חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

ניכוי ממס הכנסה על רכישת ביטוח אובדן כושר עבודה לשכיר

עובד שרכש ביטוח אובדן כושר עבודה, זכאי להנות מהטבת מס שהיא ניכוי ממס הכנסה על סכומים שרכש בהתאם להוראות הדין. מדובר על סכומי כסף משמעותיים שאפשר להנות מהזיכוי.

מטרת הכתבה להסביר את הזכאות בנושא.

מה זה ניכוי ממס הכנסה על רכישת ביטוח אובדן כושר עבודה?

ניכוי ממס הכנסה היא הטבת מס של מס הכנסה שמקטינה את ההכנסה החייבת במס של אדם מסויים, במקרה זה למשל עובד שכיר. משום שהמס הוא לפי גובה ההכנסה, אז כאשר ההכנסה נמוכה יותר, משמע כי גובה המס יהיה נמוך יותר. הסכום הצפוי לחיסכון ממס במקרה כזה הוא גובה הניכוי במס הכנסה שהותר לאדם מסויים במכפלת גובה המס השולי שלו באותה שנת מס.

ביטוח אובדן כושר עבודה (לעיתים מצויין בתור קיצור: כזה – אכ"ע, או כזה – א.כ.ע) הוא ביטוח שמקנה הגנה פיננסית בצורת קצבה חודשית לעובד/מבוטח שנפגע ואינו יכול להמשיך לעבוד, להתפרנס ובכך כושר ההשתכרות שלו פחת. כך למשל, הוא הפך להיות נכה או שאיבד את יכולת ההשתכרות באופן זמני או קבוע.

מס הכנסה מקנה לעובד שכיר הטבת מס מסוג ניכוי ממס, שמקטינה את גובה ההכנסה החייבת שלו לאותה שנה אם רכש את הביטוח.

אוכלוסיית יעד – מי זכאי?

כל עובד שכיר שרכש ביטוח אובדן כושר עבודה בתנאי שהפרשות המעביד לקופת גמל (לתגמולים) לא עולות על 7.5%.

גובה ניכוי במס על רכישת ביטוח אכ"ע

גובה הניכוי המותר הוא 3.5% מההכנסה החייבת של העובד השכיר ועד לתקרה של 2.5 השכר הממוצע השנתי במשק (לפי הביטוח הלאומי). בשנת 2020 התקרה היא 316,536 ₪.

יש לציין כי ההכנסה החייבת לחישוב היא ההכנסה ממשכורת של העובד, למעט חישוב שווי שימוש ברכב צמוד.

עם זאת, אם העובד עובד וההפרשות המעסיק עולות על 4%, אז ההפרש בין שיעור ההפרשות המעסיק ל-4% ינוכה מהניכוי המותר 3.5%. וזה השיעור שמותר בניכוי.

בנוסף, אם שיעור הפרשות המעסיק עולות על 7.5% – לא ניתן לקבל את הטבת המס הזו.

דוגמה:

עובד קיבל שכר שנתי של 60,000 ₪ אצל מעסיק א שהפריש עבורו 2,000 ₪ לתגמולים, ואצל מעסיק ב' קיבל שכר של 120,000 ₪ שהפריש עבורו 7,800 ₪ לתגמולים. העובד רכש פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה באותה שנה ושילם עבורה 7,000 ₪.

כמה ניכוי במס מותר? ומה החיסכון הצפוי במס?

הכנסת העובד היא 180,000 ₪ שהוא נמוך מהתקרה, והפרשות המעסיקים הן 9,800 ₪ לתגמולים. שיעור ההפרשות הוא 5.4%.

מכיוון שהשיעור עולה על 4%, יש לחשב את ההפרש בין שיעור ההפרשות לשיעור זה, כלומר 5.4% מינוס 4% = 1.4%. שיעור הניכוי הוא השיעור המירבי לניכוי במס שהוא 3.5% מינוס התוצאה שהתקבלה 1.4% = 2.1%.

לפיכך, גובה הניכוי במס הוא 2.1% * 180,000 ₪ = 3,780 ₪.

ההפרש 3,220 ₪ (חישוב: 7,000 מינוס 3,780) לא ניתן לניכוי.

החיסכון הצפוי במס הוא גובה הניכוי במכפלת המס השולי לפי מדרגות מס הכנסה. בדוגמה זו, המדרגה היא 31% ולכן החיסכון במס הוא 3780 * 31% = 1,172 ₪.

מימוש הזכאות – איך לקבל את הטבת המס הזו?

על מנת לקבל את הזכאות הזו, יש לערוך תיאום מס הכנסה מול רשות המסים. מטרת תיאום המס היא לחשב מראש את הזכאות הזו כדי למנוע תשלום מס מיותר.

ככל שהעובד לא ביצע תיאום מס, ולא קיבל את הזכאות על ידי המעסיק, הוא רשאי להגיש בקשה להחזר מס הכנסה. ההחזר לוקח בחשבון את כל הנתונים לגבי העובד ובכך מקבלים כסף בחזרה ממס הכנסה.

מידע נוסף

חקיקה ופסיקה

  • פקודת מס הכנסה [נוסח חדש] התשכ"א-1961

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil