הצמדה למדד ואופן חישוב סכום צמוד מדד המחירים לצרכן

כמה פעמים נתקלתם במושג הצמדה למדד או צמוד מדד? בטוח שאלתם את עצמכם איזה מדד, מה זאת אומרת צמוד או הצמדה ושאלות נוספות. בכתבה זו נסביר לכם את המושגים הללו, הסבר נוסף ואף אופן החישוב של סכומים צמודים מדד.

כאשר אומרים את המילה "מדד" או כותבים אותה, הרי שבדרך כלל מתכוונים לזה העונה לשם המלא – מדד המחירים לצרכן. במקרים אחרים שהם פרטיים יותר, כמו בבניה, ייתכן ותראו מדד אחר – מדד תשומות הבניה.

מדד המחירים לצרכן מודד את המחירים שהצרכן משלם עבור סל קבוע של מוצרים ולאורך זמן הוא מודד את השינוי החל בהוצאה זו. אינפלציה היא תוצאה של מדד חיובי לאורך של שנה קלנדרית.

כך למשל, אם המחירים מתייקרים, אז המדד עולה. אם המחירים מוזלים, אז המדד יורד.

מה זה הצמדה למדד / צמוד מדד?

כאמור לעיל, כאשר מחירים של מוצרים ושירותים שאנחנו צורכים משתנים, הם משפיעים באופן ישיר על מדד המחירים לצרכן – מה שאומר שערך הכסף משתנה. כאשר מחיר של מוצר מסויים עולה, אז נדרש יותר כסף כדי לקנות את אותו מוצר. כך גם בצד השני.

על מנת לשמור על ערך הכסף, כך שיותאמו למחירים החדשים, צריך לשנות אותו באותו שיעור השינוי של המדד. שינוי סכום כסף באותו גובה שינוי המדד, שומר על ערך הכסף ולכן זהו למעשה הצמדה למדד.

למה הצמדה למדד בעלת חשיבות גדולה?

הצמדה למדד היא חשובה משום שאינפלציה (מדד חיובי) שוחק את ערך הכסף. מה שאומר כי סכום כסף בנקודה מסויימת כבר אינו מספיק על מנת לרכוש מוצרים או שירותים בנקודת זמן מאוחרת יותר והצרכן נדרש להוסיף עוד כסף כדי לצרוך את אותו מוצר.

דוגמה קלאסית היא שינוי מחירי דירות בישראל בעשור האחרון, המחירים הוכפלו, שולשו ואף מעבר לכך. לכן אדם שהיה לו 500,000 ₪ בשנת 2008 והיה מסוגל לקנות עם הסכום הזה דירה, כיום סכום זה אינו מספיק לרכישת אותה דירה כיוון שהמחיר כיום, לדוגמה, עולה 1,500,000 ₪.

אך נניח כי הייתם מפקידים כסף בהשקעה / חיסכון מסויים שהיה נותן לכם תשואה באותו שיעור עליית מחירי הדירות. אז כיום, סכום של חצי מיליון שקל ב-2008, היה שווה 1.5 מיליון שקל. מה שאומר, שאותו אדם היה יכול לקנות גם כיום את אותה דירה, כיוון שערך הכסף היה צמוד לשינוי המחירים.

הצמדה למדד – הסבר איך ומה

לאחר שהבנו מה זה הצמדה למדד / צמוד מדד, ומדוע זה חשוב. כעת נסביר איך הוא מוצמד ומה מצמידים.

ובכן, כאשר צרכן מגיע לתאגיד פיננסי לצורך נטילת הלוואה או הפקדה בחיסכון, התאגיד עשוי להציע לו ריבית צמודה למדד עבור עסקה פיננסית זו. נניח והבנק סיפק לכם הלוואה ולאחר 5 שנים אתם מחזירים לו, הבנק רוצה לוודא שהמדד לא שחק את ערך הכסף. כי אם לא תבוצע הצמדה, ייתכן וערך הכסף שיוחזר לו, עשוי להיות נמוך מערך הכסף בעת מתן הלוואה.

דבר זה בבירור אפשר לראות בעת נטילת משכנתא. מסלול מסויים נלקח אפילו עד 30 שנים. בהינתן כי המדד עלה בכ-1% לשנה, הרי שלפי מנגנון ריבית דריבית, המחירים לאחר 30 שנה עלו בכ-35%. זה לא אומר שבעת ההחזרה ישולם 35% יותר, כי יש תשלומים חודשיים, אולם התשלום האחרון כן יהיה יקר יותר בשיעור זה לעומת התשלום הראשון.

הדבר תקף גם לצד השני, על מנת לשמור על ערך הכסף צריך להפקיד אותם בחיסכון מסויים כך שמומלץ שיהיה צמוד מדד. כיוון שהצמדה שוחקת את ערך הכסף ולכן שיעור ריבית על חיסכון בתוספת הצמדה גם שתשמור על ערך הכסף וגם תבטיח ריבית כפי שהובטחה.

דרך אגב, סכום שאינו צמוד למדד הוא סכום נומינלי, סכום כן צמוד מדד הוא סכום ריאלי. לכן, כאשר שומעים את המילה נומינלי או ריאלי, הכוונה כי לא צמוד או צמוד, בהתאמה.

דוגמה – ערך הכסף

מה עדיף, חיסכון למשך שנה אחת שמציע 2 סוגי מסלולים – (א) ריבית לא צמודה בגובה של 5% או (ב) ריבית צמודה מדד בגובה 4%, בהיתן כי המדד עלה ב-1.5%?

  • מסלול א – ריבית של 5%.
  • מסלול ב – ריבית של 4% + הצמדה של 1.5% = סך הכל ריבית 5.5%.

לכן, מסלול ב' עדיף על פני מסלול א.

כמובן שאנחנו מראש לא יכולים לדעת מה יהיה גובה המדד באותה שנה, וגם אין באפשרותינו להפקיד רטרואקטיבי. אך, חשוב לדעת כי במרבית השנים המדד כן עלה וכן נקבע כי יעד יציבות מחירים בישראל הוא בשיעור של 1% עד 3%.

חישוב הצמדה למדד

ניתן לחשב הצמדה למדד המחירים לצרכן על פי מחשבון של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בשלב זה, ניתן להיכנס לאתר האינטרנט שלהם לצורך חישוב סכום הצמדה בקישור הזה.

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil