חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

מה זה קלפי ואיך מוצאים את מיקום הקלפי לצורך הבחירות?

ההצבעה לבחירות לכנסת ולרשויות מקומיות ומועצות אזוריות נעשית באמצעות קלפי המוצבת בקרבת המגורים של כל אחד מאיתנו. הבנה ורקע על הקלפי יכולה לסייע לנו להבין עוד יותר.

מטרת הכתבה היא לספק הסבר על הנושא.

מה זה קלפי?

קלפי הוא מונח המתאם מקום אליו מגיעים בעלי זכות ההצבעה ומצביעים לבחירות לכנסת או לבחירות לרשויות מקומיות ולמועצות אזוריות. קלפי הוא יכול להיות מבנה או חדר בה נמצאת ועדת קלפי מיוחדת ובחדר זה נמצאת גם תיבת קלפי (תיבה לצורך ההצבעה בפועל).

ועדת הבחירות המרכזית לכנסת קובעת את הרכב ועדת הקלפי, כך שהשניה מורכבת מנציג מטעם הועדה המרכזית וכן נציגים של סיעות שונות שועדה אזורית קבעה. נציג סיעות אחרות ללא נציגים באותה קלפי, יכולים לשלוח משקיפים מטעמם.

בזמן ההצבעה, רק לנציבים שנבחרו להיות בקלפי ורק בוחרים, יכולים להיות שם. למעט כוחות הביטחון לצרכים שמירה על הסדר והביטחון.

זכאות הצבעה בקלפי

להגיע אל הקלפי ולהצביע יכולים רק בוחרים / מצביעים בעלי זכות בחירה (בני 18 ומעלה שרשומים בפנקס הבוחרים לאותן בחירות). אותם בעלי זכות בחירה צריכים להגיע אל הקלפי לפי הכתוב בהודעה לבוחר שנשלחת לבוחר / למצביע.

שעות הצבעה בקלפי

שעות ההצבעה בקלפי הן רצופות החל מהשעה 7 בבוקר ועד 22 בערב. ביישובים קטנים שבהם יש עד 350 בעלי זכות הצבעה, שעות הפעילות של הקלפי הן מהשעה 8 בבוקר ועד 20 בערב (גם בבתי חולים, מעצר וכו').

ליתר דיוק, אלו הן שעות הפעילות, כך שמי שהגיע כמה רגעים לפני סגירת הקלפי, יכול לבחור גם אחרי שהקלפי נסגרה ובתנאי שהוא המתין בתור ולא עזב את מיקום הקלפי.

מיקום הקלפי

מיקום הקלפי ניתן למצוא בהודעה לבוחר שנשלחת לכל בוחר, לקראת הבחירות. במידה ולא התקבלה הודעה כזו, אפשר לבדוק ביישום ייעודי של משרד הפנים. שם צריך להזין מספר זהות ותאריך הנפקת תעודת זהות.

במקרים מיוחדים, אפשר להצביע גם בקלפי אחר, כמו בבית חולים, בתי סוהר, בחוץ לארץ ועוד.

מה צריך להביא לקלפי?

כדי לבחור בקלפי, חובה להביא את אחד מאמצעי הזיהוי הבאים:

  • תעודת זהות.
  • דרכון.
  • רישיון נהיגה.
  • תעודה צבאית, תעודת שוטר / סוהר – הכוללת תמונה.

לא חובה להביא הודעה לבוחר.

הסעות לקלפי

כל בעל זכות הצבעה אשר נמצא במיקום מחוץ לגבולות מיקום הקלפי, יכול להשתמש בשירותי היסעי בוחרים על פי חוק וללא תשלום. מי שהקלפי שלו בתוך עיר המגורים, צריך להגיע לשם בעצמו.

איך מצביעים בקלפי?

הבוחר צריך לקבל מעטפה (לאחר הזדהות) ולגשת אל תא הבחירה לבד ושם לבחור באופן הבא:

  • בבחירות לכנסת – בוחרים פתקית אחת לרשימת מועמדים של מפלגה.
  • בבחירות לרשויות מקומיות ולמועצות אזוריות – בוחרים 2 פתקיות, אחת לראשות העיר/מועצה ואחת לרשימת מומעמדים לרשות.

את הפתק / הפתקים (לפי העניין) צריך להניח בתוך המעטפה ולאחר מכן, יש להכניס את המעטפה לתוך תיבת הקלפי.

מה עוד חשוב לדעת?

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil