמל או דוח דומה.

אישור תואר אקדמי (טופס 119) – אם סיימתם תואר אקדמי של מוסד מוכר להשכלה גבוהה, עליכם לספק אישור זה.

אישור גמלאות ביטוח לאומי – באישור זה מפורטים כל הגמלאות, ההכנסות והניכויים שלכם. את הטופס יש לבקש מהביטוח הלאומי.

טופס 161 – זהו טופס אישור סיום העסקת עובד וקבלת פיצויים. זהו טופס שמקבלים מהמעסיק הקודם.

אישורי תרומות – במידה ותרמתם למוסד מוכר לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, יש לצרף את האישור הזה. אישור זה הוא אסמתא או קבלה מהם.

תעודת זהות וספח – בעיקר כאשר ישנם תקנות והוראות חדשות בנושא הטבות והחזרי מס בגין הילדים שלכם, (החזר מס הכנסה לפי תעודת זהות לא ניתן לבדוק באינטרנט).

אישור רפואי של ילד – כתוצאה מליקוי רפואי, לרבות נכות. יש לקבל אישור זה מהרופא ומומלץ אם יש מסמכים של ביטוח לאומי.

איך לבדוק האם מגיע לי החזר מס?

רשות המסים השיקה סימולטור מס הכנסה עבור בדיקת זכאות להחזר מס, הסימולטור יכול לתת לכם מידע האם מגיע לכם לקבל כסף חזרה. הסימולטור זמין בקישור הזה. אתם יכולים לקרוא לו גם בשם מחשבון החזר מס, אם זה נוח לכם.

בסימולטור, יש לבחור את שנת המס הרצוייה ולאחר מכן למלא את הפרטים הרלוונטיים עבורכם. גם אם המילים נשמעות לכם לא מובן, ניתן ללחוץ על הסעיף ולקבל מידע נוסף.

את הנתונים הללו ניתן לקבל על ידי הטפסים הרשומים למעלה.

איך להגיש בקשה להחזר מס?

הנה השלבים שיעזרו לכם להבין איך עושים החזר מס:

את הבקשה יש להגיש את משרד פקיד השומה שאליהם אתם משוייכים – (לאיתור פקיד שומה לפי היישוב).

על מנת להגיש בקשה להחזר מס, עליכם לספק את כל המסמכים הדרושים לכך, אם לא תספקו את כל המסמכים, הכל ייחושב אחרת וייתכן שזה יהיה אף לרעתכם. (המסמכים שרשומים מעל).

יש למלא טופס 135 שהוא טופס החזר מס לשכירים (יש להיכנס לעמוד הטפסים באתר רשות המסים). לקבלת מידע אודות מילוי טופס החזר מס הכנסה זה ניתן להיעזר במדריך רשות המסים. לא ניתן לבצע החזר מס הכנסה באינטרנט.

עצמאים ואחרים צריכים למלא טופס 1301 עם כל האישורים הרלוונטיים (יש להיכנס לעמוד הטפסים באתר רשות המסים).

* טופס 135 למעלה נועד לצורך החזר מס עבור שנה קלנדרית ספציפית, אם הינכם מבקשים החזר מס עבור כמה שנים אחורה (עד 6 שנים אחורה מתום שנת המס), יש להגיש בקשה בנפרד עבור כל שנה. לטפסים נוספים, אתם מוזמנים להיכנס לעמוד הטפסים ברשות המסים.

מתי ואיך מקבלים את הכסף?

החזר מס הכנסה מבוצע ישירות אל חשבון הבנק שלכם, וכנראה שתקבלו אותם עם הפרשי ריבית, (מומלץ לצרף אסמתכא על אישור ניהול חשבון).

קבלת החזר המס תלוייה במספר גורמים וייתכנו מספר חודשים על לקבלת הכספים. עבור עצמאים וחייבים אחרים, ההחזר יבוצע תוך 90 יום מקבלת השומה.

עבור שכירים, ההחזר יבוצע תוך שנה מיום קבלת השומה (ברגע שהגשתם בקשה להחזר).

בכל מקרה לסכום זה יצורפו ריביות והפרשים.

בדקו זכאות להחזר מס הכנסה כעת


* שליחת הטופס בכפוף לתנאי השימוש ולמדיניות הפרטיות

רשות המסים יצירת קשר

להלן פרטי יצירת קשר עם המוקד הטלפוני של רשות המסים, ולבקש לשוחח עם נציג בנושאי החזרי מס:

  • 4954* או 1-222-4954 או 02-5656400
  • בימים א' עד ה', בין השעות 08:15 – 16:00.

עוד בנושא

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close