חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

נקודות זיכוי ממס הכנסה עבור תואר שלישי (דוקטורט) במסלול ישיר

בוגר תואר שלישי (דוקטורט) ממוסד אקדמי מוכר להשכלה גבוהה, זכאי לקבל נקודות זיכוי במס הכנסה אשר מקטינות את גובה המס שיש לשלם. הטבת המס עוזרת לבוגרים להשתלב בעבודה ולשלם פחות מס לאחר סיום הלימודים.

מי זכאי, איך מקבלים ומידע נוסף בכתבה זו.

מהי נקודת זיכוי?

נקודת זיכוי במס הכנסה היא הטבת מיסוי שעובדים בישראל יכולים לקבל אם הם עונים על תנאי זכאות שונים. נקודת הזיכוי ממס למעשה מפחיתה את גובה התשלום במס שהעובד מחוייב לשלם בעת חישוב לפי מדרגות מס הכנסה. נקודת הזיכוי יכולה להקטין לכל היותר את גובה המס לסכום אפס.

כל נקודת זיכוי בעלת ערך כספי שנתי, אשר משתנה בהתאם לשינוי מדד המחירים לצרכן. השווי הזה הוא הסכום שאפשר לקבל זיכוי מס לאותה שנה. עובדים מקבלים נקודות זיכוי בגלל סיבות רבות כמו לתושב ישראל, לאישה, הורים לילדים ועוד.

נקודות זיכוי ממס הכנסה לבוגר תואר שלישי (דוקטורט)

חוקר / בוגר תואר שלישי (דוקטורט) שסיים את לימודיו במוסד אקדמי להשכלה גבוהה, זכאי לקבל נקודות זיכוי בתנאים אלו:

 • חצי נקודת זיכוי בלבד, עבור תואר שלישי (דוקטורט).
 • חצי הנקודה ניתנת למשך שנת מס אחת, או בשנה שלאחר סיום הלימודים או בשנת המס לאחר מכן – בוגר התואר רשאי לבחור.
 • בוגר תואר שלמד במסלול לימודים ישיר לדוקטורט (מתואר ראשון לשלישי), זכאי לקבל גם נקודת זיכוי בגין תואר ראשון, שאותה יוכל לקבל בשנת המס לאחר שנת סיום הלימודים לתואר ראשון או שנה לאחר מכן.
 • בוגר תואר שלישי ברפואה או ברפואת שיניים, זכאי לנק' זיכוי בשיטה אחרת.
 • לגבי מי שסיים לימודים עד סוף 2013 (תחילת 2014) – היה זכאי לחצי נקודה לכל שנת לימודים ולכל היותר שנתיים. ואם למד מסלול ישיר לדוקטורט, אז נקודה אחת לכל שנת לימודים ועד 3 שנים.

לדוגמה, בוגר תואר שלישי במשפטים שסיים לימודים בשנת 2017, זכאי לחצי נקודת זיכוי בשנת 2018 או 2019. ואם למד לימודים ישירים, אז גם נקודה אחת ככתוב מקודם.

מקצועות עם חובת התמחות:

 • מקצועות המחייבים התמחות (כמו עריכת דין, ראיית חשבון), כך שהשלמת התואר הוא תנאי לתחילת התמחות, מקנה לעובד את הזכות לבחור אם לנצל את נקודת הזיכוי בשנת המס שלאחר שנת המס שבה הסתיימו הלימודים או בשנת המס שלאחר שנת המס שבה הסתיימה ההתמחות.
 • ההתמחות חייבת להתחיל לא מאוחר משנת המס שלאחר שנת המס שבה הסתיימו הלימודים. אחרת, לא ניתן להנות מהטבה זו.

לדוגמה: אם הסטודנט סיים לימודי משפטים ב-2015, הוא רשאי לנצל את ההטבה בשנת 2016 או בשנה שלאחר סיום ההתמחות. עם זאת, היה עליו להתחיל התמחות עד סוף 2016.

מי זכאי?

בוגר תואר שרוצה להנות מהטבת המס זו, חייב לעמוד בתנאי הזכאות הבאים:

 • בוגר תואר שלישי (דוקטורט) – הזכאות למי שסיים תואר שלישי, אך לא ניתנת במהלך לימודים. למעט הזכאות של מסלול ישיר.
 • מוסד אקדמי ישראלי – רק אם התואר מגיע ממוסד שקיבל הכרה כמוסד להשכלה גבוהה (כמו אוניברסטיה או מכללה). תואר מחוץ לארץ לא מקנה זכאות.
 • תואר אחד בלבד – קבלה של תואר שלישי נוסף אינו מקנה עבורו זכאות להטבה זו.
 • הבוגר הוא תושב ישראל.
 • הבוגר עובד ומשלם מס הכנסה – ההטבה ניתנת למי שמשלם מסים ומקטין את המס. מי שמקבל פטור/הטבות מס ולא משלם, לא ממש יקבל את הטבת המס הזו.

איך לממש את הזכות הזו?

בוגר תואר שלישי (דוקטורט) שרוצה לקבל את הטבת המס הזו, נדרש למלא טופס 101 (כרטיס עובד) בעת תחילת עבודה אצל המעסיק ובכל שנת מס חדשה, ולאחר מכן למסור אותו למעסיק. הטופס כולל מידע אישי של העובד ומידע נוסף לגבי הטבות מס למינהן. בוגר תואר שלישי (דוקטורט), נדרש להחליט באיזו שנת ינצל את הטבת המס הזו – באותה שנה בה בוחר לנצל, עליו למלא את הסעיף הרלוונטי בטופס 101.

כמו כן, עליו למלא טופס 119 (קישור) שזהו טופס בקשה להקלת מס ואליו לצרף אישור על סיום לימודים וזכאות לקבלת התואר, את שניהם, יש למסור לפקיד השומה (משרדי מס הכנסה) באזור המגורים. אם הוא לומד במסלול ישיר, עליו להגיש גם בקשה נוספת לקבלה אותן נקודות שמגיעות לו מכוח תואר ראשון.

עובד שמילא מסמכים והגיש אותם, יוכל לראות אם קיבל את הטבת המס דרך תלוש השכר. שם מפורטים כל סך נקודות הזיכוי שמגיעות לו ולחשב שאכן הגיע לו ההטבה.

עובד עצמאי (עוסק מורשה או עוסק פטור), צריך להגיש דוח שנתי למס הכנסה (טופס 1301) ושם למלא את הסעיפים הרלוונטיים.

עובד שלא קיבל את נקודות הזיכוי, צריך לערוך תיאום מס הכנסה עבור אותה שנת מס וכן לצרף את המסמכים של סיום תואר ובקשה להקלה. עובד שלא קיבל את ההטבה בשנת מס קודמת, או שלא ערך תיאום מס, יכול להגיש בקשה לקבלת החזר מס הכנסה ומסמכים כאמור מקודם.

כמה מגיע זיכוי ממס לבוגר תואר שלישי?

בכל שנה שווי נקודת זיכוי משתנה לפי הצמדה למדד המחירים לצרכן ולכן תמיד אפשר להתעדכן בכתבה הראשית על נקודות זיכוי ממס הכנסה. כמו כן, אפשר להשתמש בכלי מיוחד שפיתחנו שנקרא מחשבון נקודות זיכוי ממס הכנסה שמאפשר לדעת כמה כסף אפשר לחסוך במס הכנסה על כל נקודות הזיכוי שיש לעובד.

מה עוד חשוב לדעת?

 • נקודות זיכוי אלו מגיעות לעובד בנוסף לנקודות זיכוי לתושב ישראל, או נקודות זיכוי לאישה (עבור נשים), בגין הורה לילדים ועוד.
 • עובד אשר לומד מסלול ישיר לדוקטורט, זכאי לנק' בשל תואר ראשון, שאותם יקבל בתנאים לעיל.
 • העובד לא יכול לשלב נק' שקיבל גם דרך תואר אקדמי וגם בגלל תעודת מקצוע.
 • כדי להנות מהטבת המס הזו, כדאי שינצל את נקודות הזיכוי באותם שנים שבהם השכר שלו גבוה יותר, או שיש לו מעט הטבות מס.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil