חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

איסור פתיחת בתי עינוגים או בתי אוכל במהלך תשעה באב

בהתאם להוראות הדין, יש איסורים מסויימים בעניין הפעלה של בתי עסק, קיום עינוגים ציבוריים או פתיחה של בתי אוכל במהלך תשעה באב. ההוראות חלות בנוסף להוראות אחרות הקבועות לפי דין.

מטרת הכתבה לספק הסבר בנושא.

מהו איסור פתיחת בתי עינוגים בתשעה באב?

תשעה באב (ט' באב) הוא יום אבל לעם היהודי על חורבן בית המקדש הראשון והשני. זהו יום צום אשר מתחיל משקיעת החמה ומסתיים בצאת הכוכבים יום למחרת. כאשר אם הוא חל ביום שבת, יום האבל נדחה ליום ראשון.

לפי הוראות הדין, רשות מקומית (עירייה או מועצה אזורית) רשאים להתקין חוק עזר אשר אוסר על קיום עינוגים ציבוריים ביום האבל, או פתיחה של בתי אוכל בליל יום האבל, מתחילת האבל ועד לזריחת השמש למחרתו.

הרשות המקומית יכולה להטיל איסור כזה על כל שטח אזור שיפוטה או על חלק מסויים ממנו. התנאי לכך שהוא יחול על כל האוכלוסייה באותו אזור או חלק ממנו, לפי העניין.

עינוג ציבורי, לפי הוראות הדין מוגדר בתור הצגות של תיאטרון או קולנוע, קונצרט, דיסקוטק, מופעי מחול, ריקודים, קברט, קרקס, משחק או ספורט, וכל עינוג כיוצא באלה, בין שהם בתמורה ובין שלא בתמורה, למעט הרצאה או ויכוח שמטרתם העיקרית היא חינוכית, אף אם הם מלווים לצורך הדגמה הצגת תמונות או השמעת צלילים.

בתי אוכל, הם לרבות בתי קפה, מסעדות, בתי תה, בתי משקה, מזנונים ומוסדות אחרים כיוצא בכך.

על מנת להבטיח את קיום ההוראות, הרשות המקומית יכולה להסמיך מפקחים לצורך ביצועם.

אוכלוסיית יעד – מי חייב?

כל מי שמפעיל מקום שהוא בית אוכל או מאפשר עינוג ציבורי.

מימוש החובה

ככלל, החובה מגיעה אוטומטית וחל איסור על הפעלה או פתיחה של מקומות כאמור.

ניתן לבדוק האם קיים חוק עזר ברשות המקומית, ובפרט ההגבלות, באתר ייעודי של משרד הפנים כאן.

עבירה על הוראות הדין הללו, כדינה עבירה על הוראות אחרות לפי פקודת העיריות או המועצות האזוריות, לפי העניין. כמו כן, בית משפט לעניינים מקומיים מוסמך לדון בעבירות לפי הוראות הדין הללו.

חקיקה ופסיקה

  • חוק איסור פתיחת בתי עינוגים בתשעה באב (הסמכה מיוחדת), תשנ"ח-1997

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil