חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

ריבית ריאלית – מהי והאם היא יכולה להיות שלילית?

לא פעם, כאשר אתם פונים אל תאגיד פיננסי בבקשה לביצוע עסקה פיננסית, אתם חייבים להכיר ריבית נוספת לריבית פשוטה, והיא נקראת ריבית ריאלית.

לפני שנתחיל להסביר על הנושא, ראשית כל יש להכיר כמה מושגים בנושא. הראשון הוא מדד המחירים לצרכן, שהוא המדד הרשמי העוקב אחר סל מוצרים קבוע בישראל, כאשר סל המוצרים עולה, אז מדד המחירים עולה.

המונח השני הוא אינפלציה, שהוא למעשה מתאר תהליך של עלייה ברמת המחירים, מה שגורם לערך הכסף לרדת. כלומר, אותו סכום כסף יכול לקנות פחות מוצרים ויש להוסיף עוד כסף כדי לקנות את אותו סל של מוצרים. למעשה, אינפלציה היא תוצאה של מדד מחירים לצרכן חיובי לאורך זמן.

מונח נוסף הוא ריאלי, כלומר משהו מציאותי. כאשר אומרים "מחיר במונחים ריאליים" הרי שמתכוונים למחירים אמיתיים ומציאותיים כך שהם משקפים את עליית המדד.

מה זה ריבית ריאלית?

ובכן, ההקדמה הקודמת הייתה חשובה לצורך הסבר מהי ריבית ריאלית.

כאשר צרכנים מעוניינים בביצוע עסקה פיננסית (חיסכון או הלוואה), הם פונים לתאגיד פיננסי כגון בנק, חברת ביטוח, בית השקעות או גוף מוסדי אחר.

התאגיד הפיננסי מציג להם את הריבית הנומינלית (או בשמות אחרים: ריבית פשוטה / נקובה / חוזית), בפועל, הצרכן משלם ריבית אפקטיבית תוך כדי שריבית זו משקללת הוצאות נוספות על הריבית הרגילה, כמו אופן חישוב ריבית או עמלות שונות. לידע כללי, אופן חישוב הריבית האפקטיבית מבוססת, בין היתר, לפי ריבית דריבית.

ריבית ריאלית היא הריבית המציאותית הניתנת ללווה או למשקיע תוך כדי שהיא משקללת את שינוי מדד המחירים לצרכן ומחסירה את השפעתה. בשפה מקצועית, ריבית ריאלית היא ריבית מנוכה מהשפעת האינפלציה.

למדד המחירים לצרכן יש יחס הפוך עם ריבית ריאלית:

  • כאשר המדד עולה – הריבית הריאלית פוחחת.
  • כאשר המדד קבוע – הריבית הריאלית קבועה.
  • כאשר המדד יורד – הריבית הריאלית עולה.

כמובן, בהתחשב שהריבית הנומינלית היא קבועה ואינה משתנה.

למה ריבית ריאלית אמורה לעניין אותי בכלל?

שאלה טובה. לריבית ריאלית יש השפעה משמעותית לביצוע עסקה פיננסית מצידכם.

נניח ואתם משקיעים באפיק כלשהי שמניב לכם רווח נומינלי של מספר אחוזים על הכסף. אם באותה תקופה מדד המחירים לצרכן עלה הרבה, אז, יש בעיה כי הרווח האמיתי הוא לא הרווח הנומינלי, אלא זה שמשקלל את עליית המדד. מה שאומר כי הרווח האמיתי (ריבית ריאלית) שלכם מהעסקה צפוי להיות נמוך יותר.

שנית, אופן בחירת אפיק ההשקעה יחד עם שיעור הרווח הניתן על ידי אותה מוצר השקעה משפיע גם על אופן מיסוי הרווח (מס רווחי הון). כלומר, על מוצרי השקעה שבה מחשבים ריבית ריאלית (רווח ריאלי), משלמים מס 25% ועל מוצרי השקעה בריבית לא ריאלית (דהיינו, ריבית נומינלית) משלמים מס 15% (רווח נומינלי).

נוסף לכך, אם אתם מציעים הלוואה לקרוב משפחה ולא לוקחים ריבית (ריבית נומינלית 0%), אם ובמידה והמדד עלה באותה תקופה, אז ערך הכסף שלכם ירד בשיעור עליית המדד – כלומר ריבית ריאלית שלילית.

ריבית ריאלית – נוסחה

בכתבות שלנו, אנחנו אוהבים להציג פרקטיקה ולא רק תיאוריה. לכן כאן נציג לכם את הנוסחה לחישוב ריבית ריאלית. הנה אופן חישוב ריבית ריאלית:

Rr = (1 + r) / (1 + m) – 1

כאשר:

  • Rr – ריבית ריאלית.
  • r – ריבית נקובה / נומינלית / פשוטה.
  • m – שיעור שינוי מדד המחירים לצרכן (אינפלציה).

לפי הנוסחה ניתן להסיק כי:

  • ריבית ריאלית חיובית – כאשר הריבית הנקובה גבוהה משיעור האינפלציה.
  • ריבית ריאלית שלילית – כאשר הריבית הנקובה נמוכה משיעור האינפלציה.
  • ריבית ריאלית שלילית – כאשר הריבית הנקובה שווה לשיעור האינפלציה.

דוגמאות

אדם השקיע 100,000 ₪ בשוק ההון ולאחר שנה הרוויח 10,000 ₪ (ריבית של 10% – נקובה/נומינלית) – כלומר שווי התיק היה 110,000 ₪ במונחים נומינליים. יש לבחון 3 מקרים בהם: האינפלציה הייתה 5%, 10% ו-15%.

מקרה 1מקרה 2מקרה 3
ריבית נקובה10%10%10%
שיעור שינוי מדד המחירים לצרכן5%10%15%
ריבית ריאלית Rr = (1+ 0.1) / (1 + 0.05) – 1 = 4.76% Rr = (1+ 0.1) / (1 + 0.1) – 1 = 0% Rr = (1+ 0.1) / (1 + 0.15) – 1 = -4.35%
שווי תיק במונחים ריאליים104,761 ₪100,000 ₪95,652 ₪

כפי שניתן לראות, דוגמה 3 היא דוגמה בה המדד עלה יותר מהריבית ולכן גם גובה תיק ההשקעות ירד.

איך לשמור על ערך הריבית?

על מנת למנוע את השפעת האינפלציה על ערך הכסף שלכם, יש לבצע הצמדה למדד. הצמדה למדד היא דרך שבה אנחנו מצמידים סכום של כסף או ריבית למדד כך שהם יועלו באותה מידה כמו עליית ערך המדד ובכך אנחנו מקזזים את השפעתה על ערך הכסף.

בעולם האמיתי, יש אפשרות לבקש ריבית צמודה למדד, שזו ריבית קבועה רגילה, אך היא גם צמודה לגובה שינוי המדד, כך שאם המדד עלה, הריבית תעלה גם וכן הלאה. בנקים שמציעים לכם ריבית צמודה, הרי שהם מנסים להגן על עצמם במקרה בו המדד יעלה ויפגע בערך ההלוואה שנתנו לכם.

אחד הכלים של בנק ישראל להתמודד עם תופעת האינפלציה ושמירה על יציבות מחירים הוא ריבית בנק ישראל. כאשר ריבית בנק ישראל שווה לערך שינוי האינפלציה, אז ערך הכסף נשמר. בנקים מסחריים אינם משתמשים בריבית זו באופן ישיר, אלא באופן עקיף על ידי ריבית פריים שהיא בשיעור קבוע מהריבית של בנק ישראל.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil