חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

נקודות זיכוי ממס הכנסה עבור תעודת מקצוע

מי שסיים לימודי מקצוע, וקיבל תעודת מקצוע, זכאי לקבל נקודות זיכוי ממס הכנסה שמקטינות את סכום מס ההכנסה שהוא נדרש לשלם. ההטבה ניתנת בשנה שלאחר סיום הלימודים או בשנה לאחר מכן.

מטרת הכתבה היא לספק מידע בנושא.

מהי נקודת זיכוי?

נקודת זיכוי או בשמה המלא – נקודת זיכוי מס הכנסה, היא הטבת מס שמגיעה לעובדים שמקבלים שכר ומשלמים מס הכנסה, בהתאם לתנאים וקריטריונים של הזכאות. ההטבה מגיעה למי שעומד בתנאים לפיה ניתנת הזכאות וכל עוד הוא עומד בהם.

לכל נקודת זיכוי יש ערך כספי שנתי וזה סך הסכום שאפשר לזכות ממס בעת חישוב המס לפי מדרגות מס הכנסה. אפשר לקבל נקודות זיכוי מסיבות שונות כמו למשל, עבור תושב ישראל, עבור הורים, עבור לימודים ועוד.

נקודות זיכוי בגין תעודת מקצוע לאחר סיום לימודים

מסיים לימודי מקצוע בסך 1700 שעות לפחות במוסד להשכלה גבוהה ושקיבל תעודת מקצוע (דיפלומה) המוכרת על ידי משרד ממשלתי, זכאי לקבל נקודת זיכוי אחת ממס הכנסה. הנקודה ניתנת למשך שנת מס אחת בלבד, בשנת מס שלאחר השנה שבה הסתיימו הלימודים או בשנת מס שלאחר מכן.

עד שנת 2016 היה זכאי לחצי נקודת זיכוי ובשנת 2017 היה זכאי לשלושת רבעי נקודת זיכוי. החל מ-2018 ניתנת נקודה אחת.

מי זכאי?

כדי לקבל את ההטבה צריך לעמוד בכל תנאי הזכאות הבאים:

  • מי שסיים לימודים במוסד להשכלה גבוהה מוכר במשך 1,700 שעות לפחות (כמו תואר אקדמי).
  • מי שקיבל תעודת מקצוע בסוף הלימודים על ידי משרד ממשלתי. כמו למשל תעודת הנדסאי, מהנדס, טכנאי, לבורנט מעבדה.
  • הוא לא מקבל במקביל נקודות זיכוי לתואר ראשון או נקודות זיכוי לתואר שני.

כמובן, שעל מסיים הלימודים לעבוד ולשלם מס הכנסה, אחרת, הטבת המס הזו לא ממש מקנה לו זכאות.

איך מקבלים את הזכאות?

מסיים לימודי מקצוע ובעל תעודת מקצוע שמעוניין לקבל את הזכאות לפי חלק זה, צריך למלא כמה מסמכים. ראשית כל, עליו למלא טופס 101 (כרטיס עובד) בתחילת העבודה ובכל שנת מס חדשה. זהו טופס מס הכנסה מיוחד שבאמצעותו בוחרים את הטבות המס שמגיעות לאותו עובד. בטופס יש לסמן סעיף מיוחד בשל סיום לימודים.

בנוסף לכך, צריך למלא טופס 119 (קישור) שזהו טופס בקשה להקלת מס ואליו לצרף אישור על סיום לימודים וזכאות לקבלת תעודת מקצוע, אותם יש למסור למשרדי מס הכנסה (פקיד השומה) באזור המגורים.

לאחר מכן, העובד יכול לוודא שאכן קיבל את הזכאות הזו באמצעות תלוש השכר / המשכורת שלו. כך שנקודה זו נדרשת להיות כלולה בסך נקודות הזיכוי המגיעות לעובד.

עובד עצמאי (עוסק מורשה או עוסק פטור), צריך להגיש דוח שנתי למס הכנסה (טופס 1301) ושם למלא את הסעיפים הרלוונטיים.

עובד שלא קיבל את נקודות הזיכוי, צריך לערוך תיאום מס הכנסה עבור אותה שנת מס וכן לצרף את המסמכים של סיום תואר ובקשה להקלה. עובד שלא קיבל את ההטבה בשנת מס קודמת, או שלא ערך תיאום מס, יכול להגיש בקשה לקבלת החזר מס הכנסה ומסמכים כאמור מקודם.

כמה מגיע זיכוי ממס לבעל תעודת מקצוע?

בכל שנה שווי נקודת זיכוי משתנה לפי הצמדה למדד המחירים לצרכן ולכן תמיד אפשר להתעדכן בכתבה הראשית על נקודות זיכוי ממס הכנסה. כמו כן, אפשר להשתמש בכלי מיוחד שפיתחנו שנקרא מחשבון נקודות זיכוי ממס הכנסה שמאפשר לדעת כמה כסף אפשר לחסוך במס הכנסה על כל נקודות הזיכוי שיש לעובד.

מה עוד חשוב לדעת?

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil