חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

שכר מינימום לנוער – מהו השכר המותאם הנמוך ביותר לבני נוער עובדים?

בני נוער עובדים זכאים לקבל תשלום שכר עבודה שלא נמוך מגובה שכר המינימום בישראל כאשר הוא מותאם לגילם, או ידוע בתור – שכר מינימום לנוער. למעשה, המשכורת הנמוכה ביותר של נוער (עד גיל 18), נובעת באופן ישיר מהשכר הנמוך ביותר לעובד בגיר (גיל 18 ומעלה).

כתבה זו נועדה לסייע לבני נוער להבין מהם הזכויות שלהם בעניין תשלום שכר הנמוך ביותר שהם זכאים לקבל.

מהו שכר מינימום לנוער?

שכר מינימום הוא שכר המוגן על פי חוק, מדובר על המשכורת הנמוכה ביותר שעובד בגיר מגיל 18 ומעלה זכאי לקבל. עובד לא יכול לקבל שכר נמוך יותר משכר זה, ומעסיק לא רשאי לשלם סכום נמוך יותר.

שכר מינימום לנוער, הוא שכר מינימום המותאם לבני נוער, כלומר שכר העבודה הנמוך ביותר שמעסיק חייב לשלם לבני נוער עובד (עד גיל 18). במילים אחרות, שכר המינימום של בני נוער הוא תשלום מופחת המבוסס על שכר המינימום לעובד בגיר, כלומר, מדובר על שכר כאחוז מהשכר הכללי לעובד בגיר.

חשוב לציין כי שכר מינימלי אינו נחשב גם מקסימלי. קיימות עבודות ומשרות מסויימות שבהן שכר העבודה גבוה יותר ולכן העובד יהיה זכאי לשכר גבוה יותר ולא לשכר מינימום. לרוב מדובר על הסכם בין העובד למעסיק.

אם הנער מוכן לעבוד בשכר נמוך יותר מאשר המינמום – המעסיק עדיין מחוייב לשלם את השכר הנמוך ביותר האפשרי לשלם לעובד. הסכמה כזו – אין לה תוקף משפטי.

אוכלוסיית יעד – מי זכאי?

כל נער עובד, שעדיין לא מלאו לו 18 שנים (לרבות אם עובד לפי חוך החניכות והוא אינו חניך) – זכאי לזכות המחייבת תשלום שכר עבודה בסכום שהוא לא נמוך מהשכר המזערי.

גובה שכר מינימום לנוער

גובה שכר המינימום לנער עובר נקבע לפי הגיל שלו כאחוז משכר מינימום לעובד מבוגר. ככל שהגיל של הנער מתקרב לגיל 18 – כך אחוז השכר גבוה יותר. כמו כן, השכר השעתי מחושב לפי 173 שעות חודשיות, השכר החודשי מחושב לפי 40 שעות שבועיות, ולא כמו לעובד בגיר.

הנה טבלת שכר מינימום לנוער במשרה מלאה (עודכנה במקביל לעדכון שכר מינימום לבגירים):

גילשיעור משכר מינימום לבגירשכר חודשי (לפי 40 שעות שבועיות)שכר שעתי (היקף משרה לפי 173 שעות בחודש)
עד גיל 1670%3,900.22 ₪22.54 ₪
עד גיל 1775%4,178.81 ₪24.15 ₪
עד גיל 1883%4,624.55 ₪26.73 ₪
חניך *60%3,343.05 ₪19.32 ₪
שכר מינימום לנוער

* חניך הוא נער העובד כדי לרכוש מקצוע על ידי עבודה מעשית מודרכת ועל ידי לימוד בשיעורי מקצוע בהתאם לחוק החניכות, לרבות בבית ספר תעשייתי שעל יד המפעל שבו הוא עובד והממונה על החניכות אישר את בית הספר לענין החוק.

נוער שעובד משרה חלקית – זכאי לשכר מינימום לפי חלקיות המשרה. כך שאם הוא מועסק 50% משרה, הוא זכאי לשכר של 50%.

דוגמה

נער עובד ויש לו יום הולדת גיל 17 בתאריך 15.3.

  • עד לתאריך 15.3 – הנער זכאי לקבל שכר לפי 70% משכר המינימום.
  • החל מתאריך 15.3 – הנער זכאי לקבל שכר לפי 75% משכר המינימום.

תלוש השכר של חודש מרץ מורכב משכר מעורב, לפי השכר שמגיע לו בהתאם לשעות העבודה וימי העבודה.

מימוש הזכאות

הזכות לקבלת תשלום שכר עבודה שאינו נמוך מגובה שכר מינימום לבני נוער היא אוטומטית. ההוראה תקפה ללא קשר לסוג המעסיק ואופן ההתאגדות שלו ברשויות המדינה (לרבות קבלן כוח אדם).

מעסיק שלא עומד בהוראות החוק למעשה עובר עבירה פלילית שדינה מאסר ואף עלול להביא לעיצום כספי. במידה והמעסיק לא לשלם שכר זה או שפוגע בזכויות נער עובד, אפשר לפעול כך:

מידע נוסף

חקיקה ופסיקה

  • חוק שכר מינימום, תשמ"ז-1987
  • תקנות שכר מינימום (נוער עובד וחניכים), תשמ"ח-1987

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil