כסף

צ'ק בנקאי – מה זה, איך משתמשים בו וכמה הוא עולה?

רוכשים רכב או דירה, משקיעים בעסק או למשיכה מיידית? – יש שירות שנקרא צ'ק בנקאי. למרות שזה לא חדש, עדיין אנשים מתבלבלים בינו לבין צ'ק רגיל.

בשפה היום יומית, קוראים לו צ'ק בנקאי, בשפה הרשמית הוא נקרא "המחאה בנקאית" והבנקים קוראים לו "שיק בנקאי" – לא משנה איך אנחנו קוראים לו, העיקר להבין מהו הצ'ק הזה, מדוע הוא כל כך חשוב, מה השימושים שלו, מה ההבדל בינו לבין הרגיל וכמה זה באמת עולה.

החלטנו לעשות סדר אחת ולתמיד ולעזור לכם להבין הכל.

מה זה צ'ק בנקאי?

צ'ק בנקאי (ידוע גם בתור: שיק בנקאי או המחאה בנקאית או שטר בנקאי) הוא אמצעי תשלום מקובל בעת ביצוע עסקאות גדולות או עסקאות עם סכומים גבוהים. בדומה לצ'ק רגיל, הוא נמסר על ידי נותן הצ'ק תמורת רכישת מוצר או שירות, ומקבל הצ'ק מפקיד אותו בחשבון הבנק שלו ומקבל תמורתו את הערך באופן מיידי.

צ'ק בנקאי הוא חלופה (אלטרנטיבה) לאמצעי תשלום אחרים בעת ביצוע עסקאות גדולות יותר, מכיוון שהוא גם בטוח יותר ולרוב נוח יותר. במקום להסתובב עם מזוודה של כסף מזומן לרכישת רכב או נכס כלשהו, ניתן להתסובב עם נייר קטן שנכנס לתוך ארנק קטן – והוא מחליף את כל המזווה של הכסף.

חשוב להבין כי צ'ק בנקאי מורכב מהמילים צ'ק + בנקאי. כאשר:

 • צ'ק – שטר שבו בעל חשבון מספק אותו לצד שני כאמצעי תשלום עבור השירות או המוצר שהוא מקבל כתמורה. הצד השני מפקיד את הצ'ק בחשבון בנק שלו, הבנק מושך את הכסף מחשבון הבנק של אותו בעל השטר.
 • בנקאי – כלומר, של הבנק. (כמו: ממשלתי = של הממשלה).

החיבור של 2 המילים הללו יוצר את המילה צ'ק בנקאי שמשמעותו – שטר של הבנק.

לדוגמה: כאשר מעוניינים לרכוש רכב, לרכוש ציוד, לרכוש נכס או אפילו מניות (אחוזים) של עסק, אזי ניתן לבצע זאת בכמה דרכים. במזומן, באשראי, בצ'ק רגיל, העברה בנקאית ודרכים נוספות, או באמצעות המחאה בנקאית.

המוטב של הצ'ק הבנקאי (מקבל הצ'ק ששמו נקוב עליו) הוא אדם או יישות משפטית שיכול למשוך את הכסף באישור מיידי – כלומר, צ'ק בנקאי משמש כתחליף למזומן והוא יכובד בוודאות על ידי הבנק. הסיבה לכך כי הבנק ערב לצ'ק הזה.

צ'ק בנקאי – איך זה עובד?

ככתוב מקודם, צ'ק בנקאי הוא תחליף לאמצעי תשלום אחרים ובמיוחד למזומן. לכן, כאשר מעוניינים לקבל צ'ק בנקאי כדי למסור לאחר תמורת רכישה, יש לוודא כי יש בחשבון מספיק כסף על מנת לקבל אותו.

לאחר בדיקה זו, צריך לפנות אל סניף הבנק שבו מתנהל חשבון הבנק ולבקש צ'ק בנקאי על סכום כסף כלשהו שאילו זקוקים וכן לציין לפקודת מי נועד הצ'ק, אליו רוצים להעביר את הכסף. הבנק מוודא שיש בחשבון את סכום הכסף הזה ויכול לאשר או לא לאשר לספק צ'ק בנקאי.

במידה והבנק אישר צ'ק בנקאי, אז מקבלים מהבנק צ'ק של הבנק (לכן הוא נקרא כך). כאשר זהו צ'ק בנקאי למוטב בלבד לפקודת אדם או יישות משפטית על סכום הכסף המבוקש. מכיוון שזה צ'ק של הבנק, החתימה עליו תהיה החותמת של הבנק עם חתימת מורשה החתימה מטעם הבנק. בנוסף, הבנק ימלא את תאריך הפירעון שהוא מזומן.

חשוב לציין: הלקוח של הבנק לא חותם על צ'ק בנקאי – זה לא צ'ק של הלקוח, אלא של הבנק – לאחר קבלתו פשוט מעבירים אותו לאותו צד של העסקה.

כאשר אדם או יישות כלשהי, שלפקודתו ניתן הצ'ק, מפקיד את הצ'ק לבנק שלו, הוא מקבל את הכסף, הבנק מחייב את הכסף מחשבון של הלקוח.

למשל: צד א' מסר לצד ב' צ'ק בנקאי, איך זה קורה מאחורי הקלעים?

צד ב' מפקיד את הצ'ק לחשבון הבנק שלו > הבנק של צד ב' מחייב את חשבון הבנק של בעל הצ'ק > הבנק של צד א' מעביר את הכסף לחשבון הבנק של צד ב' ומכיוון שהצ'ק הבנקאי על שם חשבון בנק של הבנק עצמו, נותר הפרש > הבנק של צד א' מחייב את החשבון של צד א' ומזכה את החשבון של הבנק של עצמו.

איך נראה צ'ק בנקאי?

צ'ק בנקאי נראה כמו צ'ק רגיל לכל דבר ועניין – כאן הדימיון בינהם מסתיים.

צ'ק בנקאי כולל בתוכן מספר חשבון בנק, מספר סניף, מספר בנק, מספר צ'ק, תאריך פירעון, לפקודת למוטב בלבד, סכום, חותמת של הבנק וחתימת מורשה חתימה, שם הבנק הנמשך.

מבחינת הנראות, ההבדל בינו לבין צ'ק רגיל הוא שהבנק הוא גם בעל הצ'ק וגם בעל החשבון הנמשך.

מהם התכונות של צ'ק בנקאי?

יש כמה יתרונות וחסרונות של המחאה בנקאית. כאן מובאים כל היתרונות והחסרונות ביחד, מכיוון שיתרון של צד כלשהו, הוא ככל הנראה חיסרון של צד אחר.

 1. תחליף מזומן – שיק בנקאי משמש כחלופה למזומן. במקום לקחת מזוודה של כסף לצורך רכישת רכב, אפשר לקחת צ'ק כזה.
 2. ערבות בנק – הבנק ערב לסכום הכסף שמופיע על הצ'ק הבנקאי ולכן קיימת וודאות מלאה שהצ'ק יכובד. לא יכול לקרות מצב של "אין כיסוי מספיק".
 3. תוקף 7 שנים – תוקף צ'ק בנקאי הוא 7 שנים מתאריך הפירעון.
 4. אין ביטול צ'ק בנקאי – בניגוד לצ'ק רגיל, לא ניתן לבטל צ'ק בנקאי לאחר שהוא ניתן לצד ג'.
 5. אין תאריך דחוי – לא ניתן להנפיק צ'ק בנקאי דחוי.
 6. פרטי הבנק – על צ'ק בנקאי מופיעים פרטי הבנק ולא פרטי הלקוח.
 7. עמלות – עלות הנפקת צ'ק בנקאי גבוהה יותר מאשר צ'ק רגיל.

חשוב לציין כי מי שאיבד את הצ'ק הבנקאי – זו בעיה. הבנק יכול להפקיד את סכום הכסף בגובה הצ'ק למשך 7 שנים ולא ניתן לעשות כלום. הדבר תקף גם לצד השני אם הוא איבד.

הפקדת צ'ק בנקאי

הצד שמקבל את הצ'ק הבנקאי, צריך רק להפקיד אותו כמו שהוא מפקיד צ'ק רגיל בחשבון הבנק שלו. ניתן לעשות זאת באמצעות הפקיד של הבנק או באמצעות מכשיר אוטומטי להפקדת כספים.

במקרה שהוחלט על הפקדת שיק בנקאי במכשיר אוטומטי, כדי לעשות זאת בשעות הפעילות של הסניף. כך שבמקרה בו המכשיר בטעות בלע את הצ'ק, או שהמכשיר נתקע – אפשר לבקש סיוע מיידי ולא להמתין ליום העסקים הבא, מה שגם יכול ליצור הרבה בעיות אחרות.

ביטול צ'ק בנקאי

ניתן לבטל צ'ק בנקאי רק במקרה שבו הלקוח חוזר לבנק ומחזיר אותו פיזית ומבקש לבטל אותו. הדבר מתאים בכל מקרה בו העסקה כשלה.

עם זאת, במקרה והשיק לא בידי הלקוח של החשבון שמוסר את השטר, או שהוא נמצא כעת בידי המקבל של השטר – לא ניתן לבטל אותו. כך למשל, במקרה בו הצ'ק נאבד או שמי שקיבל אותו לא מעוניין להחזיר או לא יכול להחזיר – אז לא ניתן לבטל את הצ'ק.

ההגבלה הזו למשך התוקף שלו, כלומר 7 שנים. ייתכן כי הליך משפטי מסויים יכול לזרז את ההגבלה הזו.

מה ההבדל בין צ'ק רגיל לבין צ'ק בנקאי?

יש דימיון בין צ'ק רגיל לבנקאי: הפקדת צ'ק בנקאי דומה להפקדת צ'ק רגיל, הנראות שלהם דומה ואופן השימוש דומה. עם זאת, יש הבדל גדול בין 2 סוגי הצ'קים הבנקאיים, הנה ההבדלים:

צ'ק רגילצ'ק בנקאי
תאריך פירעוןמזומן או דחוימזומן בלבד
בעל הצ'קלקוח של הבנקהבנק עצמו
תוקףחצי שנה7 שנים
ערבות בנקלאכן
ביטול צ'קכןלא
סכוםבד"כ סכומים נמוכים (עד אלפי ₪)בד"כ סכומים גבוהים (עשרות אלפי ₪ ומעלה)
מחירשקלים אחדים / בודדיםעשרות שקלים

מחיר / עלות צ'ק בנקאי – כמה זה עולה?

עלות של צ'ק בנקאי היא כמה עשרות שקלים. הנה כמה תעריפים של הבנקים (ליחידים ועסקים קטנים) לגבי הוצאת שיק בנקאי:

שם הבנקגובה העמלה
בנק אגוד16 ₪
בנק דיסקונט13.50 ₪
בנק הפועלים13 ₪
בנק יהב12.60 ₪
בנק ירושלים22 ₪
בנק לאומי12.90 ₪
בנק מזרחי טפחות13.75 ₪
בנק מרכנתיל דיסקונט13.50 ₪
הבנק הבינלאומי / בנק מסד / יובנק / פאג"י / אוצר החייל13.70 ₪

הערה: העמלות לעיל הן בעניין צ'ק בנקאי בשקלים חדשים (₪), במקרה ומדובר על המחאה במט"ח (מטבע חוץ), אזי העמלות מחושבות אחרת.

המחאה בנקאית של בנק הדואר קרויה בשם "המחאת דואר" והמחיר שלה משתנה לפי גובה הסכום הנקוב עליו:

 • עד 200 ₪ – מחיר 5.39 ₪.
 • מעל 200 ₪ ועד 500 ₪ – 7.19 ₪.
 • מעל 500 ₪ ועד 1,000 ₪ – 10.79 ₪.
 • מעל 1,000 ₪ ועד 2,500 ₪ – 12.59 ₪.
 • מעל 2,500 ₪ ועד 5,000 ₪ – 15.28 ₪.
 • מעל 5,000 ₪ ועד 10,000 ₪ – 20.68 ₪.
 • מעל 10,000 ₪ – 26.08 ₪.

עוד בנושא

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close