קריירה והשכלה

זיכוי ממס הכנסה על עבודה במשמרות בתעשייה – מי זכאי וכמה?

רשות המסים מעניקה הקלת מס לעובדים במשמרות בתעשייה בישראל, המעניקה זיכוי או ניכוי ממס שהיה עליהם לשלם לולא ההקלה. הטבת המס ניתנת לעובדים בתעשייה המפעילה את אתרי היצור שלה סביב השעון על פי 3 משמרות ביום (בוקר, צהריים וכן ערב/לילה).

פקודת מס הכנסה ותקנות מס הכנסה לעניין שיעור המס על הכנסה בעד עבודה במשמרות קובעות כי עובד זכאי לקבל לזיכוי ממס בסך 15% מההכנסה מעבודה במשמרות שניה או שלישית. זיכוי ממס זה היה עד לסוף שנת המס 2018, אולם ועדת הכספים אישרה את התקנות והם הורחבו בשנתיים נוספות – עד סוף 2020.

משמרות בתעשייה – מהן?

מפעלים ומקומות תעסוקה אחרים בתעשייה פועלים בדרך כלל סביב השעון בצורה של 24/6 או 24/7. כך קווי היצור יוכלו לפעול ללא הפסקה, ומקום העבודה יוכל להספיק לייצר את התוצרת.

בהתאם לחוקי העבודה ולפי החלטת ההנהלה, מקומות עבודה פועלים במתכונת של משמרות כך שעובדים יוכלו לנוח ואחרים יחליפו אותם וכך הלאה. מקובל כי יהיו 3 משמרות והן בוקר, צהריים וערב / לילה.

על פי תקנות מס הכנסה, משמרת צהריים ומשמרת לילה מוגדרים כך:

  • משמרת שניה – מכסת עבודה יומית שאינה נמוכה מ- 7 שעות רצופות, אשר מתחילה בשעה בה המשמרת הראשונה תמה אך לא לפני השעה 14:00.
  • משמרת שלישית – מכסת עבודה יומית שאינה נמוכה מ-6 שעות רצופות, אשר מתחילה בשעה בה המשמרת השניה תמה.

כמו כן, חוק שעות העבודה והמנוחה קובעים כי עבודת לילה היא עבודה ש-2 שעות ממנה הן לפחות מ-22:00 ועד 6:00.

חשוב לציין כי עבור עבודה במשמרת שניה או שלישית אין חובה לשלם תוספת משמרת, אולם במקומות עבודה מסויימים נהוג לשלם כך או שהם מחויבים על פי הסכם קיבוצי או צו הרחבה תואם.

מי זכאי לקבל זיכוי ממס?

עובדים אשר עונים על כל התנאים הבאים, זכאים לזיכוי ממס:

  1. הם עובדים במפעלי תעשייה שעיקר פעילותם בשנת המס היא פעילות ייצורית.
  2. הם עובדים במשמרת שניה או שלישית בלבד (לפי ההגדרה לעיל).
  3. המעסיק שלהם משלם תוספת משמרות (גמול נוסף עבור עבודה במשמרת) ובלבד שהתשלום הוא על פי הסכם קיבוצי או צו הרחבה.
  4. הם עובדי יצור, או, עובדי מינהלה או עובדי שירותים, שהמפעל הוכיח לפקיד השומה כי עבודתם במשמרות אלו הכרחית.

גובה זיכוי ממס במשמרות

העובדים הזכאים לעיל, יהיו זכאים לקבל הטבת מס הכנסה במתכונת של זיכוי ממס בגובה של 15% על הכנסתם מהמשמרת השניה או השלישית.

גובה הזיכוי המירבי הוא 11,340 ₪ לשנה או 945 ₪ לחודש (נתוני 2020) ולכן אם גובה הזיכוי עולה על הסכום הנ"ל, העובד יהיה זכאי רק עד תקרת זיכוי זו.

כמו כן, הזיכוי ניתן על חלק מהשכר שאינו עולה על 10,760 ₪ בחודש (129,120 ₪ בשנה). דהיינו, חלק מהשכר העולה על סכום זה לא יהיה בחישוב הזכאות לקבל זיכוי ממס.

חישוב זיכוי ממס במשמרת

אפשר לחשב כמה כסף ניתן לקבל זיכוי ממס עבור עבודה במשמרת. הנה דוגמה:

עובד שיש לו 2.25 נקודות זיכוי ממס, מקבל שכר של 10,000 ₪ בחודש כאשר 6,500 ₪ מהם הם הכנסה כתוצאה ממשמרת שניה ו/או שלישית, העובד מפריש 600 ₪ לפנסיה. כמה מס ישלם לולא ההטבה וכמה עם ההטבה.

ללא ההטבה: העובד ישלם מס הכנסה בסך כ- 503.30 ₪ (בהתאם לחישוב נקודות זיכוי ממס הכנסה, זיכוי על הפרשות לפנסיה וכן על פי מדרגות מס הכנסה).

עם ההטבה: יש לחשב זיכוי ממס של 15% * 6500 = 975 ₪. מכיוון שזיכוי המס גבוה יותר מהזיכוי על פי התקנות, יינתן לו רק זיכוי של עד 940 ₪. אולם זיכוי זה גובה מגובה המס לתשלום – גובה המס לתשלום הוא 0 ₪ – לכן העובד לא ישלם מס.

איך לקבל את זיכוי המס?

הזכות לקבל את זיכוי המס ניתנת בדרך כלל באופן אוטומטי. כלומר, המעסיק מבצע את החישוב בעצמו מול המערכות של מס הכנסה ומחלקת השכר בחברה.

למרות זאת, אם העובד לא קיבל את הזיכוי או הוא חושב כי יש טעות, ניתן לפנות אל המעסיק במהלך שנת המס ועד לתומה. כמו כן, אם תמה שנת המס ועובד חושב כי הוא זכאי לקבל את הזיכוי ממס ולא קיבל אותו, יכול לפנות את פקיד השומה ולבצע החזר מס הכנסה.

חקיקה ופסיקה

  • פקודת מס הכנסה [נוסח חדש] התשכ"א-1961
  • תקנות מס הכנסה (שיעור המס על הכנסה בעד עבודה במשמרות), תשמ"ז-1986

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close