חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

נקודות זיכוי ממס הכנסה בעד בן זוג לא עובד (ללא הכנסה)

עובד שבן או בת הזוג שלו, לפי העניין, לא עובד ואין לו הכנסה, זכאי לקבל נקודות זיכוי ממס הכנסה אם אחד מבני הזוג עונה על קריטריונים נוספים. ההטבה ניתנת לאחד העובדים שכלכלת ב/בת זוגו עליו.

מטרת הכתבה היא להסביר את הזכאות הניתנת.

מה זה נקודת זיכוי?

נקודת זיכוי, או נקודת זיכוי ממס הכנסה בשמה הארוך, היא הטבת מס שניתנת על ידי רשות המסים לעובדים שעונים על קריטריונים מסויימים הקבועים בפקודה. ההטבה מקטינה את גובה המס (לפי חישוב מדרגות מס הכנסה) שעובד נדרש לשלם ואף יכולה לאפס אותו כליל.

עובד יכול להיות זכאי לנקודות זיכוי מסיבות רבות ומגוונות כמו למשל, עקב היותו תושב ישראל, אישה, מסיים שירות צבאי או לאומי/אזרחי, הורה לילד ועוד. העובד זכאי לכל נקודות הזיכוי באופן מצטבר. כל נקודת זיכוי בעלת שווי כספי והוא גובה הזיכוי ממס שניתן לעובד.

נקודות זיכוי לעובד עבור בן זוג לא עובד (ללא הכנסה)

עובד כאשר בן/בת הזוג שלו לא עובד (ללא הכנסה) כך שכלכלת בן/בת הזוג היא עליו, ואחד מבני הזוג הגיע לגיל הפרישה, או עיוור, או נכה שנקבעה לו נכות רפואית של 90% ומעלה – זכאי לקבל נקודת זיכוי אחת ממס הכנסה.

תנאי זכאות

הזכאות לקבלת נקודת זיכוי לפי כתבה זו מגיעה למי שעונה על הקריטריונים הבאים:

 1. תושב ישראל, שעובד ומשלם מס הכנסה.
 2. כלכלת בן/בת זוגו שלו עליו, שכן השני איננו עובד (ללא הכנסה).
 3. הוא יחיד מוטב, כלומר:
  • הוא או בן/בת הזוג הגיע לגיל הפרישה.
  • הוא או בן/בת הזוג עיוור.
  • הוא או בן/בת הזוג נכה שנקבעה לו נכות רפואית של 100%, או שנקבעה לו נכות של 90% לפחות עבור כמה איברים שונים והאחוז הוא חישוב מיוחד משוקלל שבלעדיו היה נקבע 100% נכות, ובתנאי שהנכות נקבעה לתקופה של 185 ימים ומעלה.

נכות לפי נקודה אחרונה לעיל, רק אם נקבעה לפי החוקים הבאים: חוק הנכים (תגמולים ושיקום), חוק נכי המלחמה בנאצים, חוק נכי רדיפות הנאצים, חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, חוק הביטוח הלאומי (נפגעי עבודה, נכות, מתנדבים / נפגעי כוחות הביטחון) או חוק לפיצוי נפגעי גזזת.

מימוש הזכות להטבת המס

עובד שמעוניין לקבל את הזכאות להטבת המס הזו, נדרש למלא טופס 101 (כרטיס עובד) בתחילת העבודה אצל המעסיק, בכל שנת מס חדשה או בכל שינוי במצב העובד – לאחר מכן עליו למסור אותו למעסיק. הטופס כולל מידע אישי של העובד, מידע בענייני מיסוי וכן הטבות מס.

במקרה של נכות או עיוורון, על העובד למסור גם אישורים המעידים על כך כגון תעודת עיוור או פרוטוקול מתוך ועדה שקבעה את אחוזי הנכות.

לאחר מכן, העובד יכול לראות את הזכאות לקבלת נקודת הזיכוי הזו באמצעות תלוש השכר / המשכורת שלו.

עובד שהוא עצמאי (עוסק מורשה או עוסק פטור), צריך להגיש דוח שנתי למס הכנסה (טופס 1301) ושם למלא את הסעיפים הרלוונטיים.

היה והעובד לא קיבל את נקודות הזיכוי, עליו לערוך תיאום מס הכנסה עבור אותה שנת מס. אם לא קיבל את ההטבה בשנת מס קודמת, או שלא ערך תיאום מס, הוא יכול להגיש בקשה לקבלת החזר מס הכנסה.

כמה מגיע זיכוי ממס לעובד עבור בן זוג לא עובד?

בכל שנה שווי נקודת זיכוי משתנה לפי הצמדה למדד המחירים לצרכן ולכן תמיד אפשר להתעדכן בכתבה הראשית על נקודות זיכוי ממס הכנסה. כמו כן, אפשר להשתמש בכלי מיוחד שפיתחנו שנקרא מחשבון נקודות זיכוי ממס הכנסה שמאפשר לדעת כמה כסף אפשר לחסוך במס הכנסה על כל נקודות הזיכוי שיש לעובד.

מה עוד חשוב לדעת?

 • נקודת זיכוי זו מגיעה לעובד בנוסף לנקודות זיכוי אחרות שמגיעות לו כמו עבור תושב, אישה, הורה וכד'.
 • אישה נשואה שאינה עובדת, זכאית לקבלת פטור מביטוח לאומי ופטור מביטוח בריאות, אם בעלה עובד ומבוטח.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil