הכסף שלי: כל האתרים שיעזרו לכם למצוא כספים, לנהל אותם ולהוזיל עלויות

ישנם לא מעט אתרים שיכולים לעזור לכם למצוא כספים אבודים, לחסוך יותר בעמלות ובריביות או לנהל אותם בצורה מיטבית, רובם ממשלתיים או קשורים לכך.

הממשלה מפרסמת ומעדכנת אתרי אינטרנט חשובים שיכולים לחסוך לכם כסף, לקבל אותם, למצוא כספים אבודים, לנהל בצורה נבונה את החסכונות והכספים שלכם ואפילו להוזיל עמלות. משום מה, צרכנים רבים לא מודעים אליהם, הדבר יכול להתבטא בכך שהממשלה לא מפרסמת מספיק מדי או מכיוון שקשה למצוא אותם.

אתרים אלו נראים מוסתרים ולא בהכרח מופיעים בעמוד הראשי של משרד הממשלה או של רשויות ממשליות, החלטנו לעשות סדר ולהציג בפניכם את האתרים החשובים ביותר שיכולים לעזור לכם לנהל את הכסף שלכם בצורה נבונה. בכתבה זו נציג גם כמה מחשבונים חשובים.

הר הכסף

הר הכסף של משרד האוצר הוא מנוע איתור כספים אבודים שהוקם במטרה לעזור לכם, לחוסכים, למצוא את החסכונות הפנסיוניים שלכם באמצעות ממשק נוח וקל. באתר של הר הכסף, תוכלו למצוא חשבונות ללא פעילות של קופות גמל, קרנות פנסיה, ביטוחי חיים חיסכון, קרנות השתלמות וגם פוליסת ביטוח למקרה מוות ללא חיסכון. חשבונות אלו הם חשבונות שלא הופקדו או נמשכו ממנו כספים מעל שנה.

ניתן לאתר כספים אבודים שלכם או של קרוב שנפטר. לבדיקה שלכם, עליכם להצטייד במספר תעודת זהות שלכם, תאריך הנפקת תעודת זהות, ועוד מספר פרטים קטנים. עבור קרוב שנפטר, עליכם להחזיק גם בפרטים הבאים: מס' תעודת זהות שלו/שלה, פטירה ופרטים נוספים.

הר הכסף 2

הר הכסף 2 של בנק ישראל הוא מנוע איתור כספים אבודים שהוקם במטרה לעזור לכם למצוא את חשבונות הבנק שלכם והפיקדונות. הכניסה לאתר היא בדומה מאוד לכניסה של איתור חסכונות פנסיוניים. חשבונות או פיקדונות לא פעילים הינם כאלה שהבנק לא היה יכול ליצור קשר עם בעליהם בתקופת הפרעון או סמוך לכך.

ניתן לאתר כספים אבודים שלכם או של קרוב שנפטר. לבדיקה שלכם, עליכם להצטייד במספר תעודת זהות שלכם, תאריך הנפקת תעודת זהות, ועוד מספר פרטים קטנים. עבור קרוב שנפטר, עליכם להחזיק גם בפרטים הבאים: מס' תעודת זהות שלו/שלה, פטירה ופרטים נוספים.

הר הביטוח

הר הביטוח של משרד האוצר הוא מנוע איתור ביטוחים אבודים שהוקדם במטרה לאתר ביטוחים כפולים שלכם. באתר של הר הביטוח תוכלו לאתר ולראות את כל מוצרי הביטוח שרכשתם ולמצוא האם יש ביטוח כפול, שאתם משלמים עליו פעמיים או יותר מכך. מוצרי הביטוח שניתן למצוא הם: ביטוח חובה, ביטוח רכב רכוש פרטי וצד ג', ביטוח מקיף לדירה, ביטוח מקיף לעסק, ביטוח בריאות, ביטוח חיים עם חיסכון, ביטוח למקרה מוות ללא חיסכון.

ניתן לאתר ביטוחים אבודים שלכם או של קרוב שנפטר. לבדיקה שלכם, עליכם להצטייד במספר תעודת זהות שלכם, תאריך הנפקת תעודת זהות, ועוד מספר פרטים קטנים. עבור קרוב שנפטר, עליכם להחזיק גם בפרטים הבאים: מס' תעודת זהות שלו/שלה, פטירה ופרטים נוספים.

קרן פנסיה ברירת מחדל

קרן פנסיה ברירת מחדל היא הרפורמה של משרד האוצר ושל רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון אשר בחרו עבור ציבור החוסכים קרנות פנסיה מוזלות.

עובדים רבים שאינם מאוגדים, לא תמיד מקבלים הנחות בדמי ניהול של קרן הפנסיה שלהם או מקבלים הנחות ממש קטנות, זאת לעומת עובדים מאוגדים בעיקר על ידי ועד חזק. עובדים אלו שאינם מאוגדים בעלי כוח חלש ולכן משלמים יותר. לכן משרד האוצר יצא ברפורמה כדי לעזור לכם לשלם פחות דמי ניהול, שהם מהווים חלק משמעותי בקרן הפנסיה שלכם, וזאת תקבלו בגיל הפרישה.

כל עובד זכאי להצטרף לקרן פנסיה מוזלת על ידי פנייה למעסיק שלו או לפנות אל קרן הפנסיה המוזלת ולנייד את החיסכון. עצמאים גם יכולים להצטרף אל אחת מהקרנות המוזלות על ידי פניה ישירה. עבור שנים 2017-2018 נבחרו 2 קרנות: מיטב דש והלמן אלדובי.

כמובן דמי ניהול אינו החלק המשמעותי ביותר, חשוב גם להשוות תשואות. כלומר אם העמלות זולות אך מאידך התשואה מאוד נמוכה, שווה לשקול שוב.

מענק עבודה / מס הכנסה שלילי

מענק עבודה או בשמו הנוסף מס הכנסה שלילי, הינו תוספת הכנסה המשולמת על ידי רשות המסים אל חשבונות הבנק של בעלי הכנסות נמוכות (על פי בקריטריונים בחוק) ומטרתו, בין היתר, לשפר את מצבם הכלכלי של העובדים ברמות השכר הנמוכות, לצמצם פערים כלכליים-חברתיים ולהוות תמריץ להשתתפות עובדים בשוק העבודה.

החזר מס הכנסה

לעיתים מנוכה מהשכר שלנו מס הכנסה מעבר לסכום שעלינו לשלם על פי החוק, הסיבה לכך כאשר מחשבים את המס במהלך השנה, לא נלקחים בחשבון נתונים שונים שמשפיעים על אופן וגובה חישוב המס. הסיבה העיקרית לכך היא שמס הכנסה מחושב באופן שנתי, אך החיוב מבוצע בצורה חודשית.

חיסכון לכל ילד

בחודש ינואר 2017 נפתחה הביטוח הלאומי תוכנית חיסכון לכל ילד עד הגיעו לגיל 18. בתוכנית הופקדו 50 ₪ בכל חודש לכל ילד, בנוסף לקצבת הילדים שההורה ימשיך לקבל עבורו. ניתן לקבל גם כספים רטרואקטיבית לתקופה ממאי 2015 עד דצמבר 2016. בכל חודש שבו הילד קיבל קצבת ילדים בתקופה זו, יופקדו לתכנית החיסכון 50 ₪.

בגדול, בסוף חודש יוני 2017 הסתיימה בחירתכם העצמאית לבחירת גוף ההשקעה. על מנת לבדוק פרטים נוספים תוכלו לעשות זאת באתר של הביטוח הלאומי.

פנסיה נט

מערכת שבה תוכלו לקבל מידע מפורט אודות תשואות קרנות הפנסיה החדשות הפועלות בישראל, להשוות ביניהן ולהשוות את התשואות שהשיגו אל מול מדדי שוק נבחרים לכל נקודת זמן לכל טווח זמן העולה על שנה.

גמל נט

במערכת להשוואת קופות גמל תוכלו לקבל מידע מפורט אודות תשואות קופות הגמל הפועלות בישראל, להשוות ביניהן ולהשוות את התשואות שהשיגו אל מול מדדי שוק נבחרים לכל נקודת זמן לכל טווח זמן העולה על שנה.

ביטוח נט

במערכת התשואות, תוכלו לקבל מידע מפורט אודות תשואות חברות הביטוח הפועלות בישראל, להשוות ביניהן ולהשוות את התשואות שהשיגו אל מול מדדי שוק נבחרים לפי נקודות זמן וטווחים של שנה ויותר.

מסלקה פנסיונית

המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו.

אתר הנדל"ן הממשלתי

אתר הנדל"ן הממשלתי הוא אתר שעוזר לכם לאתר את מחירי הדירות בארץ לפי שכונה או כתובת. באתר ניתן לאתר מחירי עסקאות נדל"ן לפי שכונות ולפי רחובות והוא מיועד כדי לאפשר לציבור גישה פשוטה באמצעות האינטרנט למידע אודות נתוני נכסים ועסקאות נדל"ן מתוך בסיסי המידע של משרדי הממשלה, בזמינות גבוהה, מתוך שיפור שרות הממשלה לציבור וחיסכון בהוצאות הממשלה.

מחשבון ביטוח חיים

ביטוח חיים הוא ביטוח לכיסוי מקרה מוות מכל סיבה שהיא שארע במהלך תקופת הביטוח. מטרת מחשבון ביטוח חיים (מחשבון ריסק) של רשות שוק ההון (בכפיפות אל משרד האוצר) היא לסייע לציבור להשוות בין תעריפי ביטוח החיים המוצעים על ידי חברות הביטוח.

מחשבון נקודות זיכוי

מחשבון נקודות זיכוי ממס הכנסה מסייע לכם לדעת כמה זיכוי ממס מגיע לכם לפי המעמד שלכם. במסגרת נטו משפחה, המחשבון כולל את הגדלת נקודות הזיכוי להורים לילדים קטנים והשוואתן בין נשים לגברים.

מחשבון מס ריבוי דירות

כחלק מהיערכותה ליישומו של מס ריבוי דירות, רשות המסים פרסמה לציבור באתר האינטרנט שלה מידע וכלים שיסייעו לו בהבנת החוק והוראותיו, בדיקת החבות במס, זכאות לפטור או חיוב חלקי ואופן הגשת ההצהרה והבקשה להטבה בעת מכירת דירת מגורים.

מחשבון ביטוח רכב

המחשבון של רשות שוק ההון מציג את כל תעריפי הביטוח של כל החברות, בכדי לסייע בבחירת חברת הביטוח המתאימה עבורכם. התעריפים המחושבים בעזרת המחשבון הם אלה המאושרים לחברות הביטוח היום. אם התעריפים שהוצעו לכם על ידי חברת הביטוח גבוהים מן התעריפים המוצגים באתר, ניתן לפנות לפניות הציבור של רשות שוק ההון.

מחשבון ביטוח דירה

המחשבון מציג את תעריפי הביטוח של החברות הפועלות בענף, וזאת כדי לסייע לך בבחירת סוג הביטוח וחברת הביטוח המתאימים עבורך. התעריפים המוצגים במחשבון זה מתייחסים לכיסויים ולסיכונים המכוסים בפוליסה התקנית לביטוח דירה. ניתן לקבל מידע על ביטוח מבנה, ביטוח תכולה או מבנה ותכולה ביחד.

מחשבון ביטוח בריאות

ביטוח בריאות מכסה הוצאות הקשורות לטיפול רפואי. מטרתו של הביטוח הוא להקטין את הסיכון להוצאה כלכלית גדולה אם בעתיד תזדקקו לטיפול יקר. המחשבון של רשות שוק ההון מציג את תעריפי הביטוח של החברות הפועלות בענף, וזאת כדי לסייע לך בבחירת סוג הביטוח וחברת הביטוח המתאימים עבורכם.

מחשבון דמי ניהול

חברות הביטוח, הפנסיה והגמל גובות עמלה עבור ניהול החיסכון הפנסיוני. העמלה היא דמי הניהול אשר שיעורם משפיע באופן ישיר על סך החיסכון המצטבר לפנסיה. ככל ששיעור דמי הניהול נמוך יותר, החיסכון גדל. המחשבון מאפשר להשוות את שיעור דמי הניהול בחברות מחשבון זה מציג את שיעורי דמי הניהול המוצעים על ידי חברות הביטוח, הפנסיה והגמל, במטרה לסייע בבחירת גוף החיסכון המתאים ביותר.

מחשבון משכנתא

​​רוצים לקבל הערכה כמה באמת תשלמו על המשכנתא שתקחו? קניית דירה ולקיחת משכנתא מהוות לרוב את העסקאות הגדולות​ ביותר שתבצעו בחייכם. האם בחישוב מחיר הדירה, לקחתם בחשבון את הריביות תצטרכו לשלם לאורך השנים?

כניסה לאתר: haotzarsheli.mof.gov.il/Calculators/Pages/Mortgage.aspx

מחשבון הלוואה

כמה באמת עולה לכם הלוואה? חשבון הלוואה של משרד האוצר עוזר לכם להבין מהו הסכום שאותו תצטרכו להחזיר.

כניסה לאתר: haotzarsheli.mof.gov.il/Calculators/Pages/Loan.aspx

מחשבון חיסכון

המחשבון של משרד האוצר עוזר לכם להבין כמה כסף כדאי לחסכון לכם כל חודש, כמה זמן כדאי לחסכוך, כמה כסף תסכמו בסך הכל ועוד פרטים.

כניסה לאתר: haotzarsheli.mof.gov.il/Calculators/Pages/Savings-Calculator.aspx

מחשבון עלות המינוס

רובנו מתייחסים למינוס כדבר שבשגרה. ​​​​​האם עצרתם פעם לבדוק כמה אתם משלמים על המינוס בחשבון שלכם? האם חשבתם מה הייתם יכולים לעשות עם הכסף שאתם משלמים על המינוס?​​

כניסה לאתר: haotzarsheli.mof.gov.il/Calculators/Pages/Minus.aspx

מחשבון ניהול תקציב

​​​לנהל משק בית זה בעצם כמו לנהל עסק. חייבים לדעת כמה אנחנו מוציאים וכמה אנחנו מרוויחים כדי לוודא שבסוף נהיה מאוזנים.

כניסה לאתר: haotzarsheli.mof.gov.il/Calculators/Pages/Budget-Management.aspx

מחשבון שכירת דירה

​​​​​​​מתכננים לשכור דירה ולא יודעים כמה בדיוק זה יעלה לכם? ​​ההוצאות בעת שכירת דירה לא מסתיימות בתשלום שכר דירה. יש הוצאות שוטפות רבות וגם הוצאות נוספות בעת מעבר הדירה.

כניסה לאתר: haotzarsheli.mof.gov.il/Calculators/Pages/Rent-Appartment.aspx

מחשבון חתונה

כדי שתוכלו לשמוח באמת ביום החתונה וגם בימים שאחריה, חשוב לוודא שאתם לא מוציאים על האירוע יותר ממה שהתכוונתם. הגדירו מראש כמה אתם יכולים ומעוניינים להוציא ובדקו איפה אפשר לקצץ – אילו הוצאות ניתן להוזיל ועל אילו הוצאות כדאי לוותר.

כניסה לאתר: haotzarsheli.mof.gov.il/Calculators/Pages/Wedding.aspx

מחשבון הכנה ללידה

ילדים זה שמחה. אבל כדי שתוכלו לתת להם את הכי טוב שיש, צריך לקחת בחשבון שישנן הוצאות רבות לקראת הולדת הילד ולאחר הלידה. כמו ​כל דבר בחיים, חשוב להיערך ולדעת למה מצפים כשמצפים לילד.​​​​

כניסה לאתר: haotzarsheli.mof.gov.il/Calculators/Pages/Child.aspx

מחשבון צריכת חשמל

בשעה טובה, חברת החשמל השיקה מחשבון לחישוב עלות צריכת חשמל. על מנת לבדוק עלויות, עליכם להזין קריאת מונה קודמת, קריאת מונה נוכחית וטווח תאריכים לחישוב התשלום הקבוע.

כניסה לאתר: www.iec-info.co.il

האוצר שלי

אתר האוצר שלי הוקם על ידי היחידה לחינוך פיננסי ברשות שוק ההון כדי לתת לכם מידע וכלים שיסייעו לכם לקבל החלטות טובות יותר לגבי הכסף שלכם. האתר מכיל מידע פשוט, בגובה העיניים. מידע אמין שאינו קשור לגוף מסחרי כזה או אחר. והכי חשוב, מידע מועיל שיעזור לכל אחד מאתנו לנהל את הכסף שלו טוב יותר.

כניסה לאתר: haotzarsheli.mof.gov.il

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
תרומה לפרוטוקול.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

  טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

  האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

  אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
  נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil

  קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

  כתוב/כתבי תגובה