חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

כרטיס אשראי חכם – מהו, איך נעשה תשלום חכם ומה לגבי קוד סודי?

מהפכת התשלום החכם כבר הגיעה לישראל, באמצעותה כל תשלום יהיה בטוח ואמין יותר ולכך צריך להזמין כרטיס אשראי חכם. זהו כרטיס אשראי יעודי של הבנק או חברת האשראי שתומך בטכנולוגיה חדשה של תקן אבטחה עולמי.

הכרטיס מאפשר תשלומים בטוחים יותר וזהו אחד הפתרונות של לחיצה בתופעה של הונאת כרטיס אשראי. ניתן להזמין אותו אצל הגוף הפיננסי בקלות ולרוב ללא תשלום, את הכרטיס הישן אפשר להמיר אליו.

כל מה שחשוב לדעת על הנושא.

מה זה כרטיס אשראי חכם?

כרטיס אשראי חכם הוא כרטיס אשראי אשר כולל תמיכה בטכנולוגיות חדשות שעומדות בתקנים ובהנחיות בטיחות נכון לעידן של היום. רוב הכרטיסים המונפקים היום על ידי הבנקים או חברות האשראי הם כרטיסים חכמים, ובעקבות הטכנולוגיה, כל הכרטיסים החדשים יונפקו כך, לכל הפחות, או בטכנולוגיה חדישה יותר.

כרטיס אשראי חכם כיום בעל שבב אלקטרוני (צ'יפ חכם) אשר מחייב הזנת קוד סודי בכל רכישה וביצוע עסקה במכשיר שתומך בתקן EMV. התקן EMV (קיצור של EuroPay, MasterCard, VISA) מאפשר תשלום חכם ובטוח יותר בהשוואה לכרטיסים קודמים.

דרך אגב, הקוד הסודי שצריך להזין ברכישה כזו הוא אותו קוד סודי של משיכת כספים במכשירים האוטומטיים (כספומטים – ATM). עוד חשוב לציין שניתן מעתה לשנות אותו בכל עת, ללא הגבלה של כמות הפעמים והסבר על כך בהמשך הכתבה.

בנוסף, הכרטיס החכם מכיל גם סמל של רשת WiFi המסמל כי הוא מתאים לשימוש בטכנולוגיית Contactless (נגיעה קלה) המאפשר תשלום בטכנולגויות שונות כמו NFC (כמו גוגל פיי, אפל פיי או אפליקציות בנקאיות אחרות וכדומה) וזאת על גבי רשת תקשורת אינטרנט.

כך נראה כרטיס אשראי חכם שתומך הן בתקן EMV (צ'יפ) והן בתקן Contactless (סמל ויפי):

כרטיס אשראי חכם. תמונה: בנק ישראל
כרטיס אשראי חכם. תמונה: בנק ישראל

למה צריך כרטיס אשראי חכם?

אחת הסיבות להיווצרות של כרטיס אשראי חכם הוא התפתחות הטכנולוגיה בשוק הפיננסים בכלל ובשוק התשלומים בפרט. חברות מחקר והייטק חוקרות נושאים חדשים ומפתחות את התעשיה באמצעות תקנים וטכנולגוית חדשות, דבר שגורם לחברות אחרות להיות ערוכים לכך ותגובת השרשרת הזו מגיעה אל הצרכן.

הרעיון הוא לפשט את תעשיית התשלומים המסורתית, על ידי פתרונות יעילים יותר, חסכוניים יותר, פשוטים יותר וכמובן בטוחים יותר לצרכן. כיום ניתן לשלם במגוון של דרכים כמו אפליקציה להעברת כסף, מזומן (שהוגבל לפי חוק המזומן), צ'קים למינהם (לרבות צ'ק בנקאי), העברות של כספים באמצעות אתרים ושירותים של גופים פיננסיים ואף טכנולוגיה של העברת כסף בזמן אמת.

סיבה נוספת להיווצרות כרטיסי אשראי חכמים, גם כן נגזרת מהטכנולוגיה, כאשר גם תעשיית ההונאות הפיננסיות הולכת וגוברת. עם הזמן, הנוכלים הופכים להיות חכמים יותר ומשתמשים בשיטות ייחודיות וחדשות. כתוצאה מכך, כל התעשיה נפגעת, גם הצרכנים וגם חברות האשראי והעסקים, מה שמחייב חשיבה מחדש והטמעת תקנים (סטנדרטים) עולמיים המיועדים לבטיחות גבוהה יותר.

איך להזמין כרטיס אשראי חכם?

ככתוב מקודם, רוב הכרטיסים המונפקים כיום הם כרטיסים התומכים בתקן ובטכנולוגיה החדשה. עם זאת, ייתכן ועדיין יש כרטיס אשראי ישן שבעת החידוש יונפק כרטיס חדש מוטמע בטכנולוגיות.

בכל מקרה, ניתן להזמין כרטיס חכם על ידי פניה אל הגוף הפיננסי, או דרך הבנק המסחרי אצלו מתנהל חשבון הבנק או דרך חברת האשראי אצלה רוכשים כרטיס אשראי חוץ בנקאי.

עלות / מחיר כרטיס חכם

כרטיס חכם לכשעצמו אינו מחויב במחיר או עלות נוספת, למעט דמי ניהול או דמי שימוש חודשיים. יחד עם זאת, הבנק או חברת האשראי, עשוי לחייב בתשלום של דמי שימוש גבוהים יותר כתוצאה ממעבר לכרטיס כזה.

כך או כך, אפשר להתמקח על המחיר שאותו משלמים, כמו גם על הריביות, דמי ניהול וכל העלויות האחרות.

הקוד הסודי – איך להשתמש בו?

בעקבות המעבר לתקן EMV, בעת רכישה של מוצרים הן בחוץ לארץ והן בישראל, הצרכן בעל כרטיס אשראי חכם חייב להזין את הקוד הסודי של הכרטיס כדי לאשר את העסקה. ללא קוד סודי, לא יהיה ניתן להמשיך את הקניה, למעט רכישות באינטרנט או בטלפון.

הקוד הסודי הוא אותו קוד סודי המשמש למשיכת כסף מזומן דרך המכשירים האוטומטיים למשיכת כספים.

מיותר לציין שהקוד הסודי הוא קוד אישי, ולכן לא מומלץ לשמור אותו לצד כרטיס האשראי או במקום אחר וכדאי לזכור אותו ולשמור על חשאיותו.

בחירת קוד סודי ראשוני

יש צרכנים שיש להם אפילו כמה כרטיסי אשראי ולכל אחד מהם קוד סודי שונה, מה שמקשה על הצרכנים לזכור. מעתה, הצרכן הוא זה שבוחר את הקוד הסודי הראשוני.

בנוסף לכך, ניתן לבחור את הקוד הסודי הראשוני של כרטיס אשראי חכם בכל עת, בצורה קלה והכל באמצעות מכשיר למשיכת מזומנים של הבנקים (24/7). אין זה חובה לבחור בסניף המקורי, אלא בכל מכשיר אחר של הבנקים, בהתאם לסוג הכרטיס והמנפיק שלו.

אגב, לא ניתן לבחור דרך האפליקציה או באתר, וזה מחייב הגעה פיזית משום ששינוי קוד סודי מחייב צריבה של המידע על גבי השבב האלקטרוני.

איפה לבחור קוד סודי?

מיקום בחירת הקוד בהתאם לסוג המנפיק ושם המנפיק.

1. כרטיס אשראי בנקאי

זהו כרטיס שמונפק על ידי התאגיד הבנקאי, ניתן לזהות אותו באמצעות הלוגו של הבנק על הכרטיס:

סוג כרטיסמכשיר של בנק
כרטיס של בנק הפועליםהפועלים
כרטיס של בנק לאומילאומי
כרטיס של בנק דיסקונטדיסקונט, מרכנתיל
כרטיס של בנק הבינלאומיהבינלאומי
כרטיס של בנק מזרחי – טפחותמזרחי – טפחות
כרטיס של בנק ירושליםירושלים
כרטיס של בנק מרכנתילדיסקונט, מרכנתיל
כרטיס של בנק יהביהב
כרטיס של בנק אגודלאומי, אגוד (החל מ-30.01.2020)
כרטיס של בנק מסדהבינלאומי, מסד

2. כרטיס אשראי חוץ בנקאי

זהו כרטיס שמונפק על ידי חברות כרטיסי אשראי, ניתן לזהות באמצעות הלוגו על הכרטיס. כרטיס כזה יכול להיות גם שילוב של מועדון צרכנות או עובדים כלשהו.

סוג כרטיסמכשיר של בנק
כרטיס של ישראכרט / אמריקן אקספרסהפועלים, לאומי, הבינלאומי, מסד
כרטיס של כאל / דיינרסדיסקונט, מרכנתיל
כרטיס של מקס MAX
(לאומי קארד לשעבר)
לאומי

החלפת קוד סודי

לאחר בחירת הקוד הסודי, ניתן להחליף את הקוד הסודי בכל עת וללא תשלום. לצורך כך צריך שוב לגשת לאחד המכשירים בהתאם לסוג הכרטיס, מכיוון שהקוד החדש גם צרוב בשבב האלקטרוני.

שחזור קוד סודי

אם בעל הכרטיס שכח או אינו זוכר את הקוד הסודי החדש, לאחר שהוחלף, ניתן לשחזר לקוד הסודי הראשוני שנבחר על ידי המכשירים האוטומטיים.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil