תפריט סגור

תשעה באב (ט' באב) 2020 – זכויות עובדים, עבודה, שכר, חופשה ועוד

תשעה באב (ט' באב) הוא יום צום ומהווה שיא של הימים בין המצרים, שבמהלכו מתאבלים על האסונות שהתרחשו אצל העם היהודי במהלך השנים. האסונות אירעו סמוך ליום זה כמו האיסור להיכנס לארץ ישראל, חורבן בית המקדש הראשון והשני ועוד.

מטרת הכתבה היא להסביר את זכויות העובדים במהלך היום.

מתי חל צום תשעה באב 2020?

צום תשעה באב חל השנה בתאריך ט' באב התש"פ, יום חמישי בתאריך 30.07.2020. ערב הצום הוא בערב יום רביעי.

האם תשעה באב הוא מועד/חג בעניין תשלום דמי חגים?

צו הרחבה מסגרת 2000 קובע 9 ימי חג / מועדים בישראל שהם נחשבים ימי חגים שבה לא עובדים ועבורם משלמים דמי חגים. תשעה באב לא נכלל בימי החגים / המועדים הללו ולכן הוא אינו נחשב יום חג לתשלום עבור החג.

יש לציין, שמעבר לדיני העבודה בישראל, ט' באב אינו חג, אלא יום אבל על פי היהדות.

עבודה במהלך צום תשעה באב

ככתוב מקודם, תשעה באב אינו מועד שמשלמים בגינו תשלום מיוחד, מדובר על יום רגיל לחלוטין. לפיכך, ערב תשעה באב הינו יום עבודה רגיל לכל דבר ועניין ואינו יום מקוצר או יום מנוחה (למעט אם חל ביום שבת).

יום תעשה באב עצמו, למרות היותו יום חשוב והיותו צום, הוא יום עבודה רגיל בעניין דיני עבודה ואף אינו נחשב יום מנוחה. כמובן, שזהו לא יום מקוצר ועובדים מספר שעות עבודה כמו בכל יום רגיל אחר.

חופשה במהלך צום תשעה באב (ביוזמת עובד)

נציין שוב שיום תשעה באב הינו יום עבודה רגיל, ולכן אין גם חופשה במהלך היום. כלומר, עובד לא רשאי להיעדר ממקום העבודה שלו במהלך הצום. עם זאת, עובד רשאי לפנות אל המעסיק בבקשה לצאת לחופשה במהלך יום תשעה באב או במהלך ערב הצום, המעסיק כנגד רשאי לסרב לבקשה זו אם מדובר עם סיבות סבירות והגיוניות.

למרות האמור לעיל, תשעה באב נחשב יום בחירה בעניין דיני עבודה. המשמעות היא שהעובד יכול יום זה כיום בחירה במטרה לצאת ליום חופשה על חשבון יתרת ימי חופשה שנתית שנצברו לו, וזאת מבלי שהמעסיק יכול לסרב לבקשה זו.

כדי לנצל את הזכות הזו, העובד צריך להודיע לפחות 30 יום מראש על רצונו לצאת לחופשה במהלך היום ולבחור אותו כיום בחירה, שאין אפשרות למעסיק לסרב לבקשה. במידה והעובד לא הספיק להגיש בקשה כזו למעסיק, הוא יכול להגיש את הבקשה הרגילה לצאת לחופשה, אך אז המעסיק כן יוכל לסרב מטעמים הגיוניים וסבירים.

עובד שיצא לחופשה במהלך צום תשעה באב, זכאי לנצל אותך מתוך ימי החופשה השנתית שלו ולקבל עבור היום הזה תשלום דמי חופשה המחושב לפי השכר הרגיל של העובד. אם לא היו מספיק ימי חופשה שנתית, אפשר לבקש מהמעסיק לנצל חופשה על חשבון יתרת צבירה עתידית.

חופשה כפוייה במהלך תשעה באב ביוזמת המעסיק

המעסיק הוא זה שאחראי על יציאה לחופשה של עובדים בעבודה והוא מחליט מתי יצאו, למעט יום בחירה. ההחלטה הזו מגיעה מהסיבה שהחוק מחייב אותו לעשות כן.

המשמעות בעניין זה שהמעסיק רשאי לקבוע ולהחליט כי מקום העבודה יהיה סגור במהלך תשעה באב והעובדים יצאו לחופשה מרוכזת על חשבון יתרת החופשה השנתית שלהם. אם החופשה הכפויה עולה על 7 ימים, המעסיק נדרש להודיע לפחות 14 ימים מראש.

לפני שהמעסיק מוציא את העובדים לחופשה, עליו לוודא שיש להם מספק ימי חופשה שנתית לניצול, שכן הוא אינו יכול להוציא עובד אם אין לו יתרת חופשה ואף לא על חשבון הצבירה העתידית. במקרה כזה, המעסיק יכול לא להוציא את העובד לחופשה, להוציא אותו לחופשה ולשלם לו מבלי לנכות מחופשה עתידית או להוציא אותו לחופשה ללא תשלום בהסכמת העובד.

תשעה באב – תאריכים בעבר

  • תשעה באב 2019 – י' באב התשע"ט (נדחה), יום ראשון בתאריך 11.08.2019.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *