חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

נקודות זיכוי ממס הכנסה בגין תעודת הנדסאי

מקבלי תעודת הנדסאי שסיימו לימודי מקצוע הנדסאי במוסד אקדמי, זכאים לקבל הטבת מס שווה שנקראת נקודות זיכוי ממס הכנסה. הטבת המס מקטינה את סכום המס לתשלום.

כל מה שחשוב לדעת בנושא.

מהי נקודת זיכוי?

נקודות זיכוי ממס הכנסה (או בשם הקצר) הן הטבות מס שמגיעות לעובדים מסיבות רבות ומגוונות כמו למשל עבור לימודים, עבור היותם הורים לילדים, עבור אישה, עבור סיום שירות צבאי או לאומי/אזרחי ועוד.

למעשה, המס שעובד חייב לשלם מחושב לפי מדרגות מס הכנסה באופן שנתי. לאחר מכן מחשבים כמה נקודות זיכוי מגיעות לאותו עובד. מכיוון שכל נקודת זיכוי בעלת ערך כספי שנתי, היא מתקזזת עם המס ובכך מזכה את העובד.

נקודות זיכוי למקבל תעודת הנדסאי

מי שסיים לימודים של הנדסאי בתחום מסויים במוסד אקדמי מוכר במשך 1,700 שעות לפחות, וזכאי לקבלת תעודת הנדסאי לאותו תחום ממה"ט שבמשרד העבודה והרווחה (המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע) – זכאי לקבל נקודת זיכוי אחת ממס הכנסה.

ניתן לנצל את נקודת הזיכוי הז בשנת המס שלאחר השנה בה הסתיימו הלימודים והייתה זכאות לתעודת הנדסאי או בשנת מס שלאחר מכן.

הזכאות ניתנת עבור כל תחומי הלימוד, ובין היתר: אדריכלות, ביוטכנולוגיה, בניין, דפוס, חשמל ואלקטרוניקה, כימיה, מכונות, מכשור ובקרה, מערכות, נוף, סביבה, עיצוב, פלסטיקה, קירור ומיזוג אוויר, תוכנה וסייבר, ואחרים כמובן.

למשל: אם התסיימו הלימודים בשנת 2016, ניתן לקבל את נקודת הזיכוי בשנת 2017 או בשנת 2018.

מי זכאי?

מי שרוצה להיות זכאי לקבלת נקודת הזיכוי הזו, חייב לעמוד בכל התנאים הבאים:

איך לקבל את הזכאות?

הנדסאי באחד התחומים, שעומד בתנאי הזכאות לעיל ורוצה לקבל את הטבת המס, צריך למלא טופס 101 (כרטיס עובד) בעת תחילת עבודה אצל מעסיק ובכל תחילת שנת מס חדשה. באמצעות הטופס, העובד מציין את הפרטים האישיים שלו ואת הטבות המס שמגיעות לו.

עליו לקבוע באיזו שנה הוא מעוניין לנצל את הטבות המס ושם למלא סעיף מיוחד של סיום לימודים ומקצוע. בנוסף לכך, עליו למלא טופס 119 (קישור) שזהו טופס בקשה להקלת מס, לשם יש לצרף את הזכאות לתעודת הנדסאי או את התעודה בפועל, ואת הטופס הזה יש להגיש אל משרדי מס הכנסה (פקיד שומה) באזור המגורים.

בעת קבלת תלוש השכר / המשכורת החודשי של העובד, הוא יוכל לראות שאכן קיבל את הטבת המס. בנוסף אפשר לראות שנקודה זו מופיעה בסך נקודות הזיכוי המגיעות לו.

עובד עצמאי (עוסק מורשה או עוסק פטור), צריך להגיש דוח שנתי למס הכנסה (טופס 1301) ושם למלא את הסעיפים הרלוונטיים.

עובד שלא קיבל את נקודות הזיכוי, צריך לערוך תיאום מס הכנסה עבור אותה שנת מס וכן לצרף את המסמכים של סיום תואר ובקשה להקלה. עובד שלא קיבל את ההטבה בשנת מס קודמת, או שלא ערך תיאום מס, יכול להגיש בקשה לקבלת החזר מס הכנסה ומסמכים כאמור מקודם.

כמה מגיע זיכוי ממס למקבל תעודת הנדסאי?

בכל שנה שווי נקודת זיכוי משתנה לפי הצמדה למדד המחירים לצרכן ולכן תמיד אפשר להתעדכן בכתבה הראשית על נקודות זיכוי ממס הכנסה. כמו כן, אפשר להשתמש בכלי מיוחד שפיתחנו שנקרא מחשבון נקודות זיכוי ממס הכנסה שמאפשר לדעת כמה כסף אפשר לחסוך במס הכנסה על כל נקודות הזיכוי שיש לעובד.

מה עוד חשוב לדעת?

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil