חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

בנקאות דיגיטלית – מה זה ואיך הצרכנים נהנים מכך?

הטכנולוגיה מאז ומתמיד מובילה את כל התחומים לנגישים וקלים יותר, גם בעולם הבנקאות אפשר להכיר מונח שהוא בנקאות דיגיטלית. מדובר על מגוון של פתרונות שהופכים את הבנק שלנו לדיגיטלי יותר ופשוט.

איך זה עוזר לנו ומה זה אומר?

מה זה בנקאות דיגיטלית?

ובכן, בנקאות דיגיטלי, היא בנקאות שמאפשרת שימוש בכלים ופתרונות רבים באופן דיגיטלי באינטרנט. מדובר על תחום שונה ממה שרובנו מכירים כיום, או לפחות לפני מספר שנים. אם בנק מסורתי פעל עם סניפים, פקידים, יועצים ומומחים – בנקאות דיגיטלית הופכת את זה ליותר אישי, עצמאי, באינטרנט ובכל מקום בעולם.

סגירת סניפים של בנקים, הקטנת עמדות טלרים בסניף לטובת מכשירים אוטומטיים, פרישה מרצון של עובדים בבנקאות, גידול בשירותים המקוונים – הם כל אלו התופעות של בנקאות דיגיטלית, בארץ ובעולם.

אם לומר את האמת, הדבר נוח יותר, מהיר יותר ולרוב גם יעיל יותר מאשר הגעה לסניף. אם אפשר לעשות הכל דרך המחשב בבית/במשרד או אפילו דרך הסמארטפון שנמצא איתנו רוב היום – זה מעולה. מעבר לכך שלא צריך להמתין בתור, לחפש חניה, לבזבז זמן יקר שהיה נועד למטרות אחרות ועוד ועוד.

עוד חשוב להוסיף כי המעבר לבנקאות דיגיטלית גורם לשינוי בשיטת העמלות. ראשית כל, פתרונות דיגיטליים לא מצריכים (ברוב המקרים) התערבות של הבנקאי או עובד בנק אחר. שנית, העלויות של הבנק בדיגיטל נמוכות משמעותית ולכן גם העמלות צריכות להיות בהתאם.

אחת הבעיות הגדולות היא שצרכנים מבוגרים, לא מתחברים מהר לטכנולוגיה החדשה, קשה להם ללמוד דברים שרצים במהירות, ובצדק – אנחנו לא יודעים איך ייראה העולם עוד כמה שנים / עשרות שנים, ייתכן וגם הצעירים של היום לא יוכלו להתחבר בקלות לטכנולוגיה העתידית.

אילו פתרונות שייכים לעולם הבנקאות הדיגיטלית?

ובכן.. יש מגוון רחב של פתרונות כאלו. הנה חלק מהם:

 • בנק דיגיטלי – בנק שכולו דיגיטלי, ללא סניפים שמאפשר כלים ופתרונות נוספים שהבנקים המסורתיים לא מאפשרים. כמו למשל בנק פפר (של לאומי, שהוא לא הכי מתאים לנקודה זו, משום שמדובר על סניף בנק רגיל, רק בדיגיטל וללא עמלות).
 • תשלומים מתקדמים – תשלומים עבור רכישת מוצרים ושירותים ללא כרטיס אשראי והכל דרך טלפון נייד מתקדם. דרך טכנולוגיות של הטלפון או דרך המצלמה.
 • אפליקציות להעברת כסף – כמו למשל ביט פיי, פפר פיי, פייבוקס.
 • פתיחת חשבון בנק באינטרנט ללא הגעה לסניף – הגיע הזמן.
 • הפקדת צ'קים בסלולר, ללא סניף.
 • הפקדה או משיכת מזומן ממכשיר אוטומטי ללא כרטיס – עם סיסמא או טלפון.
 • נטילת אשראי והלוואות באופן מקוון ללא הגעה לסניף.
 • התכתבות עם נציג אונליין.
 • עוזר דיגיטלי בנקאי – תוכנה או כלי שמאפשר לבצע מגוון של שירותים או פתרונות בעצמו על ידי בקשה ממנו.
 • צ'אטבוט בנקאי – צ'אט שהוא רובוט שמבוסס בינה מלאכותית או טכנולוגיה אחרת שמסייע להיעזר בו לביצוע פעולות.
 • יועץ דיגיטלי – שיכול לסייע בעולם החיסכון או ההשקעות ומספק פיתרון איך לנהל את הכסף נכון יותר.
 • התראות דיגיטליות על פעולות בנקאיות או עדכון לגבי התנהלות פיננסית.
 • ניהול משכנתאות אונליין.
 • הלוואות חברתיות, מימון המונים, משכנתאות חברתיות וגם השקעות המונים – הם גם תחומים מעולם הבנקאות והפיננסים שנכנסו לשוק.

בנוסף לכך, קיימות גם כיום חברות פינטק רבות (FinTech) – שהן חברות פיננסיות טכנולוגיות, כאלו שמקדמות פתרונות טכנולוגיים מתקדמים בעולם הפיננסים – שמציעות שירותים נוספים מתקדמים יותר בעולם זה ובפרט בנקאות דיגיטלית מתקדמת.

האם פתרונות מתקדמים יבואו דרך הבנקים?

הבנקים עצמם, הם גופים מסורתיים ולא יכולים להילחם בטכנולוגיה. מגוון של חברות סטארטאפ, בעולם פינטק, אינשורטק, בלוקצ'יין ואף טכנולוגיות אחרות שאפשר לשלב אותם עם בנקאות – מציעות יותר ויותר פתרונות – מה שגורם לבנקים לא לשבת בחיבוק ידיים.

חברות יכולות להיעלם מן העולם אם הם יהיו פאסיביים לחלוטין. בסופו של דבר, בנקים יאלצו לאט או מהר, ובניסיון כמה שפחות לפגוע בהכנסה הרגילה שלהם, לעבור לעולם מתקדם יותר שכולל שירותים דיגיטליים וזמינים לציבור הרחב.

דווקא השינוי מגיע לא מהבנקים המסורתיים, אלא מאת יזמים שמשיקים חברות סטארטאפ בעולם הבנקאות שרוצים לשנות את השיטה הישנה והלא יעילה לכך.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil