חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

מדד מחירי דירות (חדשות ויד שנייה) עדכני נכון להיום – מהו מדד עדכני ולמה זה חשוב?

ניתן לדעת האם מחירי הדירות עלו או ירדו לפי מדד מדד מחירי דירות (חדשות וגם יד שנייה) של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדד הדיור מציג את השינוי לעומת חודש קודם ולעומת 12 חודשים אחרונים.

מטרת הכתבה לספק הסבר בנושא כולל נתונים עדכניים.

מה זה מדד מחירי דירות?

מדד מחירי דירות הוא מדד שלא נכלל במדד המחירים לצרכן אשר מודד את השינוי החל במחירי הדיור בישראל על בסיס חודשי. המדד מפורסם מאז 1993 ואולם מאז 1999 הוא מפורסם בנפרד ממדד המחירים לצרכן. מחודש ינואר 2018 המדד לוקח בחשבון גם נתונים על שוק השכירות בישראל.

מדד מחירי הדירות למעשה מודד את מחירי הדירות בישראל, הן חדשות והן יד שנייה. עם זאת, יש מדד נוסף של הלמ"ס אשר מודד את מחירי הדירות החדשות בלבד (ללא יד 2). מדד דירות חדשות כולל רק את הדירות אשר נמכרו על ידי חברה קבלנית כאשר מועד העסקה קדם לשנת הבנייה (רכישה "על הנייר") או התרחש עד 3 שנים לאחר שנת הבניה.

המדד מבוסס על פי דירות בבעלות, בבעלות כפופה לחכירה או דירות שנחכרו ממנהל מקרקעי ישראל. דירות אלו נרכשו על ידי אנשים פרטיים ונמכרו על ידי אנשים פרטיים או חברות קבלניות. הדירות עצמן הן דירות בנות 1.5 חדרים עד 6 חדרים, כאשר הן נבנו משנת 1900 עד וכולל 3 שנים לאחר ביצוע העסקה.

הלמ"ס מבצעת גם ביקורות ידניות אם וכאשר מדובר על דירות חריגות שטח (שטח נטו חריג ביחס למספר החדרים בהם), דירות חריגות מחיר (דירות שמחירן למ"ר חורג מגבולות שנקבעו לפי מחיר ממוצע ביישוב) או דירות שהמחיר המוצהר שונה מהמחיר המוערך.

מדד מחירי דירות – נתונים

הנה הנתונים המעודכנים ביותר של גובה מדד מחירי דירות היום:

* בסיס עבור מדד דירות חדשות הוא ממוצע 1993 (100.0 נקודות), בסיס מדד דירות חדשות הוא אוקטובר-נובמבר 2017 (414.5 נקודות).

נתוני מדד מחירי דירות בשנים האחרונות:

מדד שנה נוכחית מחושב עד המדד הידוע של החודש האחרון. שיעורים שנתיים לפי חישוב דצמבר-ינואר לעומת קודמו.

איסוף הנתונים

המדד מחושב על סמך נתוני כרטסת מחירי נדל"ן כך שמידע נאסף ישירות ממשרדי רשות המסים (מס שבח). מערכת שע"מ של משרד האוצר ורשות המסים מפיק קובץ הכולל מידע על עסקאות חדשות ועסקאות יד שנייה (שהבעלות על הדירות הוחלפה).

תקופת הבסיס

תקופת הבסיס היא תקופה שממנה מתחילים למדוד מחירי סל נתון. תקופת הבסיס של מדד מחירי דירות (חדשות ויד שנייה) הוא ממוצע שנת 1993. תקופת הבסיס של מדד מחירי דירות חדשות החל מחודש אוקטובר-נובמבר 2017 זו תקופה בה המדד הושק.

חישוב מדד מחיר דירות

על מנת לחשב את מדד מחיר הדירות, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הכניסה בתוכו משתנים רבים כמו משתנים לעניין נפה, מחוז, איכות של הנכס, גיל דירה, סוג דירה רגילה או לא סטנדרטית (בית בודד, קוטג', דירת גג וכדומה), שטח דירה, מספר חדרים, רמה חברתית כלכלית, רמת המחירים באזור, משתני זמן ומשתנים לעניין דירות חדשות.

המדד מבוסס על פי נוסחה ייחודית משוקללת כך שמטרת המשקולות הוא לשקף את העסקאות שדווחו ביחס למלאי הדירות הקיים בכל נפה.

3 החודשים האחרונים במדד הם נתונים ארעיים וזאת בשל פיגור בקבלת הנתונים האמיתיים. עם זאת, הלמ"ס פיתחה מודל לחיזוי האומדן הסופי וזאת על מנת למזער את התיקונים וכך שהנתונים יהיו מדוייקים ככל שניתן.

הרחבות נוספות

להלן מידע מורחב בנושא.

מחיר למשתכן או מחיר מטרה

מתחילת שנת 2016 יצאה לדרך תכנית מחיר למשתכן וכתוצאה מכך דווחו עסקאות שבוצעו על פי תוכנית זו. בנוסף, קיימות עסקאות מסובסדות נוספות במסגרת תכנית מחיר מטרה.

שתי תוכניות אלו קרויות במדד תכניות בתמיכה ממשלתית ולכן יש גם נתונים על שיעור עסקאות בתמיכה ממשלתית. על מנת לעשות סדר, המדד לוקח בחשבון את התכניות הללו שהן משפיעות מהותית על המדד ולוקחת אותן בחשבון.

מידע נוסף

חקיקה ופסיקה

  • פקודת הסטטיסטיקה [נוסח חדש], תשל"ב-1972
  • מילון מונחים, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil