חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

תוספת ותק – מה זה, מי זכאי ומה גובה התשלום שניתן לזכאים?

תוספת ותק היא אחת ההטבות הסוציאליות שעובדים מסויימים זכאים לקבל מהמעסיק במקום העבודה כך שהיא מגדילה את השכר לתשלום. לא כל המעסיקים חייבים לשלם את התשלום הזה, אך כדאי מאוד לברר זאת.

מטרת הכתבה להסביר על התשלום, זכאות, גובה הסכום ותנאים נלווים.

מה זה תוספת ותק?

תוספת ותק היא תוספת תשלום לשכר היסוד או שכר הבסיס של עובד בהתאם לצבירת הוותק שלו אצל המעסיק במקום העבודה. כלומר, זהו תשלום נוסף שעובד זכאי לקבל למשכורת החודשית שלו בנוסף לתשלום השכר הרגיל שהוא מקבל מהמעסיק.

תוספת הוותק כשמה כן היא, ניתנת בהתאם לוותק של העובד, כך שלא ניתן לצפות לקבל אותה בשנה הראשונה. אולם היא כן עשוייה להינתן לעובד החל מהשנה השניה ואילך, כך שכל שנת ותק מזכה את העובד בתשלום ואף גבוה יותר משנה לשנה.

תוספת ותק ניתנת לעובדים בדרך כלל מ-2 סיבות עיקריות: הסיבה הראשונה היא שככל שיש יותר ותק לעובד, כך הניסיון שלו גדול יותר והתהליכים יעילים יותר. הסיבה הנוספת היא שהעובד נשחק עם הזמן בעבודה ובמקומות עבודה שוחקים, העובד אינו משתפר. כך או כך, ראוי כי העובד יקבל שכר נוסף בדמות של תוספת ותק לשכר שלו.

חשוב לציין כי תוספת ותק אינה באה לפגוע בהעלאת שכר אפשרית של העובד, אלא שהיא מגיעה בנוסף לכך.

אוכלוסיית יעד – מי זכאי לקבל תוספת ותק?

הוראות החוק לא מחייבות את המעסיק בתשלום תוספת ותק ולכן מתן התשלום לעובד ניתנת לפי הסכם שנקבע בין העובדים לבין המעסיק. לפיכך, תוספת ותק ניתנת במקרים הבאים:

 • הסכם קיבוצי – אם יש הסכם בין המעסיק או ארגון מעסיקים לבין ארגון עובדים, ובו נקבע סעיף כי עובד זכאי לתשלום התוספת בהתאם לכללי חישוב נהוגים. ניתן לבדוק במאגר ההסכמים הקיבוציים.
 • צו הרחבה – אם קיים הסכם קיבוצי שהורחב על אוכלוסייה מסויימת (ענף תעסוקה) או כלל אוכלוסיית ישראל, ובו נקבע כי עובד זכאי לתשלום התוספת כולל כללי חישוב. ניתן לבדוק במאגר צווי ההרחבה.
 • חוזה עבודה אישי – אם העובד והמעסיק הגיעו להסכם אישי שבו נקבע כי העובד זכאי לתוספת בהתאם לתנאי זכאות וחישוב מסויימים. ניתן לבדוק בהסכם החתום או לדרוש את הסעיף לפני החתימה.
 • נוהג במקום העבודה – אם המעסיק נוהג לשלם את התשלום לעובדים משום שהעבודה שוחקת או שהעובד כן משתפר עם הזמן בעבודה או סיבה אחרת. ניתן לפנות אל המעסיק ולברר.

חישוב תוספת ותק – מהו גובה הסכום הניתן?

יש כמה שיטות שונות לחישוב תוספת ותק שניתנת לעובד – כל מקום עבודה לפי השיטה המקובלת בו. התוספת עשויה להיות מחושבת כך:

 • תוספת באחוזים לשכר חודשי – לעיתים התוספת נקבעת לפי גידול בשיעור מסויים בכל שנה. למשל תוספת 1% לשנה מהשנה השניה, כך שבשנה ה-11, העובד זכאי לתוספת 10% (נומינלי) על השכר.
 • תוספת במספרים לשכר חודשי – לעיתים התוספת מחושבת במספר קבוע של ש"ח שגדל בכל שנה. למשל תוספת 50 ₪ לשנה החל מהשנה השניה, כך שבשנה ה-11, העובד זכאי לתוספת 500 ₪.
 • תוספת במספרים לשכר שעתי – לעיתים התוספת ניתנת בדמות של גידול בשכר השעתי בכל שנה. למשל, החל מהשנה השניה תוספת של 1 ₪ לשעת עבודה, החל מהשנה ה-8 תוספת של 1.3 ₪ לשעת עבודה וכך הלאה.

לא משנה באיזו שיטה מחשבים את זה, אפשר להגיע לתוספת שכר של בין עשרות שקלים, למאות שקלים ואף אלפי שקלים בחודש – בהתאם לשיטת החישוב וגובה התוספת הניתנת.

תוספת ותק לפי אוכלוסיה

הנה תוספות ותק שניתנות לכמה אוכלוסיות:

 • עובדי ניקיון ותחזוקה (צו הרחבה) – 0.35 ₪ לכל שעת עבודה מהשנה השניה, 0.46 ₪ לשעת עבודה מהשנה השישית.
 • עובדי רשתות שיווק (צו הרחבה) – 1% תוספת לשנה מהשנה הרביעית (ריבית דריבית) ועד ל-35 שנות ותק לכל היותר.
 • עובדי ענף הקולנוע (צו הרחבה) – 0.75% תוספת משכר המינימום החל מהשנה השלישית.
 • עובדי ענף המלונאות (צו הרחבה) – 33 ₪ לשנת עבודה החל מהשנה השניה ועד 32 שנות ותק לכל היותר (יש תנאים אחרים למי שהצטרף לפני 2012).
 • עובדי אולמות וגני אירועים (צו הרחבה) – 1% תוספת ותק לשנה מהשנה השניה (ריבית דריבית) ועד ל-30 שנות ותק לכל היותר, בתנאי שהשכר של העובד נמוך מ-5000 ₪ לפני חישוב התוספת.

בכל מקרה, מומלץ לעיין במאגר צווי הרחבה (לענף תעסוקה) או הסכמים קיבוציים (למעסיק ספציפי) שמפרסמת המדינה.

מתי ואיך מקבלים תוספת ותק?

לרוב, תוספת הותק משולמת ביחד עם תשלום השכר החודשי של העובד באותו חודש עבורו משולם השכר ובאותו אופן התשלום.

תוספת ותק בעניין שכר מינימום

שכר מינימום בישראל הוא השכר הנמוך ביותר שמותר לשלם לעובד ואסור לשלם נמוך יותר ממנו. לעניין חישוב שכר מינימיום, ניתן לחב כמה רכיבי שכר, כמו לצורך "השלמה לשכר מינימום".

תוספת ותק הוא רכיב שכר שלא נכלל בחישוב שכר המינימום והמעסיק לא יכול לחשב אותו כחלק ממנו. המשמעות היא שעובד שזכאי לתוספת ותק – זכאי לתשלום בנוסף לשכר המינימום ולא ניתן לייעד לצורך "השלמה".

תוספת ותק בעניין פנסיה ופיצויים

החוקים והתקנות בישראל מחייבים את העובד והמעסיק להפריש לפנסיה החובה ולפיצויי פיטורים של העובד. תוספת וותק נחשבת רכיב שכר לעניין הפרשות העובד והמעסיק לפיצויי פיטורים וגם לפנסיה חובה.

המשמעות היא שמהסכום המשולם לעובד לתוספת, המעסיק חייב להפקיד לפנסיה ולפיצויים.

תוספת ותק לעניין תשלום מסים ודמי ביטוח

תוספת ותק נחשבת הכנסת עבודה של העובד ולכן זהו רכיב שכר ממנו חייבים לשלם את תשלומי החובה שהם מס הכנסה לשכיר וגם דמי ביטוח לאומי ובריאות לשכיר.

שיעורי המס והביטוח מחושבים באותם שיעורים כמו השכר הרגיל והיסודי של העובד.

מידע נוסף

הוראות חוק

 • תקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), תשכ"ד-1964
 • צו הרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק
 • חוק שכר מינימום, תשמ"ז-1987

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil