חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

חוב מס הכנסה – באילו מקרים זה קורה ואיך לבדוק זאת?

אזרחים ועובדים נדרשים בתשלומי מסים ואגרות שונות, לעיתים מגיע החזר כספי ולעיתים נוצר מצב של חוב מס הכנסה. למרות שמדובר על מקרים מיוחדים בהם יש חוב למס הכנסה, חשוב להכיר את הנושא.

מטרת הכתבה לספק הסבר על הנושא, כולל בדיקה ואף תשלום.

מהו חוב מס הכנסה?

חוב למס הכנסה הוא מקרה מאוד נדיר בו אדם או עובד (בהתאם לסטטוס שלו) שילם פחות מס הכנסה ממה שהוא היה צריך לשלם. יש כמה סיבות למה נוצר חוב כספי כלפי רשות המסים כפי שמפורט בהמשך.

מס הכנסה בישראל מחושב במונחים שנתיים (לפי מדרגות מס הכנסה), אך בפועל הוא מדווח ומשולם במונחים חודשיים באמצעות תלוש השכר של העובד. דרך אגב, גם עצמאים משלמים בכל חודש או חודשיים מקדמות מס הכנסה לטובת תשלום המס השנתי החייב על פי ההכנסות.

כאשר העובד עובד במקום העבודה בשכר יציב יחסית – לרוב המס המחושב הוא אותו מס שהעובד נדרש לשלם ואז לא זכאים לקבל חזרה ולא חייבים לשלם מעבר לכך.

עם זאת, במקרה שהמס המחושב והמשולם לא זהים – יש החזר ממס הכנסה או חוב למס הכנסה. במקרה כזה, מבין 2 התוצאות, החזר המס הוא יותר נפוץ.

חוב למס הכנסה בדומה להחזר, מתגלה בסופו של דבר לאחר הגשת דוחות או בדיקות. לכן כך או כך לא ניתן להימנע ממנו וחשוב לבדוק אם זה קיים, כדי למנוע הצמדה לריביות וקנסות מיותרים.

אוכלוסיית יעד – מי חייב?

כל אדם ששילם מס הכנסה פחות ממה שהיה נדרש לשלם, חייב בתשלום חוב למס הכנסה.

איך נוצר חוב למס הכנסה ומהם המקרים בהם יש חוב?

כאמור לעיל, לרוב הזכויות כמו זיכויים וניכויים מס הכנסה פועלים לרעת עובד שכיר או עובד עצמאי (לכן זו הסיבה שגם מבצעים החזר מס הכנסה או תיאום מס הכנסה).

למרות זאת, יש כמה מקרים בהם דווקא נותר חוב לרשות המסים:

1. ניצול עודף של הטבות מס

עובדים זכאים להנות מהטבות מס שונות בישראל כמו למשל נקודות זיכוי ממס הכנסה, זיכוי על הפרשות לפנסיה, זיכוי על רכישת ביטוח חיים, זיכוי בשל מגורים בישוב מזכה בהטבות מס ועוד.

כאשר העובד מקבל הטבות מס מעבר למה שהוא זכאי, הוא חייב להחזיר זאת. כך למשל, אם העובד היה גר ביישוב מזכה והחליט שלא לדווח על כך שעבר למקום מגורים אחר שאינו מזכה או נשאר עדיין רשום כתושב – הרי שהוא מקבל הטבות מס בניגוד לחוק.

דוגה נוספת היא אי תיאום מס הכנסה, כאשר העובד עובד אצל כמה מעסיקים / משלמי שכר או קצבה, ולא מדווח על כך – הוא עשוי לקבל נקודות זיכוי מכל המעסיקים יחד. גם זה בניגוד לחוק.

2. אי דיווח על הכנסות

מעבר לכך שאי דיווח על הכנסות החייבות במס גורר אחריו חוב למס הכנסה, הרי שזוהי גם עבירת מס שדינה קנסות ומאסרים.

דוגמה לכך היא מס הכנסה על השכרת דירת מגורים. כאשר המשכיר חייב בתשלום המס אך לא מדווח על כך ולכן נוצר לו חוב למס הכנסה.

3. אי תשלום בזמן

אצל שכירים הדבר לא אפשרי משום שהמעסיק מנכה את המס במקור ומעביר לעובד נטו לאחר תשלום מס. אך מנגד, עובד עצמאי או מעסיק שלא שילמו בזמן – יוצרים לעצמם חוב שאותו חייבים לסגור כדי למנוע קנסות ועיקולים מיותרים.

איך לבדוק חוב למס הכנסה?

בדיקה של חוב מס הכנסה ניתן באותה דרך כמו החזר מס הכנסה. ניתן לבצע את הבדיקה באמצעות סימולטור (כמו מחשבון) לצורך חישוב המס באתר של רשות המסים בקישור זה.

הבדיקה לוקחת בחשבון את כל ההכנסות של העובד ואת כל הטבות המס שמגיעות לו לרבות זיכויים וניכויים שונים. לאחר החישוב, המערכת מציגה את הסכום של המס. אם הסכום הוא חיובי (בצבע אדום) אז יש חוב למס הכנסה.

מומלץ לבדוק זאת עבור 6 שנים אחרונית (בדומה להחזר מס) וגם עבור בן/בת זוג, כדי לוודא שאין חוב גם בגין שנים אלו. מעבר ל-6 שנים אין חובה לבדוק, כיוון שיש התיישנות וגם רשות המסים לא יכולה לדרוש את הכסף.

איך לשלם חוב למס הכנסה?

ברוב המקרים, רשות המיסים אינה דורשת את תשלום החוב מיוזמתה. גם זה מאוד דומה להחזר מס, שהיא אינה מחזירה מיוזמתה, אלא רק לאחר הגשת הבקשה.

במידה ונמצא שיש חוב (למשל בעת הגשה להחזר מס) או שרשות המסים דרשה זאת, על הנישום לשלם את המס החייב בתשלום.

ניתן לשלם את החוב דרך מערכת ייעודית באזור התשלומים של רשות המסים (בקישור זה). את החוב ניתן לשלם באמצעות כרטיס האשראי, העברה בנקאית או תשלום שובר בבנק הדואר (דואר ישראל).

מה עוד חשוב לדעת?

  • אי תשלום של חוב גוררת אחריה קנסות, עיצומים כספיים, עיכוב בהחזר תשלומים ואף עיקולים על כספים ומטלטלין של החייב.
  • אי דיווח על הכנסות או העלמת הכנסות צפוייה לגרור קנסות כספיים ואף מאסר בפועל.

הוראות חוק רלוונטיות

  • פקודת מס הכנסה [נוסח חדש] תשכ"א-1961
  • פקודת המסים (גביה) תשל"ג-1973

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil