חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

נקודות זיכוי ממס הכנסה לתושב חוזר

תושב חוזר שחזר לארץ, זכאי להטבות כלשהן ממשרדי המדינה השונים וגם הטבות מס מרשות המסים של נקודות זיכוי ממס הכנסה. הנקודות מקטינות את גובה המס לתשלום וזוהי הטבה נוספת לשאר המגיעות לו.

מטרת הכתבה היא לעשות סדר בנושא.

מהן נקודות זיכוי?

נקודות זיכוי, או נקודות זיכוי במס הכנסה בשמן המלא, הן הטבות מס הניתנות לעובדים בישראל אם הם עומדים בתנאי זכאות מסויימים. נקודות הזיכוי מקטינות את סך תשלום המס שהעובד חייב לשלם בהתאם לחישוב מדרגות מס הכנסה ואף יכולות לאפס אותו.

עובדים זכאים לקבל נקודות זיכוי מסיבות שונות ובין היתר, מסיבות של תושב ישראל, אישה עובדים, נק' להורים עבור ילדים, תואר אקדמי ואחרים. לכל נקודה יש ערך כספי שנתי / חודשי וזה הסכום שניתן להקטין במס.

נקודות זיכוי ממס הכנסה לעובד תושב חוזר

תושב חוזר שחזר לארץ בין ה-16.05.2010 ועד 30.09.2012, לאחר שהיה תושב חוץ 6 שנים רצופות, זכאי לקבלת נקודות זיכוי במס הכנסה במשך 42 חודשים מיום החזרה לארץ. הזכאות ניתנת באופן הבא:

תקופה בארץמספר נקודות זיכוי
0 – 18 חודשים (18 חודשים)1/4 נק' שנתית / 3 נק' חודשיות
19 – 30 חודשים (12 חודשים)1/6 נק' שנתיות / 2 נק' חודשיות
31 – 42 חודשים (12 חודשים)1/12 נק' שנתיות / 1 נק' חודשיות

בחישוב התקופה לעיל כלולים גם חודשים שבהם לא הייתה הכנסה לעובד משום שאינו עבד כך הוא עשוי לא להיות זכאי לאותן הטבות. עם זאת, בחישוב התקופה לא נכללים חודשים בהם התושב החוזר היה בשירות צבאי או לאומי/אזרחי או שלמד במוסד אקדמי בישראל.

למרות מה שכתוב מקודם, נקודות זיכוי הן הטבות מס שנתיות. המשמעות היא שתושב ישראל יכול לנצל נקודות זיכוי במהלך חודשים שכן עבד במהלך שנת מס, אם היו חודשים באותה שנה בהם לא עבד ולא קיבל.

מי זכאי?

מי שעונה על הקריטריונים הללו זכאי לנקודת זיכוי לפי הטבה זו:

  • תושב חוזר שיש בידו תעודת תושב חוזר ממשרד הקליטה לפיה הוא שהה בחו"ל 6 שנים רצופות לפחות.
  • תושב החוזר חזר בין התאריכים 16.05.2010 עד 30.09.2012, לאחר שהיה תושב חוץ 6 שנים רצופות לפחות.
  • ההטבה למשך 3.5 שנים (42 חודשים) מיום העלייה לארץ.
  • הזכאות היא לתושב ישראל, ובמקרה אם העולה עבד והיה צריך לשלם מס הכנסה.

איך לקבל את הזכות הזו?

תושב חוזר הזכאי להטבת מס זו, צריך למלא טופס 101 (כרטיס עובד) בתחילת העבודה ובכל שנה נוספת ולציין כי הוא תושב חוזר ותושב ישראל, את הטופס יש להעביר אל המעסיק בכל פעם. לטופס זה, עליו לצרף גם תעודת תושב חוזר.

טופס זה כולל מידע אישי לגבי העובד ומידע לגבי הטבות מס המגיעות לו. לאחר מכן, העובד יוכל לראות את הטבת המס שמגיעות לו בתלוש שכר (תלוש משכורת).

עובד תושב חוזר עצמאי (עוסק מורשה או עוסק פטור), צריך להגיש דוח שנתי למס הכנסה (טופס 1301) ושם למלא את הסעיפים הרלוונטיים.

עובד תושב חוזר שלא קיבל את נקודות הזיכוי, צריך לערוך תיאום מס הכנסה עבור אותה שנת מס. עובד שלא קיבל את ההטבה בשנת מס קודמת, או שלא ערך תיאום מס, יכול להגיש בקשה לקבלת החזר מס הכנסה.

כמה מגיע זיכוי ממס לתושב חוזר?

בכל שנה שווי נקודת זיכוי משתנה לפי הצמדה למדד המחירים לצרכן ולכן תמיד אפשר להתעדכן בכתבה הראשית על נקודות זיכוי ממס הכנסה. כמו כן, אפשר להשתמש בכלי מיוחד שפיתחנו שנקרא מחשבון נקודות זיכוי ממס הכנסה שמאפשר לדעת כמה כסף אפשר לחסוך במס הכנסה על כל נקודות הזיכוי שיש לעובד.

מה עוד חשוב לדעת?

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil