זיכוי ממס הכנסה על הפרשות לפנסיה – כך תחסכו יותר ותשלמו פחות

פנסיה חובה לעובדים שכירים ועצמאים היא לא רק חובה על פי צו החברה, אלא שהיא מקנה הטבת מס מסוג זיכוי ממס הכנסה על ההפרשות. המשמעות היא שעבור הפרשה לפנסיה, אפשר לקבל החזר מס הכנסה.

בכתבה זו נסביר לכם על עניין הזיכוי ממס, כיצד זה עובד, מה גובה הזיכוי ואיך מקבלים את ההטבה.

מהו זיכוי ממס הכנסה על הפרשות לפנסיה?

זיכוי ממס בכלל זוהי תוצאה של פעולה שמזכה בהקטנת גובה המס לתשלום, וזאת על פי פקודת מס הכנסה. אחת הפעולות אשר מקנה זיכוי ממס היא הפרשה לפנסיה חובה של עובד שכיר או הפרשה לפנסיה חובה לעובד עצמאי.

הסיבה למתן הזיכוי ממס הניתן על ידי רשות המסים היא לעודד אותנו להפריש לפנסיה, מעבר לצו הרחבה בדבר חובת ההפרשה. הפנסיה שנצברת במהלך חיי העבודה, צריכה (בתקווה) להיות הכנסה של העובד בעת גיל הפרישה.

המשמעות היא שכל עובד שכיר או עצמאי שמפקיד לפנסיה בכל חודש, מקבל את זיכוי המס המוצג בתלוש השכר. החוק גם מאפשר לעובד להגדיל את ההפרשות לפנסיה עד תקרות מסויימות ובכך לקבל זיכוי ממס גבוה יותר.

עובד שהפריש דרך העבודה או באופן עצמאי הגדיל את ההפרשות, ולא קיבל את זיכוי המס, רשאי להגיש בקשה לקבלת החזר מס הכנסה ולקבל את הסכום חזרה לחשבון הבנק.

גובה זיכוי ממס על הפרשות לפנסיה

עובד שהפריש לפנסיה ונוכו ממנו סכומים שהופרשו לחיסכון פנסיוני מתוך השכר, זכאי לקבל החזר של 35% על הסכומים שהפריש, וזאת עד התקרות הקבועות בפקודה.

החישוב פשוט מאוד, על כל 100 ₪ שהופרשו לפנסיה, העובד זכאי לקבל החזר מס של 35 ₪. כמובן, עד גובה השכר או התקרות בחוק.

תנאים ותקרות הפרשה לצורך זיכוי ממס

על מנת לקבל זיכוי על כל הסכום שהופרש לפנסיה, יש לעמוד ב-2 התנאים הבאים:

  • שיעור ההפרשות לפנסיה של העובד (בלבד, ללא מעסיק) מתוך השכר לא עולה על 7%.
  • הסכום הכולל שהפריש העובד לפנסיה לא עולה על 7,392 ₪ בשנה (נכון ל-2019), או כ- 616 ₪ בחודש בממוצע. חשוב לציין: אופן החישוב הוא שנתי ולכן בסופו של דבר יש להתייחס לסכום שנתי.

במידה ושיעור ההפרשה של העובד עלתה על התקרה או שהסכום השנתי הכולל עלה על התקרה – העובד יהיה זכאי לקבל זיכוי ממס עד סכום התקרה הכתובה לעיל. שאר הסכום יחוייב בסכום מס הכנסה רגיל.

לדוגמה:

עובד מקבל שכר של 10,000 ₪ בחודש (120,000 ₪ בשנה), הוא מפריש לפנסיה 6% מתוך השכר. כמה זיכוי ממס יקבל?

סך ההפרשות לפנסיה של העובד הם 600 ₪ בחודש (7,200 ₪ בשנה). מכיוון שסכום זה נמוך מהתקרה הכתובה לעיל, העובד זכאי לקבל זיכוי ממס על כל הסכום. כלומר: 7,200 ₪ במכפלת 35% זיכוי ממס = 2,520 ₪ זיכוי ממס בשנה.

דוגמה נוספת:

עובד מקבל שכר חודשי של 18,000 ₪ (216,000 ₪ בשנה). הוא מפריש 6% מהשכר לפנסיה. כמה זיכוי ממס יקבל?

סך ההפרשות לפנסיה של העובד הם 1,080 ₪ בחודש (12,960 ₪) בשנה. מכיוו שסכום זה גבוה מהתקרה, העובד יקבל זיכוי ממס רק על התקרה והשאר יחוייב במס. כלומר: יקבל 7,392 ₪ במכפלת 35% = 2,587 ₪ זיכוי ממס בשנה.

שכר הסכום 5,568 ₪ (12,960 מינוס 7,392) יחוייב במס על פי מדרגות מס הכנסה של העובד.

מה עוד חשוב לדעת?

  • עובד שסך ההפרשות נמוכות מהתקרה או משיעור ההפרשה, יכול להגדיל את שיעור ההפרשה ב-1% ועד התקרה בחוק, על סכום זה יקבל זיכוי ממס.
  • עובד שמקבל הכנסה שלא דרך השכר או שיש רכיבי שכר שאינם מופרשים לפנסיה, יכול לקבל זיכוי ממס עבור רכיבי שכר אלו לפי סעיפים 45א או 47 לפקודה.
  • בנוסף לפנסיה, עובד שמפריש סכומים לביטוח חיים, זכאי לקבל זיכוי ממס לפי תנאים ועד תקרות מסויימות.

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil