חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

דמי הבראה לעובדי חברות ניקיון ותחזוקה – כמה זכאים ועוד מידע

עובדי חברות ניקיון ותחזוקה (או אחזקה) זכאים לקבל דמי הבראה בתנאים טובים יותר מאשר הציבור הרחב וזאת בגלל תחום העיסוק. תנאים אלו כוללים דמי הבראה מוגדלים יותר וכן אופן חישוב אחר.

מטרת הכתבה היא להסביר את הזכויות בעניין לעובדי ניקיון ועובדי תחזוקה.

מהם דמי הבראה לעובדי ניקיון ותחזוקה?

דמי הבראה, בשונה מאשר בעבר, הם סכום כסף שמגיעים לכל עובד כדי שיוכל להשתמש בהם ולנצל אותם עבור ההבראה, הבריאות והחופשה. למעשה, עובדים משתמשים בדמי הבראה למגוון של סיבות, לחיסכון, לכיסוי הוצאות, למימון נופש וחופשה ועוד.

בישראל, כל עובד זכאי לקבל דמי הבראה שהם תוצאה של מכפלת מספר ימי הבראה שעובד זכאי לקבל בהתאם לוותק שלו במקום העבודה בסכום ההבראה ליום. התשלום ניתן לעובדים, בעיקר במהלך תקופת הקיץ (יוני עד ספטמבר).

עם זאת, עובדים מסויימים, שתנאי העבודה שם קשים יותר, או שהם שחוקים, או שניתנים לניצול על ידי המעסיק, זכאים לתנאים טובים יותר. עובדי ניקיון ותחזוקה הם עובדים מוחלשים יחסית ולכן הם זכאים לתנאים מיטיבים גם בתשלום דמי הבראה.

תנאי זכאות לקבלת דמי הבראה לעובדי ניקיון ותחזוקה

לפי צו הרחבה בענף הניקיון, כל עובד שהוא מועסק בחברת ניקיון או תחזוקה, זכאי לקבלת דמי הבראה בתנאים לפי הצו. למעשה, הצו מקיף וחל גם על אחראי ניקיון, מנהל תחזוקה, עובד ניקיון, עובד תחזוקה וכל עובד אחר שהמעסיק שלו בענף הניקיון והתחזוקה. גם עובדים במגזר הפרטי וגם עובדים במגזר הציבורי.

הצו קובע כי עובד בחברת ניקיון ותחזוקה זכאי לקבל דמי הבראה החל מהיום הראשון בעבודה. המשמעות היא שלעובדים אלו אין תקופת המתנה כמו לעובדים לפי הצו הכללי.

כמה ימי הבראה מגיע לעובדי חברת ניקיון או תחזוקה?

כזכור, דמי הבראה הם מכפלה של ימי הבראה בסכום לכל יום הבראה. הנה טבלת ימי הבראה שמגיעים לעובד ניקיון ותחזוקה לפי הוותק שלו במקום העבודה:

שנות ותק של העובד במקום העבודהמספר ימי הבראה
עד 3 שנים7
4 שנים עד 10 שנים9
11 שנים עד 15 שנים10
16 שנים עד 19 שנים11
20 שנים עד 24 שנים12
מהשנה ה-25 ואילך13
מספר ימי הבראה – עובדי ניקיון ותחזוקה

עובד בחברת ניקיון או תחזוקה שעבד פחות מ-12 חודשים, יהיה זכאי לדמי הבראה חלקיים לפי החלק היחסי של השנה בה הוא עבד. כך לדוגמה, עובד שעבד שנה וחצי, השנה הראשונה יקבל 7 ימים ובשנה השניה יקבל 3.5 ימים (50%).

עובד שעובד משרה חלקית – זכאי לדמי הבראה לפי החלק היחסי של המשרה. נניח ועובד ניקיון עובד 20% משרה, אזי הוא יהיה זכאי גם ל-20% מתוך מספר הימים.

סכום ליום הבראה

כדי לחשב את דמי הבראה, צריך לדעת גם את הצד השני במשוואה והוא סכום התשלום לכל יום הבראה. הנה הטבלה הרלוונטית:

שנהסכום הבראה עובד ניקיון / תחזוקה
דמי הבראה 2023471.40 ₪
דמי הבראה 2022449 ₪
דמי הבראה 2021432 ₪
דמי הבראה 2020429 ₪
דמי הבראה 2019432 ₪
דמי הבראה 2018426 ₪
דמי הבראה 2017424 ₪
2016421 ש"ח
2015425 ש"ח
2014427 ש"ח
2013423 ש"ח
סכום / תעריף דמי הבראה – עובדי ניקיון ותחזוקה

הסכום מתעדכן בכל שנה לפי מדד חודש אפריל לעומת קודמו.

חישוב דמי הבראה לעובד בחברת ניקיון או תחזוקה

כדי לחשב כמה כסף דמי הבראה מגיע לעובד בחברות ניקיון או תחזוקה, ללא קשר האם הוא במגזר הפרטי או העסקי, צריך להכפיל את מספר הימים באותה שנת וותק בסכום דמי הבראה ליום.

למשל, אם לעובד ניקיון יש ותק של שנתיים במקום העבודה, אזי הוא יקבל 7 ימי הבראה במכפלת 429 ₪ ליום = 3,003 ₪. אכן מדובר על סכום כסף משמעותי שנכנס למשכורת של העובד.

עובד שמועסק לפי שעה, יקבל דמי הבראה בכל חודש לפי שיעור ליום, במכפלת מספר ימים ומחולקים ב-12.

מתי מקבלים דמי הבראה?

עובדים בתחום הניקיון והתחזוקה שהם עובדים במשכורת (חודשית) מקבלים את דמי ההבראה שלהם בדרך כלל בחודשי הקיץ, שהם חודשים יוני עד ספטמבר. עם זאת, לגבי עובדים בשכר (שעתי או יומי) הם מקבלים את השיעור היחסי בכל חודש בנוסף לשכר הרגיל.

תשלום מסים

דמי הבראה הם הכנסת העובד ולכן הוא מחויב לשלם מס הכנסה (לפי מדרגות מס הכנסה), דמי ביטוח לאומי וכן דמי ביטוח בריאות (מס בריאות).

פנסיה ופיטורין

דמי הבראה הם לא רכיב לעניין הפרשות לפנסיה חובה או לפיצויי פיטורין. יחד עם זאת, דמי הבראה לעובדי ניקיון ואחזקה כן נחשבים שכר לעניין הפרשות לפנסיה ולפיטורין.

מידע נוסף

  • עובד לא יכול לותר על דמי הבראה. עובד שנאלץ לוותר או הסכים לוותר – אין לו תוקף משפטי.
  • עובדת בחופשת לידה זכאית לקבל דמי הבראה באותו חודש שבו משלמים לכלל העובדים (או בכל חודש, אם היא עבדה בשכר שעתי או יומי).
  • חופשה ללא תשלום לא נחשבת במניין תקופה לעניין החישוב.
  • חופשה שנתית או חופשת מחלה – נחשבים במניין חישוב ימי הבראה.
  • עובד שלא קיבל דמי הבראה, זכאי לקבלם עד 7 שנים אחורה.

הפרת זכויות מצד המעסיק

עובד שלא קיבל את הזכויות המגיעות לו על פי הצו, יכול להגיש תלונה למינהל אכיפה והסדרה במשרד העבודה ומקבלים להגיש תביעה בבית הדין לעבודה.

חקיקה ופסיקה

  • צו הרחבה בענף הניקיון התשע"ד-2014

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil