חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

גמל נט – מדריך השוואת תשואות קופות גמל וקרנות השתלמות

גמל נט היא מערכת להשוואת קופות גמל של רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון. המערכת מאפשרת לכם לקבל מידע מפורט אודות תשואות של קופות הגמל הקיימות בישראל ובנוסף תוכלו להשוות בינהן ומול מדדי השוק בישראל בכל נקודות זמן מעל 12 חודשים.

אמנם המערכת נראית מיושנת מאוד, של שנות ה-2000, עם זאת, באמצעות המערכת תוכלו לבצע חיפוש של קופות גמל לפי השם, לפי סוג קופה, לפי התמחות ועוד. כמו כן, ניתן ליצור טבלאות שונות למיין את המידע לפי תשואות או לפי יתרת נכסים בקרן.

אילו מוצרי חיסכון ניתן למצוא במערכת גמל נט?

במערכת גמל נט של רשות ההון קיימים סוגים שונים קופות גמל. קופת גמל היא למעשה חיסכון פנסיוני ארוך טווח המורכב ממרכיב חיסכון בלבד וללא ביטוח, והם:

 1. קרן השתלמות – זהו אפיק חיסכון לטווח בינוני וארוך המאפשר חיסכון ופטור ממס עד תקרה בחוק.
 2. קופת גמל לתגמולים ולפיצויים – זהו אפיק חיסכון לפנסיה של התגמולים ושל הפיצויים שלכם. זהו המחליף של קרן פנסיה, אך הוא לא כולל את מרכיב הביטוח כמו בקרן פנסיה.
 3. קופת גמל להשקעה – זהו אפיק חיסכון שנועד להיות אלטרנטיבה לפיקדון בבנק. יתרונותיו הם משיכת כספים בכל עת ופטור ממס אם מושכים את הכספים לאחר גיל 60 כקצבה.
 4. חיסכון לכל ילד – מקרה פרטי של קופת גמל להשקעה. נועדה לחיסכון עבור ילדים עד גיל 18.
 5. קופת גמל מרכזית לפיצויים – קופות המיועדות להפרשת המעסיק במקרה של פיטורין או פרישת העובד (לא ניתן להפקיד יותר).

מה ניתן להפיק באמצעות מערכת גמל נט?

מערכת גמל נט מאפשרת לכם ליצור טבלאות ותרשימים של קופות הגמל הפעילות בישראל שבאמצעותם ניתן לבצע השוואת תשואות קופות גמל לפי משתנה כלשהו שאתם רוצים לבחון. לדוגמה:

 • חברה מנהלת – השוואת תשואות באותה חברה מנהלת.
 • סוג תאגיד שולט – השוואת תשואות באותו סוג תאגיד שולט (חברות ביטוח, בנקים, קרנסות פנסיה, ניהול מורשה ועוד).
 • סוג קופה – השוואת תשואות של קופות גמל לפי סוג הקופה.
 • התמחות – השוואת תשואות קופות גמל פי סוג התמחות (שקלי, אג"ח, מניות, מט"ח ועוד).
 • מדדי שוק – השוואת תשואות למדדי שוב בארץ כדוגמת: ת"א 35 (לשעבר ת"א 25), ת"א 125 (לשעבר ת"א 100), אג"ח כללי, מדד המחירים לצרכן, שער הדולר, מק"מ, קרנות נאמנות ועוד.

תרשימים וטבלאות ניתן ליצור בתנאי שהטווח המינימלי הוא 12 חודשים.

איך לעבוד עם מערכת גמל נט? – צעד אחר צעד

אם הגעתם עד פה ואתם רוצים לדעת איך לעבוד עם המערכת של גמל נט, אנחנו נסביר לכם כאן.

ראשית, עליכם להיכנס לאתר גמל נט הרשמי של רשות שוק ההון בכתובת: gemelnet.cma.gov.il. שימו לב שהסיומת היא gov.il מה שמציין שזו מערכת ממשלתית (רשמית). ולאחר מכן לחצו על הכפתור "כניסה למערכת".

כפי שאתם רואים, בחלק העליון ניתן לראות 3 לשוניות:

 1. קופות גמל – כאן ניתן לקבל דו"ח לפי שם קופה, או סוג קופה לפי דרישתכם.
 2. תחקור לפי פרמטרים – כאן ניתן למיין ולחקור לפי סוגי קופה, תאגיד שולט, חברה מנהלת, התמחויות ועוד.
 3. חיפוש מתקדם – כאן ניתן לבצע השוואה מתקדמת של הנתונים לפי סוג דוח ואוכלוסיה וכן לפי מדדי שוק.

לאחר שבחרתם את סוג הדו"ח ומילאתם את הפרטים כפי שהתבקשתם, עליכם לבחור את תקופת הדו"ח. האם ברצונכם לבחור דו"ח של 12 חודשים אחרונים או לפי תקופה אחרת ובתנאי שהטווח 12 חודשים ומעלה. לאחר בחינת התקופה, לחצו על הכפתור "הצג דוח".

לדוגמה, בלשונית קופות גמל, אנחנו נבחר תמלוגים אישית ופיצויים (נבחר ונלחץ על החץ ">") וטווח התאריכים הם ינואר 2017 עד דצמבר 2017.

לא להיבהל מהמספרים. ראשית, עליכם להבין את הטבלה ואת כל המספרים הללו.

 1. מספר – מספר קופת הגמל.
 2. שם קופה – שם קופת הגמל (בדרך כלל יש שם פרטי לכל חברה וסוג התמחות).
 3. תקופת דיווח – טווח התאריכים.
 4. תשואות – תשואה מצטברת של קופת הגמל לפי תקופת הדו"ח או תשואה ממוצעת שנתית של 3 או 5 שנים אחרונות.
 5. שארפ ריבית חסרת סיכון – מדד האומד את התשואה העודפת של הקופה מעבר לריבית חסרת סיכון. מדד שארפ גבוה מעיד על ביצועים טובים יותר, כלומר, תשואה גבוה יותר ליחידת סטיית תקן.
 6. שיעור דמי ניהול – שיעור דמי ניהול ממוצע לשנה האחרונה לפי ההפקדות ולפי הצבירה (נכסים).
 7. יתרת נכסים – יתרת הנכסים של הקופה לסוף התקופה.
 8. צבירה נטו – צבירה נטו של הקופה.
 9. מדד נזילות – מדד המשקלל את סוג הנכסים המוחזקים, ונותן אינדיקציה לגבי אמינות ותכיפות תמחורם. ככל שתוצאת המדד נמוכה יותר כך תוצאות המדדים האחרים פחות מהימנות.

הדו"ח מאפשר לכם אף למיין את הטבלה לפי אחד הטורים. לדוגמה, אם תלחצו על החצים מתחת ל- "מצטברת לתקופת הדו"ח", תוכלו למיין את קופות הגמל לפי התשואה המצטברת שלהם לתקופה. לחיצה נוספת על החץ, תהפוך את הסדר (לדוגמה אם היה סדר מהנמוך לגבוה, לחיצה נוספת תשנה את הסדר מהגבוה לנמוך).

בנוסף, ניתן לבחור את אחד הגופים וללחוץ על השם של קופת גמל כלשהי כדי לקבל פרטים נוספים. בעת לחיצה על קופת גמל כלשהי, ייפתח חלון חדש ובו ניתן למצוא נתונים שונים, לרבות:

 1. נתונים כלליים – נתוני התאגיד השולט, החברה המנהלת, שם, טלפון, מספר חברה, אימייל, אתר אינטרנט ועוד.
 2. נתונים שנתיים – נתוני הנכסים לפי שנים, תשואה נומינלית, שיעור דמי ניהול ממוצעים, סך הכל הפקדות, סך הכל משיכות ותשלומים, העברות בין גופים וצבירה נטו.
 3. התפלגות נכסים (במיליוני ש"ח ובאחוזים) – כמה מתוך ה-100% הם מזומנים ושווי מזומנים, אג"ח ממשלתיות סחירות, אג"ח קונצרני סחיר ותעודות סל אג"חיות, מניות אופציות ותעודות סל מניתיות, אג"ח קונצרני לא סחירות, פקדונות, קרנות נאמנות, הלוואות ונכסים אחרים. כמו כן, ניתן לראות התפלגות של נכסים סחירים / לא סחירים והאם הם מופקדים בארץ או בחו"ל ובמט"ח.
 4. חשיפה משוערת במונחי דלתא (במיליוני ש"ח ובאחוזים) – סיכון האפקטיבי של קופת הגמל לפי מניות, חוץ לארץ ומט"ח.

לבסוף, ניתן להוריד את הדו"ח לקובץ Excel, או להדפיס את הדו"ח.

מה אפשר לעשות עם המידע?

יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות עם המידע שקיבלתם. ראשית כל, תוכלו לעיין בתשואות של קופות הגמל, כך שברגע שקיבלתם דו"ח קופת גמל לבית או דרך האימייל (ברירת המחדל החדשה), תוכלו להשוות האם הנתונים מדוייקים לנתונים של הדו"ח שלכם.

שנית, אתם יכולים לראות אילו חברות משיגות תשואה עודפת על פני השוק או על פני קופת הגמל שלכם ולשקול מעבר אליה. כמובן, שאין זה ייעוץ ועליכם לדעת שתשואות של גופים פיננסיים נמדדים על פני תקופה ארוכה יותר של כמה שנים.

שלישית, תוכלו לראות האם אתם רוצים לעבור למוצר חסכון אחר או להתמחות אחרת. כלומר, אם ההתמחות של קופת הגמל שלכם הייתה אג"ח, תוכלו לעבור לקופת גמל עם התמחות של מניות, שם הסיכון גדול יותר אך התשואה גבוהה יותר.

לבסוף, תוכלו לבדוק כדאיות של השקעת הכספים שברשותכם למוצרי חיסכון אלו. לדוגמה, אם הבנק משלם לכם ריבית אפסית (והוא משלם לכם ריבית אפסית) על הפיקדון שלכם, אתם יכולים לנווט את הכספים לטובת הפקדה במוצר כגון: קופת גמל להשקעה. שהיא מאוד דומה לפקדון בבנק ומאפשרת לכם משיכת כספים בכל עת.

עוד בנושא

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil