חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

הרמת כוסית בעבודה (לעובדים) – האם חובה, מי זכאי ומה לגבי תשלום?

הרמת כוסית בעבודה היא אחת הדרכים של המעסיק לברך את העובדים בברכת החג ואף הענקת מתנה או שי לחג ומדובר על אירוע חשוב. לצד זאת, יש מעסיקים שכן עורכים אירוע כזה ויש שלא.

המטרה היא להבהיר את הזכאות והאם יש חובה בכך.

מהי הרמת כוסית בעבודה?

הרמת כוסית בעבודה הוא אירוע בו מכנס המעסיק / מקום העבודה את כל העובדים כדי להרים כוסית ולומר "לחיים!" לקראת החג הקרב. במהלך האירוע, מקובל כי נאמרות ברכות לחג והמעסיק נותן שי לחג לעובדים בין אם מדובר על מתנה, תווי קניה או בכסף אפילו, בהתאם להוראות הרלוונטיות.

בנוסף, מקובל כי המעסיק עורך את האירוע במקום העבודה, במשרד למשל, ומכין שולחן עם אוכל, שתיה, ולרבות ממתקים, נשנושים שונים ושאר המזון, או אפילו קייטרינג. עם זאת, יש מעסיקים אחרים, גם כאלו עם הרבה עובדים, שעורכים את האירוע במסעדה או באולם אירועים מסויים ושם נערך האירוע.

אירוע הרמת כוסית בעבודה נערך בדרך כלל בחג ראש השנה ובחג פסח, אולם יש מעסיקים שעורכים זאת גם בחגים אחרים.

האם המעסיק חייב לערוך הרמת כוסית בעבודה?

חוקי העבודה בכלליות ולרבות הוראות החוק או התקנות הנלוות אינן מחייבות את המעסיק לערוך הרמת כוסית בעבודה. מדובר על אירוע מיוזמתו של המעסיק שבו מקובל לומר דברי ברכה ולערוך שולחן לשתיה ולאוכל.

כמו כן, המעסיקים שעורכים זאת, מנצלים את הזמן הזה כדי לתת מתנות לעובדים לקראת החג.

עם זאת, יש מקרים בהם המעסיקים מחוייבים לערוך אירוע כזה. כך למשל, ייתכן והמעסיקים זכאים לכך מתוקף הסכם קיבוצי, צו הרחבה, או אפילו נוהג מקובל במקום העבודה.

מי זכאי?

הזכאות המוענקת לעובדים אינה חלה לפי חוקי העבודה בישראל. אולם, היא יכולה לחול במקרה של:

  • הסכם קיבוצי שנחתם בין ועד עובדים ולבין המעסיק או ארגון מעסיקים. אפשר לבדוק מול ועד עובדים או מאגר הסכמים קיבוציים.
  • צו הרחבה שהוחל על ידי שר העבודה על ענף מסויים בעבודה (או לעיתים על כלל הציבור). אפשר לבדוק מול המעסיק, ועד עובדים (אם יש) או מאגר צווי הרחבה.
  • נוהג מקובל בעבודה, כך שהמעסיק מחוייב להמשיך באותו נוהג. אפשר לברר מה היה בתקופה קודמת אצל עובדים ותיקים יותר.

עובדי מדינה זכאים לזכות זו בהתאם להוראות נציבות שירות המדינה, בחגי ראש השנה ופסח, ולעיתים גם בחגים נוספים.

האם העובד חייב להגיע?

הרמת כוסית בעבודה היא דבר נעים לעובד, ואין סיבה ממשית שהעובד לא יגיע אליה. אולם, אין זה חובה להכריח את העובד להגיע אל האירוע.

עם זאת, היה ומשולם שכר לעובד עבור הגעה לאירוע ובמיוחד כאשר הדבר שייך לתפקידו, העובד עשוי להידרש להגיע כדי להרים כוסית עם שאר העובדים.

תשלום בגין הרמת כוסית בעבודה

האירוע הוא הטבה ופעילות רווחה בעבודה ואין סיבה שהיא תהפוך להיות נטל לעובד. לפיכך:

  • אם האירוע נעשה בשעות העבודה – זמן הרמת הכוסית נחשב זמן עבודה של העובד.
  • אם האירוע נעשה שלא בשעות העבודה או במשמרת אחרת, או אם מדובר על נשף או ערב גיבוש שהעובד נדרש להגיע – העובד עשוי להיות זכאי לקבל תשלום בגין ההשתתפות או לפי שעות נוספות בהתאם לזמן, ולרבות החזר הוצאות נסיעה.

עובדי מדינה זכאים לקבל תשלום בסיסי של 25 ₪ עבור הרמת כוסית.

פיטורין בשל אי הגעה

הרמת כוסית בעבודה היא אירוע חשוב, אי הגעה של העובד אל האירוע בפני עצמה וללא שאר הרכיבים לא יכולה להוות עילה לפיטורי עובד. החובה לערוך אירוע כזה, אם חלה חובה כזו, היא על המעסיק ולא החובה על העובד להגיע אליו.

הפרשות סוציאליות לפנסיה ולפיצויים

למעט אם מדובר על שעות עבודה רגילות במהלך יום העובדה, הרמת כוסית אינה מהווה שכר חלף או שכר בסיס, ולכן אין מפרישים ממנה לפנסיה החובה של העובד או לפיצויי פיטורים.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil