חדשות כלכלה

חובת בידוד במקום לבידוד מטעם המדינה בתקופת קורונה – מי חייב, איך זה נעשה ומידע נוסף

חוזרים לישראל או אנשים אחרים שהיו במגע עם חולה, ואין להם מקום לשהות בו, חייבים לשהות באמצעות בידוד במקום לבידוד מטעם המדינה. החובה כאמור כוללת סמכויות פיקוח.

מטרת הכתבה להסביר זאת. עודכן בתאריך 22.05.2020.

בידוד במקום לבידוד מטעם המדינה

לצורך התמודדות עם משבר נגיף הקורונה בישראל, המדינה תיקנה תקנות לשעת חירום שמטרתם להסדיר בידוד במקום לבידוד מטעם המדינה. מדובר על מקומות שנקבע כמקומות ייעודיות לבידוד, במקום חובת בידוד בית לאדם בשל חשש הימצאות נגיף קורונה.

למעשה, כל חוזר לישראל מחוץ לארץ צריך לא רשאי לשהות במקום לבידוד בית או במקום אחר שעומד לרשותו לפי צו חובת בידוד בית, אלא אם ביצע אם כל התנאים הבאים:

  • החוזר פירט במסגרת תשאול בפני הנציג המוסמך (גורם מינהלי או מוסמך מטעם המדינה) את מקום הבידוד העומד לרשותו ואת תנאיו. כל זאת בהתאם לגודלו של מקום המגורים, מספר החדרים בו, מספר הנפשות השוהות בו ומאפיינהן.
  • החוזר לישראל הראה לנציג המוסמך כי קיים את חובת הדיווח.
  • החוזר חתם בפני הנציג המוסמך על התחייבות להגיע למקום הבידוד שלא בתחבורה ציבורית.

למרות חובת בידוד בית לפי צו, הנציג המוסמך רשאי להורות לאותו חוזר לישראל לשהות במקום לבידוד מטעם המדינה אל לא קיים את התנאים ככתוב לפני כן.

בבידוד במקום לבידוד מאת המדינה בהתאם להוראות הנציג המוסמך (גורם מינהלי או מוסמך מטעם המדינה). עם זאת, גורם מינהלי או רפואי שהוסמך לכך במיוחד יכול לאשר, לפי הוראת מנהל שירותי בריאות, את קיום חובת בידוד בית או במקום אחר של חוזר שחייב בבידוד, אם שוכנע כי אותו אדם יכול לקיים את החובה כולל חובת דיווח וחתימה של אותו אדם על התחייבות להגיע למקום הבידוד בהתאם לחובת בידוד בית.

מנהל שירותי הרפואה במשרד הבריאות, בהתייעצות עם פיקוד העורף, רשאי לאשר בקשה של חוזר לשהות במקום בידוד אחר או בתנאי בידוד לא מלאים, מטעמים בריאותיים, הומוניטריים או נסיבות אישיות או סיבה אחרת שהמנהל מצא שהיא מוצדקת, ובתנאים לפיהם יורה המנהל ולפי אישור.

חוזר מחו"ל שנקבע לגביו חובת בידוד בית או במקום מטעם המדינה, חייב לשהות בבידוד במשך 14 ימים. עם זאת הנציג המוסמך יכול לקבוע לפי הוראת מנהל שירות בריאות כי אותו אדם יכול להשלים את הבידוד בבית או במקום אחר – לאחר קיום חובת הבידוד וחתימה על התחייבות להשלימה.

החובה כאמור לעיל לא חלה אם מנהל משרד הבריאות הודיע כי אין מקומות פנויים במקום בידוד מאת המדינה, ולמשך התקופה שהודיע לגביה.

אדם שאינו חוזר, כלומר מי שהיה במגע הדוק עם חולה או שרופא קבע לגביו שהיה במגע הדוק עם חולה ב-14 הימים האחרונים, עשוי להיות חייב לשהות בבידוד במקום לבידוד מטעם המדינה אם רופא מחוזי או ראשי של קופת חולים הורה לאדם זה. זאת כמובן אם הוא שוכנע כי אותו אדם לא יוכל לשהות בבית מגורים או במקום אחר העומד לרשותו בהתאם לגודלו של מקום המגורים, מספר החדרים בו, מספר הנפשות השוהות בו ומאפיינהן.

רופא מחוזי יורה לחוזר שמסר מידע כוזב בדבר יכולתו לקיים את הוראות הבידוד במקום הבידוד כי ישהה במקום לבידוד מטעם המדינה, למשך יתרת תקופת הבידוד.

מי שמצוי בבידוד במקום לבידוד מטעם המדינה זכאי לקבל מזון ומוצרי ניקיון.

אוכלוסיית יעד – מי חייב?

האנשים הבאים חייבים לשהות בבידוד במקום לבידוד מאת המדינה:

  • חוזר לישראל מכל מדינה בעולם. למעט מי שבתאריך 02.04.2020 היה כבר נמצא בטיסה.
  • כל אדם שהיה במגע הדוק עם חולה או שרופא קבע לגביו כך – והכל בהתאם לקביעת רופא מחוזי או ראשי של קופת חולים.

מימוש החובה

כל אדם כאמור באוכלוסיית היעד, חייב לשהות בבידוד במקום בידוד שנקבע על ידי המדינה.

בנוסף לכך, אדם שמצוי בבידוד כאמור לעיל, חייב להודיע למשרד הבריאות על כך שהוא נמצא בבידוד בדומה להוראות בידוד בית.

ערעור

על החלטה על בידוד של חוזר מחו"ל או של מי שאינו חוזר, ניתן להגיש עתירה מנהלית לבית המשפט לעניינים מינהליים, בהתאם להוראות בית המשפט כאמור.

השגה

על החלטה לחובת בידוד בית מטעם המדינה ניתן להגיש השגה למנהל שירות בריאות. תשובה תתקבל תוך יומיים.

הפרת צו בידוד – אכיפה ועונשין

חוזר לישראל שהפר את הוראות הגורם המוסמך לשהות במקום בידוד מטעם המדינה או אדם שאינו חוזר (שהיה במגע הדוק עם חולה קורונה) שהפר את הוראות הרופא המוסמך לשהות במקום בידוד מטעם המדינה – מבצע עבירה פלילית שדינה מאסר 6 חודשים או קנס בסך 14,400 ₪.

בנוסף לכך, עבירה זו נחשבת גם עבירה מינהלית שדינה קנס בסך 5,000 ₪.

לצורך האכיפה, שוטר או הרופא המוסמך רשאי:

  • לדרוש מכל אדם למסור את שמו ומענו ולהציג תעודת זהות או תעודה רשמית אחרת המזהה אותו.
  • לדרוש מכל אדם הנוגע בדבר למסור לו כל ידיעה או מסמך לצורך העבודה לפי התקנות.
  • להיכנס למקום, לרבות למקום המשמש למגורים.

אם אדם סירב להוראות, שוטר או רופא מוסמך רשאי לעשות שימוש בכוח סביר לשם העברה למקום בידוד זה. שימוש זה ייעשה על ידי בן מינו של אותו אדם, אלא אם אין אפשרות אחרת לאותו מצב.

מידע נוסף

  • הוראות התקנות אינן גורעות מצו בידוד בית.

חקיקה ופסיקה

  • תקנות שעת חירום (נגיף הקורונה החדש) (בידוד במקום לבידוד מטעם המדינה), התש"ף-2020

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *