תפריט סגור

קרן השתלמות לעובד עצמאי – למה זה משתלם ואיך עושים זאת?

קרן השתלמות היא קופת חיסכון המאפשרת לעובד עצמאי להנות מאפיק חיסכון משתלם מאוד הן לטווח הבינוני והן לטווח הארוך. אחד היתרונות הבולטים של אפיק החיסכון הזה הוא הטבות המס הניתנות לעובדים הן בשלב ההפקדה והן בשלב משיכת הכספים.

מי שעדיין לא קרא את הכתבה הראשית שלנו על קרן השתלמות, מוזמן לעשות זאת כעת. הכתבה הזו ממוקדת יותר לקהל יעד שהוא עצמאי.

מהי קרן השתלמות לעובד עצמאי?

קרן השתלמות היא קופת גמל, כלומר חיסכון שנועד לתשלום דמי השתלמות עבור עובדים שונים ובין היתר לעובדים עצמאים. בעבר, נוסדה קרן ההשתלמות בעיקר לצרכי מימון השתלמויות עובדים, אך כיום יש לה משמעות שונה והיא תכנית חיסכון עם תנאי מיסוי אטרקטיביים במיוחד.

עובד שכיר יכול לבקש מהמעסיק שלו לפתוח לו קרן השתלמות והמעסיק רשאי לעשות זאת אם הסכים לכך, אך המעסיק לא חייב. עובד כזה, אינו יכול לפתוח לעצמו קרן השתלמות.

לעומת זאת, אצל עובד עצמאי אין מחוייבות להקים קרן השתלמות, אך מפני שעובד עצמאי הוא מעסיק של עצמו – הרי שהוא רשאי ליצור לעצמו קרן השתלמות ולהנות מהתנאים שלה.

הכספים שמופקדים בקרן השתלמות נגזרים מגובה השכר של עובד עצמאי, והכספים שמופקדים בקרן אינם חייבים לשמש לצרכי השתלמויות או לימודים. ניתן למשוך את הכספים לאחר 6 שנים בפטור מלא ממסים על הרווחים.

הוצאה מוכרת למס הכנסה

סעיף 17(5א) לפקודת מס הכנסה קובע כי עובד עצמאי זכאי להפקיד עד 4.5% מההכנסות השנתיות שלו שהם יוכרו לו כהוצאה מוכרת – זהו אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של קרן השתלמות לעצמאיים. המשמעות היא שהפקדה לקרן השתלמות על פי רשות המסים מוגדרת כהוצאה שעובד עצמאי יכול להזדכות עליה במס הכנסה – במילים אחרות – הפקדת כספים לתוך קרן השתלמות לעובד עצמאי מקטינה את תשלום המס שיש לשלם בסופו של דבר. אתם יכולים לקרוא לזה גם בצורה הבאה – תחשבו שרשות המסים מפקידה עבורכם את הכסף.

עם זאת, ההכנסה השנתית המרבית שבה עובד עצמאי יכול להפקיד לקרן ההשתלמות ולהנות מהטבת המס היא 264,000 ₪ (בשנת 2018). כלומר, ניתן להפקיד עד 11,745 ₪ בשנה לטובת קרן ההשתלמות, וכספים אלו יוכרו לעובד עצמאי כהוצאה מוכרת על פי חוק.

דוגמה:

עובד עצמאי מרוויח 300,000 ₪ בשנת המס – כמה כסף יוכלו להכיר לו במס הכנסה כהוצאה מוכרת?

מכיוון שעובד עצמאי זה מרוויח מעל התקרה, אז הוא יוכל להפקיד רק עד 4.5% מההכנסה של התקרה – 264,000 ₪. במקרה זה יוכל העובד להפקיד עד 11,745 ₪ ולהנות מהוצאה מוכרת על ההכנסה. ברמת שכר זו, על פי מדרגות מס הכנסה, העצמאי יוכל להקטין את גובה המס ב-35% – כלומר לקבל בחזרה מרשות המסים 4,111 ₪.

פטור ממס על רווחי הון

יתרון נוסף של קרן השתלמות לעצמאי הוא עצם קבל פטור ממס רווחי הון, כלומר על הרווחים שנוצרו בקרן ההשתלמות. הרי מדובר על קופת חיסכון שצריכה להניב רווחים לטובת העצמאי, לכן כאשר הקרן מרוויחה כסף – הוא לא ישלם מס על הרווחים. על מנת שעובד עצמאי יוכל להנות מההטבה הזו, הוא יוכל להפקיד רק עד 7% מההכנסה שלו ולא יותר מההכנסה המרבית כאמור לעיל.

כלומר, עובד עצמאי יוכל להפקיד עד תקרה של 18,480 ₪ בשנת המס (7% מתוך 264,000 ₪) וסכום זה ייחשב כסכום שאין לשלם עליו מס רווחי הון. כל כום שיופקד מעל התקרה – יחוייב במס רווחי הון של 25% מהרווח הריאלי.

איך לפתוח קרן השתלמות לעובד עצמאי?

פתיחת קרן השתלמות הוא הליך קל יותר לעצמאים. יש ראשית לבחור קרן השתלמות שמציעה תנאים טובים, למעשה יותר נכון חברה מנהלת שיש לה מנהלי השקעות מהטובים וכאלה שיצרו תשואה עודפת בשנים האחרונות. למרות שאי אפשר להבטיח כי התשואה תישאר תמיד עודפת וגבוהה, חברה שמובילה מספר שנים ברצף – ככל הנראה תמשיך להוביל.

כמו כן, חשוב לוודא מהם דמי הניהול שמציעות החברות המנהלות, ככל שדמי הניהול נמוכים יותר, כך יישאר יותר כסף בחיסכון שלכם.

בעת בחירת החברה, יש למלא טופס בקשה הצטרפות לקרן השתלמות שבמהלכה יש למלא את הפרטים אודות ההכנסה שלכם, אפיק השקעה ועוד. כשיפתחו לכם את הקרן, תוכלו להתחיל לבצע הפקדות לקרן דרך העברה בנקאית / הוראת קבע וכד'.

מתי אפשר למשוך את הכסף?

באופן עקרוני, ניתן למשוך את הכסף בכל עת, אבל משיכת כספים שלא לפי התנאים של קרן ההשתלמות, עשויה לגרור אחריה תשלום של מס על רווחי הון. משיכת כספים במועדים ובתנאים הבאים פטורה ממס:

  • לאחר 3 שנים ממועד הפקדה ראשונה – לצרכי לימודים או השתלמות, או לכל מטרה אם הגיע לגיל הפרישה.
  • לאחר 6 שנים ממועד הפקדה ראשונה – לכל מטרה.

אין זה חובה למשוך את הכספים במועדים אלו. ניתן להשאיר את הכספים למשוך אותם בכל זמן לאחר מועדים אלו ועל פי התנאים הרשומים פה לעיל.

קרן השתלמות לעצמאי שהוא גם שכיר

עובד עצמאי יכול להיות גם שכיר במקום עבודה אחר ואין שום בעיה חוקית עם זה. עובד כזה יכול לאחד את 2 קרנות ההשתלמות שלו אל תוך קרן השתלמות אחת.

כאשר החישוב מבוצע לפני כן כמה כסף הופקדו לקרן ההשתלמות כשכיר ועד לתקרה של 18,854 ₪ בשנה. לאחר שחושב כמה כסף הופקדו במעמד שכיר יש לבדוק מה ההפרש שניתן להפקיד כעצמאי על פי התקרה של עצמאי.

איך למשוך את הכספים?

על מנת למשוך את הכסף, עובד עצמאי צריך לפנות אל החברה המנהלת של הקרן באמצעות הטלפון או אתר האינטרנט ולמלא  טופס בקשה למשיכת כספים. לטופס זה יש לצרף גם צילום תעודת זהות, אסמכתא של ניהול חשבון (צ'ק, תדפיס עו"ש או מסמך בנקאי אחר).

עוד בנושא

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
לתרומה עכשיו.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil

קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *