חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

היעדרות מהעבודה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה

עובדים קרובי משפחה ושאינם רשאים להיעדר ממקום העבודה שלהם במהלך יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה בתנאים מסויימים. עובד קרוב משפחה זכאי גם לתשלום עבור ההיעדרות.

מטרת הכתבה לסייע לעובדים להבין האם הם יכולים להיעדר ממקום העבודה ביום הזיכרון ובאילו תנאים.

היעדרות מעבודה ביום הזיכרון

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה הוא יום אבל במדינת ישראל ויש לו מעמד מיוחד לפי חוק יום הזיכרון ולפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה. החוקים קובעים כי קרובי משפחה של חללי מערכות ישראל או קרובי משפחה של חללי פעולות האיבה זכאים להיעדר ממקום העבודה ביום הזיכרון.

המעסיק לא יכול לכפות על עובדים אלו להגיע לעבודה ביום זה, והוא חייב לשלם להם את השכר הרגיל שהיו מקבלים אילו היו מגיעים לעבודה ועובדים. התשלום לעובדים אלו ניתן ללא ניכוי של ימי החופשה השנתית של העובדים וההיעדרות לא פוגעת בזכאותם לקבל תשלום שכר של יום העצמאות והם נחשבים עובדים כאילו הגיעו לעבודה.

עובדים אחרים, שאינם קרובים משפחה, לא רשאים להיעדר מעבודה ביום זה, אלא אם כן הם הודיעו למעסיק והמעסיק אישר להם. מעסיק רשאי לסרב בגלל סיבות סבירות והגיוניות. יחד עם זאת, יום הזיכרון נחשב יום בחירה ולכן, עובד שהודיע למעסיק 30 יום מראש על רצונו להיעדר ביום הזיכרון, ואם הוא לא ניצל את 2 ימי הבחירה שעומדים לרשותו – רשאי להיעדר גם ללא הסכמת המעסיק.

מי זכאי להיעדר מעבודה ביום הזיכרון?

עובד שהוא קרוב משפחה של חלל מערכות ישראל או חלל נפגעי פעולות איבה זכאי להיעדר מיום הזיכרון. קרוב משפחה לפי חוקים לעיל, נחשבים הבאים:

  • הורים (אמא, אבא).
  • הורי הורים (סבא, סבתא).
  • בן זוג או בת זוג.
  • ילדים.
  • אחים ו/או אחיות.

עובדים שאינם קרובי משפחה, זכאים להיעדר אם הודיעו למעסיק על יציאה ליום חופשה והמעסיק הסכים לכך, או שהודיעו לו בכפוף ליום בחירה ללא הסכמת המעסיק.

מה צריך לעשות כדי להיעדר?

עובד קרוב משפחה שנעדר מיום העבודה, צריך להודיע על כך למעסיק מראש.

עובד שאינו קרוב משפחה, צריך להודיע למעסיק לפחות 30 יום מראש אם מדובר על יום בחירה.

גובה השכר עבור ההיעדרות

עובד שהוא קרוב משפחה של חלל מערכות ישראל או חלל פעולות האיבה, זכאי לקבל את השכר הרגיל שלו, אילו היה מגיע לעבודה ועובד. זאת באופן הבא:

  • עובד בשכר יומי או שעתי – יקבל את השכר הרגיל עבור יום עבודה לפי תעריף יומי או לפי תעריף שעתי במכפלת שעות עבודה רגילות כמו יום רגיל.
  • עובד במשכורת חודשית – מכיוון שהוא מקבל את השכר על בסיס חודשי, הוא ייחשב כאילו עבד והמעסיק לא ינכה יום זה.

חשוב לשים לב: המעסיק לא רשאי לנכות מעובד קרוב משפחה זה יום חופשה מימי הצבירה השנתית שלו. המעסיק לא רשאי לנכות גם כל רכיב שכר אחר ביום זה.

עובד שאינו קרוב משפחה, ויצא ליום חופשה, יקבל תשלום דמי חופשה לפי השכר הרגיל והמעסיק ינכה ממנו יום מימי הצבירה השנתית שלו.

היעדרות ביום הזיכרון והשפעה על תשלום ביום עצמאות

יום העצמאות הוא יום שבתון ויום חג בישראל, ולכן הזכאות לתשלום ביום זה חל לפי תשלום דמי חגים. אחד התנאים לזכאות דמי חג הוא שהעובד עבד יום לפני ויום אחרי החג, או שנעדר שלא מיוזמתו.

עם זאת, החוקים הכתובים לעיל, קובעים כי עובד קרוב משפחה שנעדר מהעבודה ביום הזיכרון, נחשב כאילו עובד שעבד ולמרות שנעדר. לכן, עובד קרוב משפחה יהיה זכאי לקבל את שכר דמי חגים ביום העצמאות.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil