כסף

מס בחירות 2020 – גובה תשלום מס הכנסה על עבודה במסגרת הבחירות

עובדים שמועסקים במסגרת הבחירות באופן זמני או עצמאים שנותנים שירות מיוחד, מקבלים תשלום על עבודתם וחייבים בתשלום מס בחירות. זהו מס מיוחד שאינו מס הכנסה והוא שונה מהמסים שכולנו מכירים.

מטרת הכתבה היא להבהיר כמה נקודות בעניין.

מהו מס בחירות?

מס בחירות או כמו שהוא ידוע גם בשם "המס המיוחד" על קבלת תשלום במהלך תקופת הבחירות, הוא באמת מס מיוחד שמוטל על סכומי כסף שמקבלים עובדים במהלך עבודה או מתן שירות בתקופת הבחירות. המס המיוחד הוא לא מס הכנסה רגיל!

מס הבחירות מוטל רק על תשלומים שהתקבלו במהלך תקופת הבחירות של 30 ימים (26 ימים לפני הבחירות, יום הבחירות ו-3 ימים לאחר הבחירות) שמתעדכנת ע"י הנחייה של רשות המסים, לקראת כל מועד בחירות חדש. בנוסף, מדובר רק על תשלומים שהתקבלו מאת מפלגה, מועמד בבחירות מקדימות, סיעה או רשימת מועמדים, מועמד לרשות מקומית או למועצה אזורית.

מס בחירות מוטל רק על עבודה זמנית במהלך הבחירות שלא על ידי המעסיק הקבוע של העובד. כך שרק מי שעובד במיוחד במסגרת הבחירות ומקבל כסף משם – נדרש לשלם. עובד שמועסק אצל המעסיק הרגיל שלו – לא משלם מס זה, אלא מס הכנסה רגיל.

הדבר שהכי חשוב לציין שהוא שחלה חובה לשלם את מס הבחירות, ואין אפשרות לבצע קיזוז, ניכוי, הפחתה, זיכוי או קבלת פטור – כולם חייבים לשלם ללא אפשרות להקטין את המס. דרך אגב, גם אם העובד פטור מתשלום מס הכנסה או שהוא נמצא במדרגת מס נמוכה יותר – הוא חייב לשלם מס בחירות.

מה גובה מס הבחירות?

גובה מס בחירות עומד על שיעור של 25% מסך התשלום שהעובד קיבל ועד לסכום של 8,800 ₪ מקסימום (מעודכן לשנת 2019). אם העובד קיבל תשלום גבוה יותר, אזי את ההפרש הוא ישלם לפי המס שהוא חייב בו, לפי מדרגות מס הכנסה אם הוא עובד שכיר או עצמאי.

כמו שכתוב מקודם, אין אפשרות כלל לנכות, להקטין, לזכות או לקבל פטור מתשלום מס זה.

נער עד גיל 18 לא חייב בתשלום זה (כמו שאינו חייב בתשלום מס הכנסה).

לדוגמה:

עובד בגיר עבד במהלך 25 ימים במהלך תקופת הבחירות אצל מפלגה/סיעה מסויימת במסגרת הבחירות לטובת קידום תעמולה. העובד עבר 7 שעות ביום לפי שכר של 55 ₪ לשעת עבודה. כמה מס הכנסה נדרש לשלם?

תשובה: מכיוון שהעובד הועסק שלא אצל המעסיק הקבוע שלו, במהלך תקופת הבחירות – הוא חייב בתשלום מס בחירות ולא מס הכנסה רגיל. השכר שלו הוא 25 * 7 * 55 = 9,625 ₪.

אולם, מס הבחירות חל עד התשלום של 8,800 ₪ ולכן מס הבחירות הוא 25% * 8800 = 2,200 ₪.

עבור ההפרש (9625 – 8800) = 825 שקל, העובד ישלם לפי מדרגות מס הכנסה או מס אחר או אפילו פטור ממס אם זכאי לכך.

מה עוד חשוב לדעת?

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close