קריירה והשכלה

טופס 106 (אישור שנתי לעובד) – מהו, מתי מקבלים ולמה הוא חשוב?

טופס 106 הוא אחד המסמכים החשובים ביותר אשר עובד שכיר זכאי לקבל דרך מקום העבודה (גם עובד עצמאי זקוק לטופס זה). טופס זה מהווה תנאי הכרחי לביצוע החזר מס והוא מציג את כל המידע החשוב לעובד.

מטרת הכתבה הזו להסביר מה משמעות הטופס, מה עושים איתו, מתי מקבלים ועוד מידע חשוב.

מהו טופס 106?

טופס 106 (אישור על פי תקנות מס הכנסה – ניכוי ממשכורת) הוא אישור שנתי לעובד המציין את כל המשכורת שקיבל העובד אצל המעסיק ואת כל ניכויי השכר. במילים אחרות, הטופס מציג את כל ההכנסות ששילם המעסיק לעובד וכן את כל ההוצאות שניכה המעסיק מההכנסות של העובד והעביר אותם לרשויות המס והביטוח.

טופס 106 הוא כמו תלוש שכר / משכורת של העובד, אך בזמן שתלוש השכר הוא מסמך שניתן בכל חודש לעובד יחד עם תשלום השכר החודשי, טופס 106 הוא מסמך שנמסר אחת לשנה והוא מאגד בתוכו את כל תלושי השכר של העובד במהלך שנה קלדנית או חלק ממנה.

עובד שכיר לא נדרש למלא את הטופס או להשלים בו פרטים. המעסיק נדרש לעשות זאת, למלא אותו ולמסור זאת לעובד. חובת המעסיק, למסור לעובד מידע לגבי השכר ששולם והניכויים, חלה על פי חוק הגנת השכר ועל פי תקנות מס הכנסה (ניכוי ממשכורת ומשכר עבודה).

מי זכאי לקבל טופס 106?

כל עובד שכיר בישראל זכאי לקבל טופס 106 מכל מעסיק שאצלו עבד העובד במהלך שנה מסויימת. כלומר, גם את העובד עבד כמה ימים או כמה חודשים – הוא זכאי לקבל את המסמך. כמו כן, כל מעסיק נדרש למסור זאת לעובד – גם אם העובד עבד אצל כמה מעסיקים – או החליף עבודות בין לבין.

עובד עצמאי (המעסיק של עצמו), צריך להפיק את הטופס באמצעות תוכנת שכר רלוונטית.

מתי מקבלים טופס 106?

על פי תקנות מס הכנסה (ניכוי ממשכורת ומשכר עבודה), מעסיק נדרש למסור לעובד אישור על משכורת וניכוי (כלומר הטופס) עד לאחד מהבאים, לפי העניין:

 • תאריך 31.03 (סוף מרץ) של כל שנה לגבי שנת המס הקודמת.
 • ביום שבו הפסיק העובד לעבוד אצל המעסיק.

כלומר, עבור שנת המס 2018, מעסיק נדרש למסור לעובד את המסמך עד לתאריך 31.03.2019.

מהי החשיבות של טופס 106 ולמה הוא משמש?

המסמך כי שהבנתם עד כה, הוא מסמך של רשות המסים בישראל. בפועל, המסמך הזה חשוב יותר לעובד מאשר לרשויות המס השונות. אלה הם הסיבות:

 • טופס 106 מהווה מסמך הכרחי לצורך קבלת החזר מס הכנסה.
 • הטופס עשוי להיות אסמכתא לצורך מיצוי זכויות נוספות של המוסד לביטוח לאומי ומוסדות אחרים.
 • הטופס מסייע לעובד המחוייב בהגשה במילוי דוח שנתי על הכנסות למס הכנסה.
 • עובד שמעוניין לקבל מענק עבודה (מס הכנסה שלילי), עשוי להידרש להשלים טופס 106, אם המעסיק לא הגיש דוח 126 למס הכנסה בזמן.
 • עובד יכול להשוות בין תלושי השכר שקיבלת לבין המסמך הנ"ל כדי להבין האם המספרים נכונים ושלמים.
 • עובד שעובד בכמה עבודות וביצע תיאום מס הכנסה, יכול לוודא שכל מעסיק ניכה את המס שהיה חייב וכן לדווא שסך המס הכולל שולם נכון.

אם יש תלושי שכר בכל חודש, למה צריך גם טופס 106 שנתי?

שאלה מעולה! יש לכך סיבה משמעותית שאותה הסברנו בכתבות אחרות וגם במדריכים על החזר מס וגם תיאום מס.

מס הכנסה בישראל מחושב באופן שנתי – תמיד. בפועל.. אנחנו משלמים מס הכנסה בכל חודש (כמובן שיש כאלו שלא משלמים בגלל הטבות מס שונות). כתוצאה מכך עשויים לקרות 3 מצבים:

 1. המס החודשי ששולם לאורך שנת המס, קטן מהמס המחושב השנתי – העובד נדרש לשלם (לא ממש נפוץ).
 2. המס החודשי ששולם לאורך שנת המס, שווה בדיוק למס המחושב – אין צורך לבצע פעולה נוספת (נפוץ אצל מי שהשכר קבוע לאורך השנה).
 3. המס החודשי ששולם לאורך שנת המס, גבוה מהמס המחושב השנתי – כדאי לבצע החזר מס כדי לקבל חזרה כסף (נפוץ למי שהשכר שונה מהותית מחודש לחודש).

המצב השלישי הוא הנפוץ ביותר בקרב אנשים שחל אירוע מסויים במהלך השנה – גידול בשכר, קיטון בשכר, חופשה שנתית, חופשת לידה, התפטרות ופיטורין ועוד.

לכן, כאשר צריך לבדוק האם מס הכנסה שולם כמו שצריך – חובה להתסכל על כך ברמה השנתית ולא ברמה החודשית. טופס 106 מסייע לנו להבין זאת ברמה השנתית.

כמה טפסי 106 יכולים להיות לי? האם יותר מ-1?

כן. כל מעסיק נדרש למסור לכל עובד שעבד אצלו בשנת מס מסויימת. גם עובד שעבד משרה חלקית, זמנית או בכל דרך שהיא. לכן, מי שעבד אצל כמה מעסיקים, במקביל או לחוד, במהלך שנת מס מסויימת – זכאי לקבל מכל מעסיק את הטופס.

אילו פרטים חייבים להיות רשומים / כלולים?

ככתוב מקודם, טופס 106 חייב לכל את כל המידע על המשכורת / השכר ששולם לעובד וכל הניכויים וכן גם זיכויים והטבות שונות. המידע הבא חייב להיות כלול במסמך:

לא קיבלתי טופס 106, מה עושים?

אם לא קיבלתם טופס 106 דרך תלוש השכר או בכתובת הדואר בבית או בדואר אלקטרוני? אתם רשאים לפנות אל המעסיק ולדרוש זאת ממנו. אין זה משנה אם הפסקתם לעבוד אצלו או שאתם עדיין ממשיכים לעבוד שם.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close