חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

משכורת 13 (מענק שנתי) – מה זה, מי זכאי ואיך מקבלים?

בשנה אחת יש 12 חודשים, אך יש מקומות עבודה שמשלמים להם עבור 13 חודשים ולפעמים יותר.. איך זה ייתכן? הכירו את משכורת 13. ההטבה מגיע לחלק מן העובדים ולא כל אחד זכאי להם.

מטרת הכתבה הזו להסביר מהו שכר זה, על מה מדובר ומי זכאי.

מה זה משכורת 13?

משכורת 13 היא מענק שנתי וכשמה כן היא מדובר משכורת מספר שלוש עשרה המשולמת לעובד בנוסף ל-12 המשכורות המשולמות לו. במילים אחרות, משכורת 13 היא מענק שנתי בגובה של משכורת אחת הניתנת בנוסף לשכר המשולם עבור 12 חודשי העבודה של העובד.

יש הנוהגים לקרוא לגמול משכורת 13 בשם "בונוס" לרבות צירוף המילה שנתי, אולם חשוב לציין כי אמירה כזו אינה בדיוק נכונה. הסיבה לכך כי בונוס ניתן בדרך כלל בשל הגעה ליעדים מסויימים שהם אישיים, מחלקתיים או כלל ארגוניים. בזמן זה, מענק שנתי ניתן ללא קשר לביצועים או הגעה ליעדים מסויימים אלא מתוקף הסכם או נוהג מסויים.

משכורת 13 הוא מענק שנתי של משכורת אחת, ויש מקומות שבהם יש גם משכורת 14, משכורת 15 וכך הלאה. כך שלעיתים יש מענק מוגדל או מענק המשולם בכמה פעימות.

האם מעסיק חייב לשלם משכורת 13?

חוקי המדינה בישראל אינם מסדירים את עניין תשלום שכר 13 עבור עובדים ולפיכך מעסיק אינו חייב לשלם את המענק השנתי הזה. כלומר, לא מדובר על זכות שבה עובד זכאי לקבל אותו על פי חוק.

יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם מעסיקים מחוייבים לשלם את הגמול הזה לעובד ובין היתר מתוקף הסכם עבודה אישי בין העובד לבין המעסיק, הסכם קיבוצי בין ועד עובדים לבין מעסיק או ארגון מעסיקים או לפי צו הרחבה ככל שישנו.

הערה: ככלל, יש לא מעט זכויות ותנאים שמקבלים עובדים במגזר פרטי שהם מושרשים כתוצאה מתנאים של מגזר ציבורי (עובדי מדינה). בין היתר, משכורת 13 זהו גמול שהועתק מהמגזר הציבורי אל המגזר הפרטי.

מי זכאי לקבל משכורת 13?

כפי שכתבנו לפני כן, שכר 13 הוא לא חובת תשלום על פי חוק. אך במקרים הבאים עובדים עשויים להיות זכאיים לקבלת המענק השנתי:

1. הסכם קיבוצי

זהו הסכם בין מעסיק או ארגון מעסיקים לבין ארגון עובדים יציג במקום העבודה. כאשר קיים ועד עובדים חזק, הוא דורש מהמעסיק הטבות ותנאים נוספים במקום העבודה ולעיתים אחת הדרישות היא מענק שנתי או בשמו הנוסף, משכורת 13. כדי לבדוק האם אתם זכאים למענק זה לפי הסכם קיבוצי, עליכם לבדוק באמצעות מאגר ההסכמים הקיבוציים.

2. צו הרחבה

כאשר יש תנאים או הוראות חשובות בהסכם קיבוצי, ניתן להרחיב אותם על הציבור הרחב או אוכלוסיית עובדים מסויימת (לפי ענף כלכלי מסויים) באמצעות צו. כדאי לבדוק האם אתם זכאים למענק זה לפי צו הרחבה, עליכם לבדוק זאת באמצעות מאגר צווי הרחבה.

3. חוזה עבודה אישי

כאשר לעובד יש כוח מיקוח ובמקרים נוספים שבהם מעסיק חותם על הסכם עבודה אישי עם העובד, ניתן להחיל זכויות מסויימות לעובד במשא ומתן על תנאי העסקה והשכר.

4. נוהג במקום העבודה

יש מקרים בהם גם אם אין הסכם עבודה אישי, אין הסכם קיבוצי וגם לא חל צו הרחבה, המעסיק יכול לשלם משכורת 13. אלו מקרים שהמעסיק משלם זאת לפי נוהג שחל במקום העבודה. במקרה זה, יש לברר מול המעסיק בעת התקבלות לעבודה.

מה גובה תשלום משכורת 13?

משכורת 13, כמו שגם רומז הכינוי הניתן לתגמול זה מוקנה בדרך כלל לפי גובה של משכורת בחודש רגיל. כלומר, לפי השכר הרגיל של העובד בגובה של חודש עבודה אחד.

יחד עם זאת, מכיוון שלא מדובר על חובת המעסיק, למעט מקרים של הסכם קיבוצי או אישי או צו הרחבה, לא נקבע מה הגובה האמיתי של משכורת 13 והוא משתנה לפי משא ומתן בין ארגון עובדים לבין המעסיק או ארגון מעסיקים.

לפיכך, הגמול יכול להיות גם נמוך מחודש אחד ויכול להיות גם גובה יותר ולרבות כפול או משולש וכן הלאה.

מתי משלמים משכורת 13?

עובד שזכאי לקבל משכורת 13 במקום העבודה מקבל אותו אחת לשנה לפי ההסכם עם המעסיק. בדרך כלל מקובל לשלם את הגמול סמוך לחגי ראש השנה או פסח.

איך משלמים את המענק?

המענק מצטרף בדרך כלל אל המשכורת הרגילה המשולמת באותו חודש ובאותו תשלום המועבר לחשבון הבנק. עם זאת, לעיתים מעסיקים משלמים זאת באמצעות תלוש נוסף או תשלום אחר.

משכורת 13 עם שכר מינימום

שכר מינימום בישראל הוא השכר הנמוך ביותר שעובד זכאי לקבל. זהו שכר מעוגן בחוק לפי חודש, יום עבודה ולפי שעת עבודה. בנוסף לכך, החוק קובע כי בחישוב שכר מינימום המעסיק לא רשאי לכלול תוספת ותק, או עבודה במשמרות, שעות נוספות, החזרי הוצאות, מענקים ואף משכורת 13.

הכוונה היא שמעסיק אינו רשאי לקבוע ולומר כי המענק הזה נכלל בתוך תשלום שכר מינימום. במילים אחרות, הוא אינו רשאי להפחית את שכר המינימום של העובד ואז להשלים אותו באמצעות משכורת 13.

משכורת 13 פיצויי פיטורין

תקנה 1 לתקנות פיצויי פיטורין קובעת מהן רכיבי השכר שהם הבסיס לחישוב כספי פיצויי פיטורין. רכיבי שכר אלו כוללים את שכר היסוד של העובד, תוספת ותק, תוספת יוקר מחיה, תוספת משפחה וכן תוספת מחלקתית או מקצועית.

משכורת י"ג מכונה תוספת לשכר ולא שכר יסוד או חלף שכר, לכן הגמול אינו מחושב כבסיס לחישוב פיצויי פיטורין / התפטרות.

משכורת 13 – פנסיה וגמל

השכר המבוטח או בשמו האחר השכר הקובע לחישוב הפרשות לפנסיה – הוא אותו שכר לחישוב כספי פיצויי פיטורין. לפיכך, משכורת יג' אינה באה בחשבון לחישוב הפרשות לפנסיית החובה של העובד.

מס הכנסה על משכורת 13

המס החל במקרה כזה הוא מס כמו על משכורת בלתי קבועה לפי מדרגות מס הכנסה מיגיעה אישית מחולק ב-12 שכן מדובר על הכנסה מעבודה. במקרה ובאותו חודש, מס ההכנסה גדל בצורה משמעותית, עובד יכול לבדוק האם הוא זכאי לקבל החזר מס ולקבל את המס ששילם באותו חודש בחזרה.

דמי ביטוח לאומי / בריאות

על מענק שכר שלוש עשרה, משלמים דמי ביטוח לאומי וכן דמי ביטוח בריאות (מס בריאות) לפי השיעורים שאותם משלם שכיר על השכר הרגיל.

מה עושים אם המעסיק חייב לשלם ולא עושה זאת?

אם המעסיק שלכם חייב לשלם לכם משכורת 13, אך הוא לא עשה כך, ניתן לפעול בכמה דרכים. הדרך הבסיסית ביותר שאתם צריכים לעשות הוא לפנות אליו לצורך הבהרה מדוע לא קיבלתם את המענק למרות שכן הייתם צריכים לקבל.

במידה והמעסיק נמנע מלשלם באופן כזה או אחר, ניתן להגיש תלונה למינהל אכיפה והסדרה במשרד העבודה. מעסיק כזה עלול לספוג קנסות לא נעימים.

בנוסף, ניתן להגיש תביעה אל בית הדין האזורי לעבודה, ללא קשר להליך הגשת תלונה למינהל הסדרה ואכיפה. כלומר, אפשר לעשות זאת במקביל. כמובן, תוכלו לעשות זאת באופן עצמי או עם עורך דין דיני עבודה.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil