חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

זיכוי ממס הכנסה על רכישת ביטוח חיים (דמי ביטוח, פרמיה של הפוליסה)

רשות המסים מעניקה הטבת מס הידועה בתור זיכוי ממס הכנסה על רכישת פוליסת ביטוח חיים לכל תושב בישראל וגם לבן או לבת הזוג שלו. הזיכוי מקטין את סך המס שאותו נדרשים לשלם.

טרת הכתבה לספק הסבר בנושא.

מה זה זיכוי ממס בגין רכישת ביטוח חיים?

זיכוי ממס הכנסה היא הטבת מס המאפשרת להקטין את גובה מס ההכנסה שחושב לתשלום. כלומר, אם חייבים סכום מס מסויים ויש סכומי זיכויים, אז המס שצריך לשלם הוא ההפרש בלבד. הזיכויים למעשה מופחתים ממס ההכנסה שחושב לפי מדרגות מס הכנסה.

ביטוח חיים (ביטוח למקרה מוות) ללא מרכיב חיסכון הוא מוצר פיננסי המספק הגנה כספית על המשפחה של המבוטח. כך שבמקרה אם המבוטח ילך לעולמו או במקרים שבהם יגיע לגיל מסויים, המשפחה של המבוטח או המוטבים, יקבלו סכום חד פעמי או קצבה חודשית, לפי סוג הביטוח. כנגד ההגנה הכספית, משלמים עלויות רכישת ביטוח הידועות בתור תשלומי פרמיה על פוליסת הביטוח.

זיכוי ממס הכנסה על פוליסת ביטוח חיים היא הטבת מס בה ניתן להקטין את סכום המס שצריך לשלם כאשר רוכשים ביטוח חיים ומשלמים תשלומי פרמיה לגוף המספק את הגנת הביטוח. הזיכוי הוא עבור רכישת הביטוח באופן עצמאי ולא כחלק מתכנית פנסיה חובה, ששם יש שיעור אחר לחישוב.

אוכלוסיית יעד – מי זכאי?

תושב ישראל זכאי לקבל זיכוי ממס על רכישת פוליסת ביטוח חיים אם מתקיימים התנאים הבאים:

  • דמי הביטוח (פרמיה) שולמו על רכישת הביטוח.
  • הפוליסה נרכשה עבורו או עבור בן או בת הזוג שלו. במקרה של עמית מוטב – גם עבור פוליסה לביטוח חיי ילד שגילו 18 שנים ומעלה.
  • הסכום המירבי עבורו ניתן לקבל זיכוי הוא 5% במכפלת ההכנסה המזכה שהיא 8,700 ₪ לחודש מעבודה או 12,300 ₪ לחודש שלא מעבודה לפי נתוני 2021.

גובה זיכוי ממס על ביטוח חיים

עובד ששילם דמי ביטוח (פרמיה) לצורך רכישת ביטוח חיים במהלך שנה, זכאי לקבל זיכוי ממס בגובה של 25% מתוך אותם הסכומים ששולמו. רכישת ביטוח חיים למקרה מוות, אגב ביטוח משכנתא גם מזכה בסכומים.

דוגמה:

אדם רכש פוליסת ביטוח חיים לעצמו בסך 3,000 ₪. כמה זיכוי ממס מגיע לו?

הזיכוי הוא 25% ולפיכך סכום הזיכוי במס הינו 750 ₪.

מימוש הזכאות

כדי לקבל זיכוי מס על פוליסת ביטוח חיים, יש להגיש בקשה לקבלת הזיכוי אל רשות המסים באמצעות החזר מס הכנסה לפי טופס 135 מקוצר או דו"ח שנתי למס הכנסה לפי טופס 1301 עבור עובד עצמאי (עוסק פטור או עוסק מורשה).

לטופס הבקשה יש לצרף את המסמכים הבאים:

  • אישור על תשלומים לרכישת ביטוח חיים.
  • אישור מס שנתי של חברת הביטוח.
  • במקרה של רכישה ביטוח עבור ילד – מילוי טופס 158 כאן.

מידע נוסף

חקיקה ופסיקה

  • פקודת מס הכנסה [נוסח חדש] התשכ"א-1961
  • חוזר מס הכנסה 19/2004 – מקצועית – זיכוי ממס לביטוח חיים – סעיף 45א(א)(1) לפקודה

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil