כסף

שילמתם מס רכישה או מס שבח? בדקו אם מגיע לכם החזר כספי

רכשתם נכס מקרקעין ושילמתם מס רכישה? מכרתם נכס מקרקעין ושילמתם מס שבח? – תופתעו לגלות וייתכן מאוד כי אתם זכאים לקבלת החזר כספי.

מס רכישה הוא מס שחל על רוכש זכות במקרקעין וגובה המס נקבע על פי שווי הנכס. ככל ששווי הנכס בעסקה גדול יותר, כך גובה המס גדול יותר. המס מתקיים בין היתר על מנת לצמצם את הביקושים בנדל"ן וכדי להוציא את המשקיעים משוק הנדל"ן.

עם זאת, יש סייגים במס הרכישה, כלומר, אם מדובר על רכישה של דירת מגורים יחידה, יינתן פטור ממס על סכום מסויים שמתעדכן מדי שנה בהתאם למדד המחירים לצרכן.

מס שבח לעומת זאת הוא מס שחל על מוכר זכות במקרקעין, גובה המס נקבע על פי גובה השבח, ככל שהשבח גדול יותר, כך גובה המס גדול יותר. המס הוא כמו מס על רווחי הון והוא חל אם וכאשר שווי הנכס בעת המכירה היה גבוה יותר משווי הנכס בעת הרכישה ובתוספת הוצאות שונות.

גם במס זה יש סייגים שונים, אם מדובר על מכירה של דירת מגורים מזכה או יחידה, יינתן פטור על גובה מסויים שגם כן מתעדכן מידי שנה לפי הצמדה למדד.

מי זכאי לקבל החזר מס רכישה או מס שבח?

התנאי העיקרי לפיו מגיע לכם החזר מס שבח או מס רכישה, הוא האם גובה המס ששולם בפועל עולה על גובה השומה. כלומר תשלום המס היה גדול יותר ממה שהיה צריך לשלם בפועל.

יש כמה דוגמאות בהם ניתן לקבל החזר מס מקרקעין (שבח ו/או רכישה):

  • ביטול עסקה – הדוגמה הבסיסית ביותר היא קבלת החזר מס עבור ביטול עסקה, בין אם מדובר על רכישת זכות במקרעין או מכירת זכות במקרעין.
  • דירה שניה בתקופה מסויימת – ייתכן ואתם זכאים לקבל החזר מס עבור החזקה של 2 דירות במקביל לתקופה מסויימת.
  • דירה נוספת – יש מקרים בהם ניתן לקבל החזר מס חלקי גם עבור דירה שניה או אפילו על דירה שלישית. כל זאת, אפילו אם הזמן עולה על תקופה מסויימת.
  • העברה בין בני זוג – העברת דירה בין בני זוג שגרים יחד מאפשרת פטור ממס. אולם, אם הם גרים לחוד, יאלצו לשלם.
  • קרוב ללא תמורה – אם דירה הועברה ללא תמורה, יש לשלם מס רכישה חלקי.
  • ירושה – ניתן לקבל פטור ממס על דירה שעברה בירושה. אם שילמתם, ניתן לבדוק אם אתם זכאים לפטור מסויים.
  • יש עוד הרבה מקרים.

איך לבדוק האם מגיע לכם כסף?

רשות המסים השיקה יישום מסויים שמאפשר למי שביצע עסקת מקרקעין, לבדוק האם קיימת יתרת זכות עבורו בעקבות אחד המסים הללו (מס שבח או מס רכישה).

הבדיקה עצמה בחינם והיא פשוטה ביותר: יש להזין מספר תעודת זהות של מי שביצע את העסקה ולבדוק אם קיימת יתרת זכות. מדובר על בדיקת החזרים מאושרים של רשות המסים וקבלת המידע מותנית בזיהוי הלקוח.

איך לקבל את הכסף?

גיליתם שיש לכם יתרת זכות ומגיע לכם כסף? מעולה. כך תוכלו לבדוק איך לקבל את הכסף:

  • יתרת זכות בין 1 ₪ ל-500 ₪ – יש להקליד במערכת את פרטי חשבון הבנק של מבצע העסקה. לאחר קליטת הנתונים, המערכת תבצע את החישוב ולאחר מספר ימים הכסף יועבר לחשבון הבנק.
  • יתרת זכות מעל 500 ₪ – במקרה זה, יש להדפיס את הטופס למילוי, למלא אותו ידנית ולהעביר אותו אל הבנק בו מתנהל החשבון של מבצע העסקה. הבנק יעביר את הטופס לרשות המסים ולאחר מספר ימים העסף יועבר לחשבון הבנק.

איפה בודקים?

פשוט מאוד, נכנסים לקישור הבא: https://secapp.taxes.gov.il/svStatusShuma/frmHechzer.aspx.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *