ניכוי מס הכנסה – מי זכאי ואיך מפחיתים הכנסה לחישוב תשלום מס?

רשות המסים מעניקה הטבות מס שונות לעובדים שכירים או עצמאיים שעשויים להקטין את גובה המס כמו למשל ניכוי מס הכנסה. מדובר על הטבת מס חשובה שכדאי מאוד להכיר אותה.

מטרת הכתבה היא להסביר את הזכות הזו.

מה זה ניכוי מס הכנסה?

ניכוי מס הכנסה היא הטבת מס שמגיע לעובד שכיר או עצמאי, אשר מטרתה להקטין את אופן חישוב ההכנסה החייבת בתשלום מס והכל בהתאם לזכויות המוענקות בהתאם להוראות החוק או התקנות הנלוות.

כדי לתת הסבר טוב יותר, חשוב לדעת כי גובה מס הכנסה שעובד שכיר או עובד עצמאי (עוסק פטור או עוסק מורשה) חייב לשלם מחושב לפי מדרגות מס הכנסה. לכל מדרגה יש את שיעור המס לגבי אותה רמת שכר והחישוב מבוצע לפי ההכנסה החייבת של העובד.

כדי לדעת כמה מס העובד צריך לשלם, מכפילים את את שיעור המס שלפי המדרגות, בהכנסה / בשכר של העובד ומשם מקבלים את הסכום המס שהעובד צריך לשלם. אצל עובד שכיר, המעסיק משלם את המס ואצל עובד עצמאי הוא משלם עבור עצמו ועבור עובדיו על ידי מקדמות מס הכנסה.

ניכוי מס, או הפחתת מס, היא נועדה כדי להקטין את גובה ההכנסה של העובד לחישוב המס. כלומר, רשות המסים מאפשרת להקטין את ההכנסה החייבת לצורך חישוב המס – מה שמאפשר לחשב את המס לפי סכום נמוך יותר – ומשם כמובן לשלם פחות מס הכנסה.

הערה: לעיתים נאמר כי המעסיק ניכה מס מהעובד, והכוונה היא שהמעסיק גבה מהעובד את המס כדי להעביר לרשות המסים או בביטוי אחר "ניכוי מס במקור". למרות שזו אותה מילה, ההקשר שלה הוא ב-2 המקרים הללו הוא שונה.

מי זכאי לקבל ניכוי מס?

זכאות לקבלת ניכוי מס הכנסה ניתנת במקרים מסויימים בלבד בהתאם להוראות של פקודת מס הכנסה או התקנות הנלוות אליה. לרוב, יש מקרים בודדים בהם ניתן להפחית את ההכנסה לצורך חישוב המס, ויש הבדל בין אם מדובר על עובד שכיר או עצמאי.

סוגי ניכוי מס הכנסה – באילו מקרים מגיע ניכוי ממס?

ניכוי מס הכנסה עשוי להינתן במקרים אלו (עובד שכיר או עצמאי):

  • ניכוי בעד הפקדה עצמאית לחיסכון פנסיוני – העובד יכול להפקיד סכומי כסף נוספים מתוך רכיבי השכר כן ולא מבוטחים בהתאם לתנאים.
  • ניכוי בעד הוצאות לחקירות מדעיות – לצורך חקירה ומחקרים בעניינים שונים כמו חקלאות, תחבורה ועוד.
  • ניכוי על תשלום מזונות לתושב חוץ – עובד שמשלם דמי מזונות לתושב חוץ.
  • ניכוי על רכישת ביטוח אובדן כושר עבודה – כאשר הביטוח הוא ביטוח מועדף.
  • ניכוי על תשלום ביטוח לאומי או מס מקביל – על הכנסה שאיננה הכנסת עבודה.
  • ניכוי על השקעות ורווחים בשוק ההון.

ניכוי לעובד עצמאי בלבד:

זיכוי או ניכוי?

יש הבדל בין זיכוי מס הכנסה לבין ניכוי מס הכנסה – הן מבחינה של המטרה של המס, מקרים בהם הוא ניתן ואפילו אופן החישוב. ניכוי מס מקטין את ההכנסה לצורך חישוב המס ומקטין את המס באופן עקיף, וזיכוי מס מקטין את המס בפועל באופן ישיר.

כמובן שחשוב לומר כי זיכוי ממס ניתן לאחר חישוב המס בהתאם למדרגות המס ולעומת זאת ניכוי ממס מחושב לפני חישוב המס לפי מדרגות המס. כדי לפשט, כדאי לקרוא את הכתבה על ההבדל בין זיכוי מס לבין ניכוי מס.

איך לקבל ניכוי מס הכנסה?

לרוב, העובד זכאי לקבל ניכוי מס באופן אוטומטי על ידי המעסיק ללא צורך בפניה אליו. עבור הטבות מס אחרות שלא דרך המעסיק או שלא ניתנו על ידי המעסיק, יש לפנות את רשות המסים.

הן עובד שכיר והן עובד עצמאי, המעוניינים בכך, צריכים להכין את כל המסמכים והמידע המתאים אשר מאמת את נכונות הפרטים וקבלת הזכות של העובד.

עובד עצמאי נדרש להגיש דוח שנתי למס הכנסה על הכנסותיו ושם הוא יכול לפרט את המידע. גם עובד שכיר עשוי להגיש דוח שנתי או אם מגיע לו מס בחזרה אז על ידי בקשה לקבלת החזר מס הכנסה או בקשה של תיאום מס הכנסה, לפי העניין.

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil