חדש: מעל 400 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

ריבית צמודה למדד – מהי וכיצד היא משפיעה עליכם? [מדריך]

ריבית צמודה למדד היא ריבית שעשויה להופיע אם וכאשר אתם נוטלים הלוואה או משכנתא מהתאגיד הפיננסי או בעת הפקדה בחיסכון.

הכתבה הזו מסבירה לכם מהי הריבית הזו ואיך היא קשורה לריבית ריאלית שפרסמנו בכתבה אחרת. אך לפני כן, יש כמה מונחים שאתם צריכים להכיר אותם, נזכיר אותם בקצרה.

המונח הראשון הוא מדד המחירים לצרכן העוקב אחר סל מוצרים קבוע בישראל ומתאר שינוי ברמת המחירים, כאשר סל המוצרים עולה, אז מדד המחירים עולה ולהיפך. המונח השני הוא אינפלציה המתאר עלייה ברמת המחירים וגורם לערך הכסף להישחק (הנגדי שלו הוא דפלציה – מקרה של ירידת מחירים).

מונח נוסף הוא מחיר ריאלי, כלומר מחיר מציאותי ואמיתי המשקף את השינוי במדד המחירים לצרכן. מונח אחרון הוא הצמדה למדד (או צמוד מדד), כאשר מעדכנים את המחירים בהתאם לשינוי המדד.

מה זה ריבית צמודה למדד?

כאשר צרכן ביתי או עסקי מגיע לתאגיד פיננסי כמו בנק, מבטח או קרן השקעות / הלוואות מסויימת, הוא עשוי להכיר כמה סוגי ריביות בישראל. התאגיד הפיננסי מציע בדרך כלל את הריבית הנומינלית שהיא הריבית הפשוטה והנקובה במסמך הפיננסי, אולם בפועל הצרכן משלם ריבית אפקטיבית. ריבית אפקטיבית היא הריבית הפשוטה / הנומינלית ביחד עם הוצאות אחרות כגון עמלת פירעון מוקדם, פתיחת תיק, אופן חישוב הריבית ועוד.

בזמן זה קיימת ריבית ריאלית שהיא למעשה ריבית המציאותית שניתנת ללווה בהתחשב שינוי במדד המחירים לצרכן.

ריבית צמודה למדד היא ריבית נומינלית המוכפלת בשינוי מדד המחירים לצרכן. כך שאם המדד עלה, אז גם ריבית צמודה למדד עולה וכך גם להיפך, כאשר המדד יורד, הריבית הצמודה למדד יורדת. עוד חשוב לציין כי ריבית צמודת מדד קרוייה גם בשם ריבית קבועה צמודה למדד. כלומר, היא אכן צמודה לשינוי מדד המחירים לצרכן, אולם היא אינה משתנה בהתאם לשינוי ריבית בנק ישראל ולכן היא "קבועה".

במילים אחרות, למדד המחירים לצרכן יש יחס ישיר עם ריבית המוצמדת למדד:

  • כאשר המדד עולה – ריבית צמודה למדד עולה.
  • כאשר המדד קבוע – ריבית צמודה למדד קבועה.
  • כאשר המדד יורד – ריבית צמודה למדד יורדת.

ריבית צמודה למדד – נוסחה

חישוב ריבית קבועה צמודה למדד הוא פשוט וקליל ומתבצע על ידי הנוסחה הבאה:

Rm = (1 + r) * (1 + m) – 1

כאשר:

  • Rm – ריבית צמודה למדד.
  • r – ריבית נקובה / נומינלית / פשוטה.
  • m – שיעור שינוי מדד המחירים לצרכן (אינפלציה).

דוגמאות

אדם לקח הלוואה בסך 100,000 ₪ ולאחר שנה החזיר עוד 10,000 ₪ (ריבית של 10% – נקובה/נומינלית) – כלומר שווי ההלוואה הייתה 110,000 ₪ במונחים נומינליים. יש לבחון 3 מקרים בהם: האינפלציה הייתה 5%-, 0% ו-5%.

מקרה 1מקרה 2מקרה 3
ריבית נקובה10%10%10%
שיעור שינוי מדד המחירים לצרכן5%-0%5%
ריבית צמודה למדד Rm = (1+ 0.1) * (1 – 0.05) – 1 = 4.50% Rm = (1+ 0.1) * (1 + 0) – 1 = 10% Rm = (1+ 0.1) * (1 + 0.15) – 1 = 15.50%
סך החזר הלוואה צמודה למדד104,500 ₪110,000 ₪115,500 ₪

מה הקשר בין ריבית ריאלית לבין ריבית צמודה למדד?

הן ריבית ריאלית והן ריבית צמודה למדד, מתקשרות ביחד עם מדד המחירים לצרכן. אולם שתיהן ביחס נגדי, אחת מקזזת את השניה.

ריבית ריאלית משקפת את הריבית תוך כדי שיקלול השינוי במדד המחירים לצרכן, כלומר כאן מוצגת הריבית האמיתית המשולמת להלוואה או המתקבלת מהחיסכון, אולם אחרי ניכוי שינוי מדד.

בזמן זה, ריבית צמודה מדד גם משקפת את הריבית תוך שיקלול השינוי במדד. כלומר, גם כאן מוצגת הריבית האמיתית המשולמת להלוואה או המתקבלת מהחיסכון, אולם אחרי הוספת שינוי מדד.

דהיינו, כאשר אתם מעוניינים לחסוך כסף בחיסכון, הריבית האמיתית (הריאלית) שתשולם לכם תקוזז עם השינוי במדד, על מנת לשמור עך ערך הריבית, יש להתאים אותה לריבית נומינלית, יש להוסיף את השינוי של המדד – כך חוזרים שוב לאותה ריבית נומינלית.

חדש: מעל 400 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil