חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

נקודות זיכוי ממס הכנסה להורה אחד (יחיד) עבור ילדיו

הורה אחד (יחיד) לילד, שההורה השני שלו לא בחיים או שרשום במרשם האוכלוסין ללא ההורה השני, זכאי לנקודת זיכוי ממס הכנסה. הנקודה מסייעת לאותו הורה להקטין את המס לתשלום.

הנה כל מה שחשוב לדעת בנושא.

מהן נקודות זיכוי?

נקודות זיכוי ממס הכנסה או בשם המקוצר, נקודות זיכוי, הן הטבות מס שמגיעות לעובדים בהתאם לעמידה בתנאים מסויימים. הטבת מס זו מקטינה את תשלום המס שהעובד נדרש לשלם, שמחושב אגב בהתאם למדרגות מס הכנסה לאותו עובד.

לכל נקודת זיכוי יש שווי כספי שנתי וזהו סך הזיכוי ממס שהן מקנות לאותו עובד במהלך שנת מס אחת. המשמעות היא שלאחר חישוב המס של העובד, ניתנים לו כל נקודות הזיכוי העומדים לרשותו ובכך הוא יכול להקטין את המס ואף לאפס אותו. מבין הנקודות שמקנות זיכוי מס הם: נקודות זיכוי לתושבנקודות זיכוי לאישה, בגין תואר אקדמי, נקודות זיכוי להורים ועוד.

נקודות זיכוי להורה אחד עבור ילדיו

ילד חד הורי, או במילים אחרות ילד להורה אחד (הורה יחיד), כאשר ההורה השני של הילד לא בחיים או שהילד רשום במרשם האוכלוסין ללא ההורה השני, מקנה נקודות זיכוי לאותו הורה. במילים אחרות, הורה יחיד, זכאי לנקודת זיכוי באופן הבא:

מי זכאי?

הורה לילד שעונה על הקריטריונים הבאים, זכאי לנקודת זיכוי זו:

  • הורה לילד עד גיל 19.
  • הורה יחיד / אחד (חד הורה) – או שההורה השני לא בחיים או שלא נרשם הורה אחר לאותו ילד במרשם אוכלוסין.
  • הורה שמגדל את ילדיו וכלכלתם נמצאת עליו.

הורה יחיד שהתאלמן או נישא עם בן/בת זוג – יהיה זכאי רק עבור התקופה בה היה מוגדר אחד.

איך מקבלים את הטבת המס הזו?

הורה שזכאי להטבת מס זו, צריך למלא ולמסור למעסיק טופס 101 (כרטיס עובד) מיד עם תחילת עבודה אצל המעסיק ובכל שנה. הטופס כולל מידע אישי ובענייני מס לגבי אותו עובד. במקרה שהיו שינויים או עדכונים במהלך שנת מס כמו למשל נישואין בשנית – צריך למלא טופס זה שוב ולהעביר למעסיק. יש לצרף גם צילום תעודת זהות.

לאחר מכן מילוי הטפסים ותחילת עבודה, העובד יכול לראות אם קיבל את ההטבה הזו באמצעות תלוש שכר / משכורת.

הורה שהוא עצמאי (עוסק מורשה או עוסק פטור), צריך להגיש דוח שנתי למס הכנסה (טופס 1301) ושם למלא את הסעיפים הרלוונטיים.

הורה שלא קיבל את נקודות הזיכוי, צריך לערוך תיאום מס הכנסה עבור אותה שנת מס. הורה שלא קיבל את ההטבה בשנת מס קודמת, או שלא ערך תיאום מס, יכול להגיש בקשה לקבלת החזר מס הכנסה.

כמה מגיע זיכוי ממס להורה יחיד / אחד?

בכל שנה שווי נקודת זיכוי משתנה לפי הצמדה למדד המחירים לצרכן ולכן תמיד אפשר להתעדכן בכתבה הראשית על נקודות זיכוי ממס הכנסה. כמו כן, אפשר להשתמש בכלי מיוחד שפיתחנו שנקרא מחשבון נקודות זיכוי ממס הכנסה שמאפשר לדעת כמה כסף אפשר לחסוך במס הכנסה על כל נקודות הזיכוי שיש לעובד.

מה עוד חשוב לדעת?

  • ככתוב מקודם, הורה יחיד זכאי לנקודות זיכוי להורים עבור ילדים.
  • נקודות זיכוי אלו ניתנות בנוסף לנקודות אחרות שהעובד זכאי לקבל כמו עבור תושב, עבור אישה וכך הלאה.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil