חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

נקודות זיכוי ממס הכנסה עבור תואר שני

בוגר תואר שני ממוסד אקדמי להשכלה גבוהה, זכאי לקבל נקודות זיכוי במס הכנסה שמצמצמות את סך המס שהוא צריך לשלם כאשר יעבוד. הטבת המס עוזרת לבוגרים להשתלב בעבודה ולשלם פחות מס לאחר סיום הלימודים.

מי זכאי, איך מקבלים ומידע נוסף בכתבה זו.

מהי נקודת זיכוי?

נקודת זיכוי מס הכנסה היא הטבת מס שניתנת לכל עובד בישראל בהתאם לתנאי זכאות וקריטריונים לפיהם היא ניתנת. הזיכוי ממס שניתן באמצעות נקודת הזיכוי הזו, מפחית את תשלום המס שהעובד מחוייב לשלם בצורה ישירה לאחר חישוב עם מדרגות מס הכנסה. הזיכוי יכול להקטין את המס לכל היותר עד ל-0.

כל נקודת זיכוי בעלת ערך כספי שנתי השווה לסכום שניתן לזכות בתשלום מס באותה שנה. עובדים יכולים לקבל נקודות זיכוי בגלל סיבות רבות כמו היותם תושב ישראל, עבור אישה, הורים לילדים ועוד.

נקודות זיכוי ממס הכנסה לבוגר תואר שני

סטודנט שסיים לימודים לאחר שלמד במוסד אקדמי להשכלה גבוהה וזכאי לקבל תואר שני, זכאי גם לקבל נקודות זיכוי בתנאים אלו:

 • חצי נקודת זיכוי בלבד, עבור תואר שני אחד.
 • חצי הנקודה ניתנת למשך שנת מס אחת, או בשנה שלאחר סיום ההשכלה או שנה לאחר מכן – בוגר התואר רשאי לבחור.
 • לגבי מי שסיים לימודים עד סוף 2013 (תחילת 2014) – היה זכאי לחצי נקודה לכל שנת לימודים ולכל היותר שנתיים.

לדוגמה, בוגר תואר שני במינהל עסקים שסיים לימודים בשנת 2016, זכאי לחצי נקודת זיכוי בשנת 2017 או 2018.

מקצועות עם חובת התמחות:

 • מקצועות המחייבים התמחות (כמו עריכת דין, ראיית חשבון), כך שהשלמת התואר הוא תנאי לתחילת התמחות, מקנה לעובד את הזכות לבחור אם לנצל את נקודת הזיכוי בשנת המס שלאחר שנת המס שבה הסתיימו הלימודים או בשנת המס שלאחר שנת המס שבה הסתיימה ההתמחות.
 • ההתמחות חייבת להתחיל לא מאוחר משנת המס שלאחר שנת המס שבה הסתיימו הלימודים. אחרת, לא ניתן להנות מהטבה זו.

לדוגמה: אם הסטודנט סיים לימודי ראיית חשבון ב-2014, הוא רשאי לנצל את ההטבה בשנת 2015 או בשנה שלאחר סיום ההתמחות. עם זאת, היה עליו להתחיל התמחות עד סוף 2015.

מי זכאי?

בוגר תואר שרוצה להנות מהטבת המס זו, חייב לעמוד בתנאי הזכאות הבאים:

 • בוגר תואר שני – הזכאות למי שסיים תואר שני, אך לא ניתנת במהלך לימודים.
 • מוסד אקדמי ישראלי – רק אם התואר מגיע ממוסד שקיבל הכרה כמוסד להשכלה גבוהה (כמו אוניברסטיה או מכללה). תואר מחו"ל אינו מקנה זכאות.
 • תואר אחד בלבד – קבלה של תואר שני נוסף אינו מקנה עבורו זכאות להטבה זו.
 • הבוגר הוא תושב ישראל.
 • הבוגר עובד ומשלם מס הכנסה – ההטבה ניתנת למי שמשלם מסים ומקטין את המס. מי שמקבל פטור/הטבות מס ולא משלם, לא ממש יקבל את הטבת המס הזו.

איך לממש את הזכות הזו?

כאשר עובד מתחיל עבודה חדשה, הוא חייב למלא טופס 101 (כרטיס עובד) שכולל את המידע האישי של העובד ומידע נוסף לגבי הטבות מס למינהן. כמו כן, מילוי הטופס הכרחי גם בכל תחילת שנה חדשה. את הטופס מביאים למעסיק. בוגר תואר שני, צריך להחליט מתי ינצל את הטבת המס הזו, לפי בחירתו ככתוב מקודם. באותה שנה בה בוחר לנצל, עליו למלא את הסעיף הרלוונטי בטופס 101.

בנוסף, יש למלא טופס 119 (קישור) שזהו טופס בקשה להקלת מס ואליו לצרף אישור על סיום לימודים וזכאות לקבלת התואר, את שניהם, יש למסור לפקיד השומה (משרדי מס הכנסה) באזור המגורים.

לאחר מילוי והגשת המסמכים, העובד צריך לקבל את הטבת המס הזו ואפשר לראות זאת דרך תלוש השכר. שם מפורטים כל סך נקודות הזיכוי שמגיעות לו ולחשב שאכן הגיע לו ההטבה.

עובד עצמאי (עוסק מורשה או עוסק פטור), צריך להגיש דוח שנתי למס הכנסה (טופס 1301) ושם למלא את הסעיפים הרלוונטיים.

עובד שלא קיבל את נקודות הזיכוי, צריך לערוך תיאום מס הכנסה עבור אותה שנת מס וכן לצרף את המסמכים של סיום תואר ובקשה להקלה. עובד שלא קיבל את ההטבה בשנת מס קודמת, או שלא ערך תיאום מס, יכול להגיש בקשה לקבלת החזר מס הכנסה ומסמכים כאמור מקודם.

כמה מגיע זיכוי ממס לבוגר תואר שני?

בכל שנה שווי נקודת זיכוי משתנה לפי הצמדה למדד המחירים לצרכן ולכן תמיד אפשר להתעדכן בכתבה הראשית על נקודות זיכוי ממס הכנסה. כמו כן, אפשר להשתמש בכלי מיוחד שפיתחנו שנקרא מחשבון נקודות זיכוי ממס הכנסה שמאפשר לדעת כמה כסף אפשר לחסוך במס הכנסה על כל נקודות הזיכוי שיש לעובד.

מה עוד חשוב לדעת?

 • נקודות זיכוי אלו מגיעות לעובד בנוסף לנקודות זיכוי לתושב ישראל, או נקודות זיכוי לאישה (עבור נשים), בגין הורה לילדים ועוד.
 • אם עובד זכאי גם לנק' בשל תואר ראשון, הוא יכול לקבל אותם יחד. אך לא יכול לשלב נק' שקיבל גם דרך תואר אקדמי וגם תעודת מקצוע.
 • מומלץ כי נקודת הזיכוי לפי מאמר זה, תנוצל בשנה בה השכר היה גבוה יותר, או שהעובד היה צריך לשלם מס.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil