חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

ריבית אפקטיבית (מתואמת) – מהי ומדוע חשוב להכיר אותה?

מדי פעם כאשר אתם פונים אל התאגיד הפיננסי לצורך חיסכון או הלוואה, אתם עשויים לבחון במושג ריבית אפקטיבית או ריבית מתואמת. אך לא רק, היא מופיעה לצד ריבית נוספת הקרויה בשם ריבית נקובה.

מצד אחד, לא ברור מדוע יש כמה ריביות על אותה עסקה פיננסית ומצד שני, אתם חייבים לדעת מה זה אומר ולמה זה חשוב.

מהי ריבית אפקטיבית?

ריבית אפקטיבית (או בשמה האחר – ריבית מתואמת) היא הריבית המשולמת בפועל בסופו של דבר והיא ריבית שונה מהריבית של המסמך הפיננסי. כלומר, קיימת ריבית נקובה שהיא הריבית המוצהרת על ידי התאגיד הפיננסי, אך בפועל הריבית האמיתית היא הריבית האפטיקיבית.

למשל, כאשר אתם נוטלים הלוואה בבנק או בגוף מוסדי או חוץ בנקאי, אתם יכולים לראות את הריבית של ההלוואה. אתם יכולים להתמקח עם הגוף הפיננסי והוא עשוי להוריד לכם את הריבית, בפועל הוא הוריד לכם את הריבית הנקובה / ריבית נומינלית.

עם זאת, ריבית אפקטיבית היא זו שתשלמו בפועל והיא גבוהה יותר מהריבית הנומינלית (ריבית פשוטה / חוזית), אך יש קשר ישיר בינה לבין הרגילה.

מדוע ריבית אפקטיבית גבוהה יותר מהנומינלית?

ריבית אפטקיבית משולמת תוך כדי שקלול מועדי חיוב הריבית, ריבית מראש ו/או ההוצאות האחרות הנלוות. לכן היא שונה וגבוהה יותר מהריבית הנקובה.

1. מועדי חיוב ריבית

כאשר נוטלים הלוואה, התאגיד הפיננסי מציע ריבית שנתית נקובה / פשוטה להלוואה. עם זאת, מפני שיש החזרים חודשיים ויש תשלום חודשי הכולל ריבית, אז הריבית השנתית הזו מחושבת בכל חודש ולכן לפי מנגנון ריבית דריבית, הריבית האפקטיבית גבוהה יותר.

נוסחה לחישוב ריבית במקרה זה:

Re = (1 + r/n)^n -1

כאשר:

  • Re – ריבית אפקטיבית לתקופה.
  • r – ריבית נומינלית לתקופה.
  • n – מספר תקופות לחישוב.

דוגמה:

אדם מסויים נטל הלוואה לפי ריבית פשוטה שנתית של 6%. בפועל התשלומים מבוצעים בכל חודש והריבית מחושבת גם כך. מהי הריבית האפקטיבית ששילם הלווה?

על פי הנוסחה:

Re = (1 + 0.06/12)^12 – 1

לכן הריבית האפקטיבית היא כ-6.17%.

2. ריבית מראש

כאשר אדם נוטל הלוואה ומשלם את הריבית מראש, נוצרת ריבית אפקטיבית משום שהסכום ההתחלתי שהתקבל הוא נמוך יותר.

נוסחה:

Re = (1 / (1 – r) – 1

כאשר:

  • Re – ריבית אפקטיבית.
  • r – ריבית נומינלית בתחילת תקופה.

דוגמה:

אדם נטל הלוואה ואת הריבית הוא שילם בתחילת התקופה. הריבית הנומינלית היא 10%. מהי הריבית האפקטיבית?

על פי הנוסחה:

Re = 1 / (1 – 0.1) -1

לכן הריבית האפקטיבית היא כ- 11.11%.

3. הוצאות אחרות נלוות

כאשר נוטלים הלוואה, עשויים להיות קיימים גם הוצאות נלוות אחרות כגון עמלות בעת פתיחת תיק, עמלות בעת התשלום החודשי או בסוף. עמלה פתיחת תיק לדוגמה, מקטינה את גובה ההלוואה שניתן וכתוצאה מכך, הריבית האמיתית גבוהה יותר.

דוגמה:

לווה נטל הלוואה בסך 1,000 ₪ לשנה אחת בריבית נקובה שנתית של 6%. בפתיחת התיק שילם הלווה 50 ₪ עמלת פתיחת תיק. מהי הריבית האפקטיבית?

על פי הדוגמה הראשונה, הריבית האפקטיבית היא 6.17% בקירוב. אולם, במועד פתיחת התיק הוא קיבל לידיו רק 950 ₪. לכן קיימת ריבית מראש של 50/1000 = 5.26%.

בחישוב לפי נוסחה של ריבית מראש – Re = 1 / (1 – 0.05) -1 = 0.0526

חישוב: Re = (1 + 0.0617) * (1 + 0.0526) -1

לכן הריבית האפקטיבית היא כ- 11.75%.

למה מציגים ריבית נומינלית אם משולמת אפקטיבית?

בעולם הפיננסי מקובל להתייחס אל ריביות כשהן ריביות פשוטות ורגילות כדי שניתן יהיה לבצע השוואה זה מול זה באופן נוח יותר. עוד חשוב לציין כי קשה להשוות עסקות פיננסיות כאשר הריבית היא אפקטיבית.

כעיקרון, כאשר נוטלים משכנתא או הלוואה רגילה, בדרך כלל תוצג ריבית פריים או ריבית צמודה למדד ולא סתם רגילה קבועה, למעט מסלול מסויים במשכנתא.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil