חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

איסור פיטורים של עובד או עובדת בתקופת לידה והורות (חופשת לידה)

עובד או עובדת הנמצא בתקופת לידה והורות (חופשת לידה) זכאי להגנה בהתאם להוראות החוק בעניין הגבלה ואיסור פיטורים. הזכאות נוספת לכל הזכויות האחרות של העובד או העובדת.

מטרת הכתבה להסביר את האיסור והזכאות של עובד.

איסור פיטורים בתקופת לידה והורות

תקופת לידה והורות או חופשת לידה (כיום לא משתמשים במושג זה בחוק), היא חופשה בה העובדת נעדרת מהעבודה שלה עקב הלידה של הילד או הילדה, ובתקופה זו היא אינה עובדת. גם העובד, יכול להיעדר בתקופה זו אם הוא חולק את החופשה עם בת זוגתו.

במהלך התקופה הזו, חל איסור מוחלט לפטר עובד או עובדת, ואף אסור לתת הודעה מוקדמת לפני פיטורים. מדובר על איסור ייחודי וגם לא ניתן לקבל היתר לפיטורים ממשרד העבודה בתקופה זו, מה שקיים במקרים אחרים לגבי עובדים המוגנים לפי החוק.

יצויין כי זכות זו קיימת הן לעובד והן לעובדת – כל משך הזמן שהם נמצאים בתקופת הלידה בפועל.

פיטורים יכולים להיחשב גם בתור אי חידוש חוזה לזמן קצוב שמעל 12 חודשים, או אף מתחת לכך, אם ההסכם היה אמור להיות מחודש או מוארך לפני תום תוקפו.

אוכלוסיית יעד – מי זכאי?

  • כל עובד או עובדת הנמצא בתקופת לידה והורות (חופשת לידה).

הזכאות ניתנת גם אם מדובר על הורה מאמץ, הורה מיועד בהליך פונקדאות וגם הורה במשפחת אומנה.

מימוש הזכאות

הזכאות היא אוטומטית, כך שהעובד או העובדת לא צריך לבצע שום פעולה שהיא. המעסיק אינו רשאי לפטר או להודיע על פיטורים בתקופה זו.

עובד או עובדת, שהמעסיק שלו הודיע על פיטורים או נתן הודעה מוקדמת לפיטורים, עובר על החוק וניתן להגיש נגדו תלונה למינהל אכיפה והסדרה במשרד העבודה. כמו כן, ניתן להגיש תביעה לבית הדין לעבודה.

מידע נוסף

חקיקה ופסיקה

  • חוק עבודת נשים, תשי"ד-1954

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil