כסף

מהם מקדמות מס הכנסה ומי צריך לשלם אותם?

כל עסק בין אם הוא עוסק מורשה, פטור או חברה בע"מ נדרש לשלם מס על הכנסותיו במשך השנה, המס מחושב שנתית ומשולם חודשית ויש מקדמות מס הכנסה. אם לדייק את המשפט הקודם, כל עסק חייב לשלם מס הכנסה ובהתאם לרווחים של העסק, כך שעסק שלא הרוויח בפועל במהלך השנה, לא נדרש לשלם מס.

גובה המס נקבע בהתאם לסוג העסק, מקור ההכנסות וסוג ההתאגדות ובהתאם לכך לכמה כסף כל בעל עסק או חברה צריך לשלם עבור הכנסותיו. עבור חברות בע"מ קיים מס חברות ועבור עוסקים קיים מס הכנסה בדומה למס על שכיר.

מה זה מקדמות מס הכנסה?

כפי שאנחנו כותבים זאת בכל הכתבות במגזין לעניין מס הכנסה, נציין זאת גם פה שוב. מס הכנסה הוא מס שמחושב בצורה שנתית לפי שנת המס הקלנדרית, כלומר החל מ-1 בינואר ועד ל-31 בדצמבר. אולם, כל חודש שונה מחודש אחר לעניין ההכנסה שאנחנו נקבל, הן כשכירים והן כבעלי עסק. ייתכנו מקרים בהם חודש אחד ההכנסות יהיו נמוכות יותר או גבוהות יותר ולכן נשלם גם מס הכנסה בהתאם, אולם בחישוב שנתי יכול להתגלות כי שולם יותר מידי מס או פחות מידי ולכן יש לקבל החזר או לשלם יותר בהתאמה.

לעומת שכירים, חברות בע"מ ועוסקים עורכים דוחות כספיים בסוף כל שנה ועד לתאריך עריכת הדו"חות השנתיים בפועל. בדו"חות הכספיים אלו נראה כמה באמת העסק הרוויח (הן לצרכי ניהול והן לצרכי רשות המסים) וכמה עסק זה נדרש לשלם מס הכנסה באותה שנה.

אולם, עריכת הדו"חות הללו חלה בפועל רק בתום הרבעון הראשון של השנה הבאה או במהלך הרבעון השני. אז ייתכן שעסקים או חברות לא משלמים מס הכנסה במשך שנה או יותר? לא. לצורך כך קיימים מקדמות מס הכנסה.

מקדמות מס הכנסה הוא תשלום שכל עסק משלם על חשבון מס הכנסה בפועל בדוחות המבוקרים. במהלך התקופה החל מפתיחת העסק ועד להגשת הדוחות השנתיים, העסק משלם כל תשלום חודשי או דו-חודשי (בהתאם לגובה הכנסות) אחוז מסויים מסך ההכנסות באותו חודש וכך הלאה עד לתום שנת המס.

כאשר העוסקים מגישים את הדוחות השנתיים לרשות המסים, שם נראה כמה מס הכנסה אמיתי יש לשלם ואז מבצעים את חישוב ההפרש בין מה שחובה לשלם לבין מה ששולם. אם הפרש זה חיובי, כלומר שולם פחות מס מהנדרש – יהיה צורך להשלים את ההפרש בתוספת ריבית והצמדה. הפרש שלילי, משמעו כי שולם יותר מס מהנדרש ומגיע החזר לעוסק בתוספת ריבית והצמדה (כן, רשות המסים גם מחזירה כסף עם ריבית והצמדה).

איך נקבעים מקדמות מס הכנסה?

מקדמות מס הכנסה נקבעים בדרך כלל על סמך ההיסטוריה של העסק בשנים קודמות. רשות המסים בודקת כמה אותה חברה או עוסק הרוויח במהלך השנה הקודמת, כמה מס שולם ומהם ההכנסות החודשיות של העסק ולפי נתונים אלו קובעת כמה מקדמות יש לשלם בחודש.

במידה והעסק חדש ואין היסטוריה, רשות המסים תוכל לקבוע מקדמות מס הכנסה לפי הסיווג של העסק, על בסיס נתונים של עסקים דומים להם ניתנו מקדמות המס.

ניתן לפנות אל משרדי מס הכנסה הקרובים למקום העסק על מנת להגדיל או להקטין את גובה המקדמות לפי הצורך ולאחר אישור רשות המסים.

איך מחושבים מקדמות מס הכנסה?

כפי שכתוב לעיל, המקדמות מחושבים כאחוז מההכנסות בכל חודש או בכל חודשיים.

אפשר דוגמה? בוודאי.

נניח שנפתח עסק (חברה בע"מ) בחודש אוגוסט 2017 ונקבע לו מקדמות מס הכנסה של 8% והתשלום הוא חד חודשי. באוגוסט ההכנסה של העסק 10,000, בספטמבר – 15,000, באוקטובר 20,000, בנובמבר 30,000 ובחודש דצמבר 50,000 ₪.

המקדמות שיש לשלם הם:

  • אוגוסט 2017 – 10,000*0.08 = 800 ₪
  • ספטמבר 2017 – 15,000*0.08 = 1200 ₪
  • אוקטובר 2017 – 20,000*0.08 = 1600 ₪
  • נובמבר 2017 – 30,000*0.08 = 2400 ₪
  • דצמבר 2017 – 50,000*0.08 = 4000 ₪
  • סך הכל תשלום מקדמות מס הכנסה באותה השנה = 10,000 ₪

בסוף השנה ולאחר הדו"חות השנתיים התברר כי הרווח לצרכי מס הוא 40,000 ₪ ושיעור מס חברות ב-2017 הוא 24% אז תשלום המס יהיה – 9,600 ₪. במקרה זה, רשות המסים תחזיר לבעל העסק 400 ₪ בתוספת ריבית והצמדה.

מתי משלמים מקדמות מס הכנסה?

דיווח על הכנסה ותשלום המקדמות הוא עד ה-15 לחודש העוקב בהתאם לסוג הדיווח שניתן – חד חודשי או דו חודשי.

  • במקרה שמדובר על דיווח חד חודשי, יש לשלם ולדווח עד ה-15 לחודש הבא. לדוגמה – דיווח של חודש ינואר ייעשה עד ה-15 בפברואר.
  • במדרה שמדובר על דיווח דו חודשי, יש לשלם ולדווח עד ה-15 לחודש הבא אחרי החודשיים הללו. לדוגמה – דיווח של חודשים ינואר-פברואר ייעשה עד ה-15 במרץ.

במידה ומשולם בכרטיס אשראי באמצעות אתר האינטרנט, ניתן לעשות זאת עד ה-19 לחודש העוקב בשעה 18:30 (כלומר עוד 4 ימים תוספת).

חשוב לציין כי אי תשלום מקדמות מס הכנסה עשויה לגרור אחריה קנסות ועיקולים על ידי רשות המסים וכדאי מאוד להימנע מכך. למרות זאת, ניתן לפנות למשרדי מס הכנסה בבקשה לבטל את הקנס עם הוכחות ככל שיגבו את הסיבה לאי דיווח או תשלום בזמן.

איך משלמים מקדמות מס הכנסה?

מיד עם פתיחת העסק ברשויות המס ועם תחילת כל השנה, נשלחים למקום של העסק פנקסים שנראים כמו צ'קים בבנק. על פנקסים אלו יש לציין את ההכנסות לצרכי מס, אחוז מקדמות וגובה המקדמות שישולמו. סכום זה יש לשלם בבנק הדואר עד לתאריך כפי שרשום לעיל.

השימוש בפנקסים לא חובה. ניתן לדווח גם באמצעות אתר האינטרנט של רשות המסים ולשלם עם כרטיס אשראי או העברה בנקאית, או להדפיס ולשלם בדואר. באמצעות האתר, המינימום לתשלום הוא 25 ₪.

מה עם לא היו לי הכנסות בחודש מסויים?

גם מי שלא היו לו הכנסות בחודש מסויים, חובה לדווח לרשות המסים על כך. דוח זה נקרא דוח 0, כשמו כן הוא, דו"ח עם תשלום 0 מס הכנסה / מע"מ / בט"ל, לפי העניין.

האם להגדיל או להקטין את גובה המקדמות?

מקדמות מס הכנסה הוא לא רק חובה, אלא גם כלי חשוב מאוד, שכן הוא מאפשר לכל עסק להפריש סכום מסויים לטובת תשלום המס, מה שמאפשר להוסיף עוד קצת אם שולם פחות מס מהדרוש וכך זה לא יקשה על בעל העסק לשלם סכום גבוה בבת אחת.

לכן, התשובה הטובה ביותר שניתן לציין היא להגדיר גובה מקדמות מס הכנסה בהתאם למה שצריך לשלם בפועל. תשלום נמוך מידי יחייב בתוספת של ריבית והצמדה, תשלום גבוה יזכה בתוספת ריבית והצמדה.

עוד בנושא

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close