עסקים וסטארט-אפ

מס חברות 2020 בישראל – מה זה ומהו שיעור המס העדכני?

בישראל, כמו במרבית מדינות בעולם, חברות בע"מ משלמות מס הכנסה על הרווחים שלהן הנחשב מס יחסי על ההכנסות, מס זה נקרא – מס חברות. על פי פקודת מס הכנסה, המס הזה מוטל על חבר בני אדם כמשמעו בחוק והוא – כל גוף ציבורי, מואגד או מאוחד, וכל חברה, אגודת אחים, חברותה או התאחדות, בין שהן מואגדות ובין שאינן מואגדות.

מטרת הכתבה להסביר את כל המידע בנוגע לנושא. מס חברות שהינו מס הכנסה על חברה בע"מ.

מה זה מס חברות?

מס חברות הוא מס הכנסה המוטל על רווחים של חברות בע"מ בישראל, בין אם הן חברות פרטיות, ציבוריות, זרות, ממשלתיות או אגודות ציבורות. מכיוון שנושא המיסוי על חברה בע"מ ובעלי המניות שלה הינו מיסוי דו שלבי, בשלב הראשון מוטל מס הכנסה על הרווח שהינו מס חברות, ובשלב השני מוטל מס דיבידנד בעת חלוקת הרווח הנקי לבעלי המניות לאחר תשלום מס.

מס חברות בע"מ בישראל מוטל כאחוז יחסי מההכנסה – כלומר הוא מוטל בשיעור יחסי על כל ההכנסה. במילים אחרות, המס מחושב בשיעור זהה בכל רמה של הכנסות ולכן אין זה משנה האם מדובר על חברה קטנה או חברה גדולה – מס חברות מוטל על השקל הראשון אצל חברות בע"מ.

למרות שמדובר על מס הכנסה, יותר נכון לדייק כי מס חברות הוא מס על הרווחים של חברות ולא על ההכנסה. כך שאם במהלך שנה מסויימת, חברה לא הרוויחה כסף, כלומר ההכנסות של החברה שוות להוצאות של החברה, הרווח הוא 0 ולכן החברה לא צריכה לשלם כלל מס הכנסה באותה שנת המס.

מס החברות משולם מידי חודש בחודשו על ידי מקדמות מס הכנסה שניתנות על ידי רשות המסים ובסוף השנה נערך החישוב המדוייק ובו נקבע האם שולם יותר מס מהדרוש ויש להחזירו או ששולם פחות מס מהדרוש ויש להוסיף את הסכום על ידי החברה.

מס חברות בישראל

בסוף שנת 2016 ובהתאם לחוק ההסדרים עבור השנים 2017-2018, נקבע בין היתר כי מס החברות בישראל יוקטן משיעור של 25% בשנת 2016, ל-24% מס בשנת 2017 והחל משנת 2018 מס החברות בישראל עומד על 23% בלבד. לכן:

  • שיעור מס חברות עדכני להיום הינו: 23%.

בתקשורת נהוג לציין כי חברות מיועדות לעשירים והורדת שיעור מס החברות הרי שמדובר על כך כי העשירים יהפכו להיות עשירים יותר. בנוסף, מצויין גם כי התוצאה היא שנכנס פחות כסף למדינה ולכן יש צורך בקיצוצים או הקטנת ההוצאה הציבורית או לחילופין כניסה לגירעון גדול יותר.

מבלי להיכנס לעומק התחתית, אכן יש פגיעה בהכנסות המדינה בצורה מיידית, אך הפחתת מס החברות מגדיל את התמרוץ של אנשים ליזום מיזמים חדשים, ליצור חברות חדשות וגם להגדיל את כמות הפיריון, מספר מקומות עבודה וכך גם את התוצר / הצמיחה של כלכלת ישראל.

האם מס חברות הוא המס היחידי המוטל על חברות?

תשובה קצרה – לא.

תשובה ארוכה יותר, בנוסף למס החברות, מוטלים עוד מיסים שונים על חברות בע"מ כדוגמת מס דיבידנדים שמוטלים בעת הרצון של בעלי המניות למשוך את הכספים שהחברה הרוויחה לאחר ניכויי מס החברות ובכך המס הכללי (מס מצרפי) הופך להיות גדול יותר בדומה לעוסק או מס הכנסה על יחיד.

בנוסף, חברות בע"מ כמו עוסקים אחרים, מחוייבים להעביר למדינה את המע"מ, אמנם מס זה לא מוטל ישירות על החברות, אלא שהוא מוטל על הצרכן הסופי. אם החברה היא הצרכן הסופי, אז המס יוטל גם עליה והיא תשלם אותו דרך הספק אל המדינה. אם החברה היא לא הצרכן הסופי, אז היא תהפוך להיות צינור שמעביר את הכסף למדינה.

זאת ועוד, חלים סוגי מיסוי נוספים על חברות בע"מ שהם חופפים עם נכסים אחרים כדוגמת מס על דירות מגורים, מס על רווחי הון ועוד.

האם בעל חברה צריך לשלם מס חברות?

מס חברות מוטל על חברות ולא על בעל החברה. בעל חברה (בעל השליטה) הוא חב אישית לרשויות המס במקרה שלא משולם מס על ידי החברה.

אולם, אם בעל החברה הוא שכיר בחברה שבשליטתו, אזי הוא משלם מס לפי מדרגות מס הכנסה, ולאחר שיקלול הטבות המס השונות כמו נקודות זיכוי שמגיעות לו. המס הסופי שיוטל או לא יוטל אם קיימים פטורים על בעל חברה שהוא שכיר, בדומה למשרת שכיר.

דרך אגב, שכר/משכורת של בעל השליטה נחשבת הוצאה של חברה בע"מ וכתוצאה מכך מס החברות הופך להיות קטן יותר. בתוך כך, בעל שליטה שירצה למשוך את הרווחים של החברה כאמור, ישלם מס דיבידנדים בהתאם לחוק.

הטבות מס – האם אפשר לשלם פחות מס חברות?

חוק לעידוד השקעות הון בישראל כשמו כן הוא נועד לעודד השקעות הון בכלכלה הישראלית. החוק מספק הטבות מס לחברות שירצו להשקיע במפעלים וביצירת מקומות עבודה בישראל, על ידי הקמת מפעלים, שיפוץ והגדלת הנכסים, השקעות פיננסיות ועוד.  ניתן לבדוק מענקים שונים אצל משרד הכלכלה והתעשייה שהוא אמון על כך.

אופן תשלום מס חברות

מס חברות משולם על ידי החברה באופן שוטף באמצעות מקדמות מס הכנסה או ניכוי מס במקור.

מבחינת מקדמות המס, הן משולמות מדי חודש ומחושבים כאחוז מתוך המחזור (ההכנסות) בחודש הקודם. האחוז הזה נקבע בהתאם בהתאם ליחס החיוב במס לפי מחזור של דוח שנתי אחרון שהוגש למס הכנסה. בעבר הייתה נהוגה שיטה של תשלום קבוע, כיום התשלום הוא באחוז מהמחזור.

בנוסף, על חלק מהחברות מוטל גם ניכוי מס במקור, שהמשמעות שלה כי מועד התשלום מוקדם בחודש אחד. הניכוי משולם ישירות על ידי הלקוח, שהוא חייב לנכות סכום לפני שמעביר את הכסף לחברה.

החזר מס לחברות

כלל אצבע הוא שניתן לקבל החזר מס אם שולם בפועל יותר מס ממה שהיה נדרש. כך שגם חברות זכאים לקבל החזרים כמו ששכירים זכאים לקבל החזר מס.

בסוף שנה אשר מתברר כי חברה שילמה על ידי המקדמות החודשיות יותר מס הכנסה מהחישוב בפועל, החברה תהיה זכאית לקבל החזר. בנוסף, גם אם מתברר כי שיטת המיסוי השתנתה או שנכנסו לתוקף תקנות חדשות המקלות על חברות, ניתן לבקש זיכוי או יותר נכון החזר ממס.

שיעורי מס חברות היסטוריים

שנת מסמס חברות
202023%
201923%
201823%
201724%
201625%
201526.5%
201426.5%
201325%
201225%
201124%
201025%
200926%
200827%
200729%
200631%
200534%
200435%
200336%

עוד בנושא

הוראות חוק

  • פקודת מס הכנסה [נוסח חדש] התשכ"א-1961

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close