חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

נקודות זיכוי ממס הכנסה לעולה חדש

עולה חדש שהגיע לארץ, זכאי להטבות שונות מהמדינה ובין היתר את הטבת המס נקודות זיכוי ממס הכנסה שמקטינות את גובה המס לתשלום. מדובר על הטבה נוספת לשאר ההטבות המגיעות לעולה.

מטרת הכתבה היא לעשות סדר בנושא.

מהן נקודות זיכוי?

נקודות זיכוי, או נקודות זיכוי במס הכנסה בשמם המלא, הן הטבות מס המוקנות לעובדים בישראל בהתאם לעמידתם בתנאי זכאות מסויימים. נקודות הזיכוי מצמצמות את גובה המס המחושב לפי מדרגות מס הכנסה שהעובד צריך לשלם ואף מאפסות אותו.

עובדים זכאים לקבלת נקודות זיכוי מסיבות רבות ומגוונות, כמו למשל עבור תושב ישראל, עבור אישה, עבור ילדים, עבור תואר אקדמי ועוד. לכל נקודה יש ערך כספי שנתי / חודשי וזה הסכום שניתן להקטין במס.

נקודות זיכוי ממס הכנסה לעובד עולה חדש

עולה חדש שהגיע לארץ, זכאי לקבלת נקודות זיכוי במס הכנסה במשך 42 חודשים מיום העלייה לארץ. הזכאות ניתנת באופן הבא:

תקופה בארץמספר נקודות זיכוי
0 – 18 חודשים (18 חודשים)1/4 נק' שנתית / 3 נק' חודשיות
19 – 30 חודשים (12 חודשים)1/6 נק' שנתיות / 2 נק' חודשיות
31 – 42 חודשים (12 חודשים)1/12 נק' שנתיות / 1 נק' חודשיות

במניין התקופה הזו, נכללים גם חודשים שבהם העובד לא עבד ולא הייתה לו הכנסה והמשמעות שהעולה עשוי לא להיות זכאי להם. אולם, לא נכללת תקופה בגינה העולה היה בשירות צבאי או לאומי/אזרחי או שלמד במוסד אקדמי בישראל.

למרות האמור בפסקה קודמת, נקודות זיכוי הן הטבות מס שנתיות, ולכן עולה שלא ניצל אותם במהלך תקופה שלפני תום שנת המס, זכאי לקבל אותם באותם חודשים בהם עבד עד לתום שנת המס.

לדוגמה:

עולה חדש עלה לארץ בתאריך 01.05.2018, הוא החל לעבוד ב-01.08.2018. לכמה נקודות זיכוי זכאי באותה שנה?

העובד זכאי ל-1/4 נק' שנתיות בכל חודש ולכן בשנת 2018 זכאי עבור 8 חודשים בסך הכל. כלומר 2 נקודות בסך הכל. אולם, העולה לא עבד 3 חודשים ולא היה זכאי להם, לאחר מכן עבד 5 חודשים שעבורם קיבל 1/4 נק' לכל חודש שזה 1.25 נק' סך הכל. העולה זכאי לנצל גם את 0.75 הנק' (עבור 3 החודשים הראשונים).

מי זכאי?

מי שעונה על הקריטריונים הללו זכאי לנקודת זיכוי לפי הטבה זו:

  • עולה חדש שיש בידו אשרת עולה או תעודת עולה לפי חוק השבות, או מי שזכאי לכך ובידו אשרה או רשיון ארעי לפי חוק הכניסה לישראל.
  • ההטבה למשך 3.5 שנים (42 חודשים) מיום העלייה לארץ.
  • הזכאות היא לתושב ישראל, ובמקרה אם העולה עבד והיה צריך לשלם מס הכנסה.

איך לקבל את הזכות הזו?

עולה חדש שמעוניין לקבל את הטבת המס הזו, צריך למלא טופס 101 (כרטיס עובד) בתחילת העבודה ובכל שנה נוספת ולציין כי הוא עולה חדש ותושב ישראל, את הטופס יש להעביר אל המעסיק בכל פעם. לטופס זה, עליו לצרף גם תעודת עולה או אשרת עולה.

טופס זה כולל מידע אישי לגבי העובד ומידע לגבי הטבות מס המגיעות לו. לאחר מכן, העובד יוכל לראות את הטבת המס שמגיעות לו בתלוש שכר (תלוש משכורת).

עובד עולה עצמאי (עוסק מורשה או עוסק פטור), צריך להגיש דוח שנתי למס הכנסה (טופס 1301) ושם למלא את הסעיפים הרלוונטיים.

עובד עולה שלא קיבל את נקודות הזיכוי, צריך לערוך תיאום מס הכנסה עבור אותה שנת מס. עובד שלא קיבל את ההטבה בשנת מס קודמת, או שלא ערך תיאום מס, יכול להגיש בקשה לקבלת החזר מס הכנסה.

כמה מגיע זיכוי ממס לעולה?

בכל שנה שווי נקודת זיכוי משתנה לפי הצמדה למדד המחירים לצרכן ולכן תמיד אפשר להתעדכן בכתבה הראשית על נקודות זיכוי ממס הכנסה. כמו כן, אפשר להשתמש בכלי מיוחד שפיתחנו שנקרא מחשבון נקודות זיכוי ממס הכנסה שמאפשר לדעת כמה כסף אפשר לחסוך במס הכנסה על כל נקודות הזיכוי שיש לעובד.

מה עוד חשוב לדעת?

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil