בריאות

חובת בידוד בית לאדם בשל חשש להידבקות בנגיף הקורונה

אדם שחזר מאחד היעדים או שהיה במגע הדוק עם חולה, חייב לשהות בבידוד בית בשל חשש להידבקות בנגיף הקורונה החדש. החובה מוטלת על כל אדם שכזה. במהלך תקופת הבידוד, לאדם זה אסור לצאת כלל עד להשלמת התקופה הנדרשת.

מטרת הכתבה להסביר את החובה. הכתבה עודכנה בתאריך 07.05.2020.

בידוד בית לאדם בשל חשש הידבקות בנגיף קורונה

נגיף קורונה (באנגלית: Novel Coronavirus) הוא נגיף (וירוס) אחד מתוך משפחה שלמה של נגיפים הגורמים למחלות בבעלי חיים ומשפיעים גם על בני אדם. השם של הנגיף נקבע כך עקב הדימיון לכתר (קורונה) דרך בדיקה דרך מיקרוסקופ.

נגיף הקורונה החדש (2019) היא מחלה מדבקת ומסוכנת לבריאות הציבור והוא מועבר ונדבק על ידי שיעול או עיטוש. תסמיני המחלה דומים לשפעת כגון חום, שיעול, עייפות, קוצר נשימה וקשיי נשימה. המחלה עשויה לעבור מאדם לאדם בטווח שנע בין 2-14 ימים.

בהתאם לצו בריאות העם, אדם שחזר לישראל מאחד היעדים ככתוב בהמשך, לאחר שהות בהם או השתתפות בהתכנסות בינלאומית וזאת ב-14 הימים לפני הגעתו לישראל חייב לשהות בבידוד בית בבית המגורים או במקום אחר שניתן לקיים בו את תנאי הבידוד. אם היה בכמה יעדים – אז 14 יום ממועד השהייה האחרון שבהם.

הדבר תקף גם לגבי מי שהיה במגע הדוק עם חולה או שהרופא קבע לגביו שהיה במגע הדוק עם חולה ב-14 הימים האחרונים. אם היה במגע עם כמה חולים – אז 14 יום ממועד המגע האחרון עם חולה.

החל מתאריך 09.03.2020 בשעה 20:00, כל השבים לישראל מכל יעד בעולם – נדרשים להיכנס לבידוד ביתי למשך 14 ימים ממועד חזרתם לישראל. עד למועד זה, ההוראה תקפה לגבי מי שחזר מהיעדים: המפורטים בהמשך.

במהלך תקופת הבידוד אסור לצאת ממקום הבידוד, אלא באישור של רופא מחוזי או ראש השירות ולפי תנאי האישור בלבד. תנאי הבידוד, כללי היגיינה ומגע עם המבודד, יהיו לפי המלצות משרד הבריאות.

אוכלוסיית יעד – מי חייב?

חובת בידוד בית מוטלת על אחד או יותר מהאוכלוסייה הבאה:

 1. כל אדם שהגיע לישראל מחוצה לה, למעט מי שהגיע מיהודה ושומרון או מחבל עזה ולא היה במדינה אחרת במהלך 14 הימים האחרונים לפני הגעתו לישראל.
  1. לגבי תושב ישראל או אזרח ישראל – החל מתאריך 09.03.2020 ב-20:00.
  2. לגבי מי שאינו תושב או אזרח ישראל – החל מתאריך 12.03.2020 ב-20:00.
 2. כל אדם שהיה במגע הדוק עם חולה (חולה עם ממצא מעבדתי חיובי ל- nCoV).
 3. כל מי שרופא קבע לגביו כי היה במגע הדוק עם חולה ב-14 הימים האחרונים.

רשימת עדכונים

לפני 09.03.2020 בשעה 20:00

לגבי נקודה מספר 1 לעיל – כל אדם שהגיע לישראל, אפילו דרך מדינה אחרת, לאחר שהייה באחד היעדים (כמפורט בהמשך) במהלך 14 הימים האחרונים לפני הגעתו לישראל או שהשתתף בהתכנסות בינלאומית מחוץ לישראל במהלך 14 הימים האחרונים כאמור.

רשימת היעדים: סין, סינגפור, מקאו, תאילנד, הונג קונג, דרום קוריאה, יפן, איטליה, צרפת, גרמניה, ספרד, שוויץ, אוסטריה, סן מרינו, אנדורה ומצרים.

דרך מדינה אחרת – למעט שהיה בשדה התעופה בלבד של אותה מדינה, מלבד סין, דרום קוריאה, איטליה ומצרים.

מגע הדוק – כל אלה: חשיפה במוסד רפואי לחולה (כולל טיפול ישיר), עבודה בסמוך לחולה או שהייה בכיתה עימו, נסיעה בכל כלי תחבורה במרחק עד 2 מושבים, בני ביתו של החולה, וגם כל מגע קרוב שעשוי לגרום להידבקות.

מי לא חייב בבידוד בית?

 • מחלים מקורונה – מי שנקבע לגביו כי הוא מחלים מנגיף הקורונה.
 • שאר האוכלוסיה.
 • אדם אחר שלגביו רופא או מוסמך אחר קבע כי בידודו יבוצע בבית חולים.
 • מי שאין לו מקום בידוד לשהות בו מנסיבות מיוחדות, ישהה בבידוד שיוסדר על ידי המדינה.

מימוש החובה

כל אדם כאמור, חייב לשהות בבידוד בית מיד עם חזרתו לישראל בהתאם להוראות הצו.

אדם המצוי בבידוד בית, חייב לדווח למשרד הבריאות כי הוא מקיים את הוראות הצו ובו לפרט את מקום מגוריו, מועד הגעתו לישראל, מועד השהייה ביעד האחרון או המגע האחרון עם חולה, וכן תקופת הבידוד.

הפרת צו בידוד

הפרת צו בידוד בית היא עבירה פלילית שדינה מאסר עד 7 שנים אם נעשתה במזיד או עד 3 שנים אם נעשתה בהתרשלות. משום שמדובר על הפרה לפי הוראות חוק העונשין בדבר "מעשה העלול להפיץ מחלה" וכן "הפרת הוראה חוקית".

יחד עם זאת, בעקבות פרסום תקנות לשעת חירום, עבירה שהיא יציאה ממקום הבידוד או אי דיווח למשרד הבריאות – הינה עבירה של מאסר עד 6 חודשים או קנס עד 14,400 ₪.

אולם, הקנס הורחב בתור קנס מינהלי כך שיציאה ממקום בידוד או סירוב להוראות שוטר בעניין התפזרות והתקהלות היא קנס של 5,000 ₪ כל אחד ואי דיווח היא קנס 3,000 ₪.

הגורם שרשאי להטיל קנס הוא שוטר, מפקח שהוא עובד מדינה עם סמכויות, עובד רשות עירונית שהוסמך לכך או פקח עירוני לרבות פקח מסייע.

מידע נוסף

קישורים חיצוניים

 • דיווח עצמי על בידוד בית לחוזרים מחו"ל – טופס זה.
 • דיווח עצמי על בידוד בית לבאים עם מגע עם חולה מאומת – טופס זה.
 • הנחיות לבידוד בית – בקישור זה באתר משרד הבריאות.
 • מידע מקיף בעניין קורונה – בקישור זה באתר משרד הבריאות.
 • מפת נקודות החשיפה לנגיף קורונה – בקישור זה באתר משרד הבריאות.
 • עדכונים וחדשות של קורונה – אתר משרד הבריאות.

חקיקה ופסיקה

 • צו בריאות העם (נגיף הקורונה החדש 2019) (בידוד בית והוראות שונות) (הוראת שעה), התש"ף-2020
 • תקנות שעת חירום (אכיפת צו בריאות העם (נגיף הקורונה החדש) (בידוד בית והוראות שונות) (הוראת שעה)), התש"ף-2020
 • חוק העונשין, תשל"ז-1977

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *