הפקדה עצמאית למוצרי חיסכון פנסיוני (ביטוח פנסיוני) – מי זכאי והאם כדאי?

כל אדם בישראל שמעוניין להגדיל את הפנסיה שלו או שרוצה לשמור על הזכויות שלו, רשאי להפקיד עצמאית למוצר חיסכון פנסיוני (ביטוח פנסיוני). בנוסף לכך, ההפרשות מגדילות את החיסכון, שומרות על הביטוח ואפילו מזכות במס הכנסה.

על מה מדובר, למי זה מתאים ואיך עושים זאת? הכל בכתבה זו.

מהי הפקדה עצמאית למוצר ביטוח פנסיוני (חיסכון פנסיוני)?

חיסכון פנסיוני או ביטוח פנסיוני, הוא כינוי למוצרי חיסכון וביטוח ארוכי טווח שמספקים הגנה מקיפה הן מבחינת הביטוח במהלך תקופת העבודה והן קצבת פנסיה לאחר הפרישה בגיל הפרישה. יש כמה מוצרים כאלו והם קופת גמל, קרן פנסיה או ביטוח מנהלים.

במהלך תקופת העבודה, הן העובד והן המעסיק מפרישים כסף לתוך החיסכון הפנסיוני של העובד באמצעות תלוש השכר, גם לצורך תגמולים וגם המעסיק מפריש בנוסף לצורך פיצויי פיטורים.

הפקדה עצמאית (באופן עצמאי) היא מצב שבו העובד מחליט להפקיד כסף לתוך החיסכון הפנסיוני בנוסף / בנפרד לסכום הכסף שהוא מפריש דרך תלוש המשכורת. בדרך כלל ההפקדות הן קבועות בסכום מסויים ועשויים להיות הגבלות על סכומים שאפשר להפקיד.

הפרשה עצמאית לפנסיה נעשית על ידי פניה ישירה אל הגוף המוסדי (החברה המנהלת) של מוצר החיסכון הפנסיוני אליו מעוניינים להפקיד. כמו כן, עבור ההפקדות, ניתן לקבל זיכוי ממס הכנסה שמקטין את גובה המס.

מהן המטרות עבורן אפשר להפקיד עצמאית?

יש כמה מטרות עבורן מבצעים הפקדות עצמאיות:

מי זכאי? למי זה מתאים?

הפקדה עצמאית מיועדות לכל אדם אשר מעוניין להפקיד למוצר החיסכון הפנסיוני.

אך, ההליך מתאים במיוחד לאוכלוסיה הבאה בהתאם למטרות הכתובות מקודם:

 • עובד שכיר שמעוניין להגדיל את קצבת הפנסיה שלו ואת צבירת הכסף בחיסכון.
 • עובד עצמאי (עוסק פטור או עוסק מורשה) שמעוניין לבצע הפקדות עצמאיות ולהפריש בנוסף למה שמפריש בדרך כלל.
 • עובד שכיר שהפסיק לעבוד (התפטר או פוטר) והוא מעוניין לשמור על הזכויות הפנסיוניות שלו עד לתחילת עבודה במקום עבודה חדש.
 • עובד שנמצא במהלך חופשה ללא תשלום, שבגינה לא מבוצעות הפרשות פנסיוניות ומעוניין לשמור על הזכויות שלו.
 • עובדת שנמצאת בחופשת לידה ארוכה יותר, נשארה בחופשה ללא תשלום, ומעוניינת לשמור על הזכויות הפנסיונות שלה.
 • עמית בקרן פנסיה שנקבעה לו נכות זמנית וזכאי לפנסיית נכות, אך תקופת הנכות והזכאות הסתיימה.
 • כל אדם אחר, אף שאינו עובד ומעוניין להגדיל את החיסכון שלו לקראת גיל פרישה.

איך להפקיד באופן עצמאי?

כדי לבצע הפרשה עצמאית למוצר החיסכון הפנסיוני, צריך לפנות אל החברה המנהלת / הגוף המוסדי שמנהל את מוצר החיסכון והביטוח (קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל). אם אין כזו, אפשר לבחור היכן מעוניינים להפקיד ואז לפנות לאחת החברות שמציעה חיסכון מסוג זה.

הגוף המוסדי צריך לספק טופס מיוחד שעניינו לבצע הפקדות עצמאיות לחיסכון הפנסיוני ועליו יש לחתום ולמסור אותו בחזרה אל הגוף המוסדי. כמו כן, העמית / המבוטח / החוסך, לפני העניין, צריך למסור פרטים נוספים וכן טופס הוראת קבע (הרשאה לחיוב חשבון בנק) מאושר מהבנק, לפי הסכום שנבחר להפקדות חודשיות.

ההפקדות אצל עובד שכיר הן הפקדות חודשיות לפי סכום קבוע. עובד עצמאי יכול להפקיד בכל עת ואיזה סכום שהוא מעוניין בכפוף לתקרות מקסימליות למתן זיכוי/ניכוי ממס.

במידה והעמית / המבוטח הוא חדש או שהופסקו הפקדות לפנסיה והחיסכון לא פעיל, הוא עלול להידרש לעבור הליך חיתום על ידי הגוף המוסדי-חברת ביטוח. חיתום, הוא שאלון שנדרש למלא העמית / המבוטח, הכולל פרטים על המצב הבריאותי שלו, כך שחברת הביטוח תחליט אם לבטח אותו ובאילו תנאים.

הטבת מס על הפרשה עצמאית לפנסיה

עובד (שכיר או עצמאי) שהחליט להפריש למוצר החיסכון הפנסיוני, זכאי לקבל זיכוי וניכוי ממס הכנסה על הפקדות עצמאיות לחיסכון פנסיוני. הטבות מס מסוג ניכוי, מקטינות את גובה ההכנסה החייבת ממנה מחשבים מס, והטבות מס מסוג זיכוי מקטינות את גובה מס ההכנסה לאחר החישוב לפי מדרגות המס.

עובד שכיר יכול לקבל זיכוי ממס עד 7% מתוך השכר המבוטח ועד ההכנסה המזכה, אם הוא מפריש 6% דרך תלוש השכר, הוא יכול להוסיף 1% נוסף ולקבל עבור אחוז זה או עד התקרה – זיכוי ממס הכנסה של 35% על כל שקל של הפקדה ו/או ניכוי ממס שמקטין את גובה מדרגת המס. במידה והעובד החליט להפקיד עוד, אין עם זה בעיה, אולם לא יינתן זיכוי ממס הכנסה בסכומים מעל התקרה.

עובד שכיר יכול גם להפקיד סכומים מתוך ההכנסה שלא מעבודה או רכיבי שכר אחרים שאינם כלולים בהכנסה ממנה מפרישים לפנסיה וגם עליהם הוא יכול לקבל ניכוי או זיכוי ממס.

עובד עצמאי יכול לקבל זיכוי ממס עד 16.5% עבור ניכוי וזיכוי ממס, עד 5.5% לקבל זיכוי ממס בגובה 35% על כל שקל של הפקדה ו-עד 11% לקבל ניכוי ממס (שמקטין את גובה מדרגת המס) וזאת עד תקרת הכנסה מזכה לעובד עצמאי. אם העובד העצמאי הפריש עוד, הוא לא יוכל לקבל בגינם הטבות מס.

מה עוד חשוב לדעת?

 • במקרה של הפסקת עבודה, הפקדה עצמאית היא שונה מאשר הסדר ריסק – משום שהסכומים נוספים לחיסכון והוותק נצבר. אולם, שיעור נמוך של הפרשות, עלול להקטין את גובה ההכנסה המבוטחת בפנסיה.
 • כדי להנות מהטבות המס בגין ההפקדות, יש להפריש אותם עד לסוף השנה, אחת הם יתווספו לשנת המס העוקבת.
 • הפקדות לחיסכון פנסיוני יכולה להיות מוגבלת מבחינת סכום מינימלי או מקסימלי ויש לוודא זאת מול הגוף המוסדי. למשל, אצל קרן פנסיה מקיפה יש הגבלה של עד 20.5% פעמיים השכר הממוצע במשק, משום שניתנות אגרות חוב מיועדות של משרד האוצר.
 • במידה והופסקו הפקדות לפנסיה או שהיו החלפות של כמה מעסיקים, מומלץ לברר באתר הר הכסף הממשלתי בחינם האם יש חסכונות פנסיוניים נשכחים או באתר המסלקה הפנסיונית (בפיקוח משרד האוצר) בתשלום סמלי.

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil