חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

נקודות זיכוי ממס הכנסה על תשלום מזונות לבן זוג לשעבר

עובד שהוא גרוש והוא משלם מזונות לבן/בת זוג לשעבר שלו, זכאי לקבל נקודות זיכוי ממס הכנסה שמקטינות את גובה המס לתשלום. ההטבה ניתנת לעובדים מסויימים בהתאם להוראות החוק.

מטרת הכתבה היא להסביר את הזכאות.

מהן נקודות זיכוי?

נקודות זיכוי או בשמן המלא, נקודות זיכוי ממס הכנסה, הן הטבות מס שמגיעות לעובדים בהתאם להוראות פקודת מס הכנסה ולפי תנאי הזכאות לאוכלוסיות שונות של עובדים. נקודות זיכוי מקטינות את גובה המס לתשלום, לאחר שחושב לפי מדרגות מס הכנסה, ואף יכולות לאפס את המס הסופי לתשלום.

לכל נקודת זיכוי יש ערך כספי וזהו הסכום השנתי שמגיע לעובד זיכוי ממס. יש מקרים רבים בהם עובדים זכאים לנקודות אלו כמו למשל עבור תושב ישראל, עבור אישה, עבור גידול ילדים ועוד.

נקודות זיכוי בגין תשלום מזונות

גרוש אשר נשוי לבן/בת זוג אחרת, והוא או בן/בת הזוג שלו משלמים דמי מזונות לבן זוגו לשעבר, זכאי לקבל נקודת זיכוי אחת ממס הכנסה.

העובד עשוי להיות זכאי להטבות מס נוספות שמגיעות לו לפי נקודות זיכוי להורים (לילד עד גיל 5 או 18 וכן לפעוט מתחת לגיל 6).

מי זכאי?

מי שעונה על הקריטריונים הבאים זכאי להטבת מס זו:

  • העובד הוא תושב ישראל והוא גרוש מבן/בת זוג לשעבר.
  • העובד נישא שנית לבן/בת זוג אחרת.
  • העובד או בן/בת הזוג שלו, משלמים דמי מזונות לבן/בת הזוג שלהם.

לדוגמה: גבר שהתגרש מאשתו הראשונה, ונישא שנית לאישה אחרת, זכאי לנקודת זיכוי אם הוא משלם דמי מזונות לגרושתו. ההטבה ניתנת לו גם אם אשתו השניה משלמת מזונות לבן זוג לשעבר שלה.

למעשה, בדוגמה זו, גם האישה תהיה זכאית וגם הגבר, במקביל.

איך מנצלים את הזכות הזו?

כדי לקבל את הטבת המס הזו, על העובד ובן/בת הזוג שלו למלא טופס 101 (כרטיס עובד) כל אחד לחוד, במקום העבודה שלהם. זהו טופס פרטים אישיים ומידע על ענייני מס והטבות מס, שממלאים אותו בתחילת עבודה ובכל שנה נוספת, ואז מביאים אותו למעסיק.

לאחר מכן, העובד יכול לראות אם קיבל את נקודת הזיכוי על ידי קריאת תלוש השכר שלו.

עובד עצמאי (עוסק מורשה או עוסק פטור), צריך להגיש דוח שנתי למס הכנסה (טופס 1301) ושם למלא את הסעיפים הרלוונטיים.

עובד שלא קיבל את נקודות הזיכוי, צריך לערוך תיאום מס הכנסה עבור אותה שנת מס. עובד שלא קיבל את ההטבה בשנת מס קודמת, או שלא ערך תיאום מס, יכול להגיש בקשה לקבלת החזר מס הכנסה.

כמה מגיע זיכוי ממס לעובד גרוש בגין מזונות?

בכל שנה שווי נקודת זיכוי משתנה לפי הצמדה למדד המחירים לצרכן ולכן תמיד אפשר להתעדכן בכתבה הראשית על נקודות זיכוי ממס הכנסה. כמו כן, אפשר להשתמש בכלי מיוחד שפיתחנו שנקרא מחשבון נקודות זיכוי ממס הכנסה שמאפשר לדעת כמה כסף אפשר לחסוך במס הכנסה על כל נקודות הזיכוי שיש לעובד.

מה עוד חשוב לדעת?

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil