חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

הפסקה בעבודה לנוער – כמה זמן מגיע להם ביום?

הפסקה בעבודה לנוער היא אחת מתנאי העבודה הקריטיים ביותר לעובד נער וגם לכל עובד אחר, במהלכה אפשר לנוח, לאכול ו/או להתפנות. מעסיק של עובד שהוא נער, מחויב במתן הפסקות אלו, ללא קשר אם הוא המעסיק בפועל או קבלן כוח אדם.

מטרת הכתבה היא להסביר את הזכות הזו.

הפסקה בעבודה לנוער

חוק עבודת הנוער קובע את הזכויות שיש לעובדים שהם נערים ונערות ובין היתר הזכות לקבלת הפסקה בעבודה. הפסקה כזו מיועדת לצרכי אוכל, מנוחה או שירותים, ונער עובד זכאי לקבל את ההפסקות בהתאם לאורך יום עבודה (שעות עבודה לנוער ביום) והאם מדובר על יום רגיל או ערב חג / ערב יום המנוחה השבועיץ

הזכות הזו לקבלת הפסקה בעבודה דומה לזכות שעובדים בוגרים זכאים לקבל, ובין היתר הזכות של העובד הנער לקבל את ההפסקה ועל כך שהוא אינו יכול לוותר עליה, גם אם הוא מבקש. החוק כמובן מאפשר למעסיק להחליט מתי יוצאים להפסקה ומתי עובדים במהלך יום העבודה, כמו גם שיש למעסיק יכולת להגדיל את כמות ההפסקות או האורך שלהם מעבר להוראות החוק לפי שיקול דעתו.

מי זכאי?

כל נער עובד עד גיל 18, זכאי לקבל הפסקה בעבודה לצורך מנוחה או אוכל באחד או יותר מהתנאים הבאים:

  • אם מספר שעות העבודה ביום הוא 6 ומעלה.
  • אם הוא עובד ביום שלפני חג או מנוחה שבועית.

אורך זמן הפסקה בעבודה לנוער

אז כמה זמן מגיע לעובד נער לצאת להפסקה בעבודה כדי לנוח או לאכול? תלוי לאיזו מטרה:

1. הפסקה לצורך אוכל או מנוחה

  • במהלך יום רגיל בשבוע העבודה – נער עובד זכאי לקבל הפסקה בת 45 דקות (3/4 שעה) לפחות, ביום עבודה של 6 שעות ומעלה. 30 דקות מתוך אותה הפסקה לפחות חייבים להיות רצופים.
  • במהלך יום לפני חג או מנוחה שבועית – הפסקה של חצי שעה לפחות.
  • אורך מירבי – הפסקה לא יכולה להיות מעל 3 שעות.

2. הפסקה לצורך שירותים

נער עובד זכאי לצאת להפסקה לצורך שירותים בהתאם לצרכים שלו. החוק אינו מגביל עובד נער כמה פעמים יכול ללכת או לכמה זמן יכול לצאת – הכל לפי הצרכים.

בתוך כך, מעסיק חייב לוודא כי יש חדר שירותים תקין וראוי לשימוש העובדים במקום העבודה או בקרבתו.

האם משלמים על הפסקה בעבודה?

ככלל, הפסקה בעבודה לנוער לצרכי מנוחה או אוכל לא נחשבת חלק משעות העבודה שלו, ולכן המעסיק יכול לנכות מסך יום העבודה את אורך ההפסקה ולא לשלם בגינה. יחד עם זאת, אם הנער התבקש להישאר במפעל על ידי מעסיקו שכן עבודתו הכרחית – המעסיק נדרש לשלם עבור אותה הפסקה.

הפסקה של שירותים או שתיים מים היא הפסקה שאסור לנכות בגינה והיא נחשבת זמן עבודה.

האם נער יכול לצאת מהעבודה בהפסקה?

אם ההפסקה היא 30 דקות לפחות, נער רשאי לצאת ממקום העבודה.

יחד עם זאת, אם הנוכחות של הנער בעבודה היא הכרחית לתהליך העבודה או להפעלת הציוד והשימוש בו, והנער נדרש על ידי המעסיק שלו להישאר במקום העבודה – אז הוא לא יוכל לצאת ממקום העבודה. במקרה כזה, ההפסקה נחשבת חלק משעות העבודה – בגינם המעסיק חייב לשלם.

תלונה על המעסיק בגלל הפרה

אם המעסיק מפר את זכות העובד לקבלת, בין היתר, הפסקה ככתוב מקודם, ניכוי בגין ההפסקה או בעיה אחרת מכוח זכות זו – העובד רשאי להגיש תלונה למינהל הסדרה ואכיפה במשרד העבודה.

מה עוד חשוב לדעת?

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil