חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

נקודות זיכוי בעד בן זוג עוזר בהשגת הכנסות [חישוב מאוחד]

עובד שבן/בת זוג שלו עוזר לו להגדיל את ההכנסות של העסק או ממשלח יד, זכאי לקבל נקודות זיכוי ממס הכנסה שמקטינות את גובה המס. ההטבה ניתנת במקרה של חישוב מאוחד של העובד, בן הזוג הרשום.

מטרת הכתבה להסביר את הזכאות לכך.

מה זה חישוב מאוחד?

חישוב מאוחד הוא חישוב לענייני מס (רשות המסים) כאשר רואים את שתי ההכנסות של בני זוג כהכנסה של בן הזוג הרשום. בן הזוג הרשום הוא זה שנקבע ברשות המסים שההכנסה וחבות המסים היא עליו, ניתן לשנות מיהו בן/בת הזוג הרשום מול הרשות.

הרעיון בכך הוא שבני זוג הם תא משפחתי אחד ולכן חישוב המס הוא לגבי שניהם ביחד ולא בנפרד (חישוב נפרד). בד"כ יש חישוב מאוחד, אך אפשר לשנות אותו מול הרשות.

מהן נקודות זיכוי?

נקודות זיכוי ממס הכנסה הן הטבות מס שעובדים מקבלים בהתאם לתנאי הזכאות השונים לפיהם הם ניתנים. הנקודות מקטינות בפועל את גובה המס שהעובד נדרש לשלם למס הכנסה. המס מחושב על בסיס שנתי לפי מדרגות מס הכנסה וכך גם נקודות הזיכוי שמקנות את הזיכוי ממס (הקטנת המס).

אז מהן נקודות זיכוי בעד בן זוג עובד?

במקרה של חישוב מאוחד, הרי בן/בת הזוג הלא רשום וכן הרשום נחשבים יחידה אחת לענייני מס, ולכן נקודות הזיכוי הרגילות לא מגיעות לבן/בת הזוג שאינו רשום.

למעשה, בן הזוג הרשום זכאי לקבל 1.5 נקודות זיכוי עבור בן/בת הזוג שלו, אם בן/בת הזוג עוזר/ת לו להשגת הכנסות כתוצאה מעסק או ממשלח יד וזאת במשך 24 שעות בשבוע לפחות ובמשך 9 חודשים.

מי זכאי?

הזכאות ניתנת בהתקיים התנאים הבאים:

  • נעשה חישוב מאוחד לגבי בני הזוג.
  • בן הזוג עוזר בהשגת הכנסה מעסק או ממשלח יד, לפחות 24 שעות בשבוע ולפחות במשך 9 חודשים.

מימוש הזכאות

כדי לממש את הזכאות, יש לוודא שאכן קיים חישוב מאוחד מול הרשום ולפנות אליהם. ניתן לקבל את הזכאות לפי נקודות זיכוי אלו מול פקיד השומה (משרדי מס הכנסה) וכן בעת הגשת דוח שנתי למס הכנסה שהינו מאוחד.

עובד שהוא עצמאי (עוסק מורשה או עוסק פטור), צריך להגיש דוח שנתי למס הכנסה (טופס 1301) ושם למלא את הסעיפים הרלוונטיים.

היה והעובד לא קיבל את נקודות הזיכוי, עליו לערוך תיאום מס עבור אותה שנת מס. אם לא קיבל את ההטבה בשנת מס קודמת, או שלא ערך תיאום מס הכנסה, הוא יכול להגיש בקשה לקבלת החזר מס.

מה עוד חשוב לדעת?

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil