חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

דמי כיס – כמה לתת לילדים, מתי להעניק ואיך עושים זאת?

דמי כיס לילדים הם לא רק תשלום שניתן להם, אלא גם מלמד אותם הרבה על חינוך פיננסי והתתנהלות פיננסית חשובה לגבי הכסף. יש משפחות בהם קיים נוהג לתת דמי כיס לכל ילד ויש משפחות בהם לא מקובל לעשות זאת.

מטרת הכתבה היא להסביר את כל המידע על הנושא.

מהם דמי כיס?

דמי כיס הם סכום כסף שניתן לעיתים על ידי הורים לילדים שלהם, למטרת שימוש בהם לפי צורך או רצון של הילד. הילדים, במיוחד בגיל צעיר מאוד, אינם עובדים ולכן אין להם הכנסות לצורך שימוש בכסף על הוצאות שונות ולכן דמי כיס שניתנים לילדים מהווים מקור הכנסה כזה המשתמש.

למען הסר הספק, דמי כיס הם עבור צרכים של הילדים, בנוסף למה שההורים מספקים עבורם. כלומר, הם לא נועדו לרכישת בגדים לילד, אוכל לילד, חינוך ושאר הצרכים שההורים נותנים עבור ילדיהם. המשמעות היא שהילדים יכולים לעשות שימוש בכסף לצרכים אחרים שלהם כמו מתנה לחבר ליום הולדת, ארגון מסיבה בקרב החברים או אפילו לצרכים אישיים כמו קניית ממתקים ומזון אחר עבורו.

מעבר לנושא החומרי של הכסף, דמי כיס הם כלי אידיאלי באמצעותו ההורים יכולים לחנך את הילדים שלהם חינוך וצרכנות פיננסית, תכנון תקציב, חיסכון, הצבת יעדים, דחיית סיפוקים, אחריות, עצמאות ועוד.

מקובל כי דמי כיס ניתנים בכל תקופה מסויימת לילדים כמו בכל שבוע או בכל חודש, קרי באופן מחזורי. הכסף ניתן מיוזמת ההורים לרוב ולא לפי בקשת הילד, ואולם גם אז הם נחשבים דמי כיס.

אגב, כדאי מאוד כי התשלום לא יהיה מקושר לחובות או מטלות של הילד. כך למשל, אין להתנות בין הסכום לבין העבודה שהילד צריך לעשות כמו סידור המיטה, שיעור בית, הכנת ציוד ללימודים וכן הלאה.

אוכלוסיית יעד – למי זה מתאים?

כל הורה שקבע להעניק לילד סכום כסף לצורך שימוש לצרכי הילד.

מאיזה גיל ועד איזה גיל לתת דמי כיס?

מתן דמי כיס על ידי הורים לילדים שלהם נקבע על פי ההורים ובהתאם לנסיבות שונות. כדי להבין מאיזה גיל ועד איזה גיל, צריך להבין טוב יותר את המטרות עבורם הם ניתנים.

באופן כללי, הכסף ניתן לילדים החל מהשלב בו הם מבינים מהו כסף, למה הוא משמש, הערך שלו והחשיבות שהוא מקנה להם. כלומר מדובר על החל מבערך גיל 5 או 6 שנים.

דמי הכיס ניתנים עד לגיל בו הילד מתחיל לעבוד ויכול לממן בעצמו את ההוצאות והצרכים שלו. מדובר על החל מגיל 14-15 בערך שזהו גיל העסקת בני נוער. כמובן שההורים יכולים להמשיך להעביר דמי כיס גם עד גיל 18 בו הילד מסיים את הלימודים ומתחיל שלב אחר בחיים.

סכום דמי כיס – כמה כסף לתת לילדים?

ככתוב מקודם, גובה הסכום משתנה בהתאם למטרות מוצבות, יש כאלו שנותנים לילדיהם כמה שקלים בודדים בשבוע ויש כאלו של כמה עשרות שקלים, ויש הורים שלא נותנים כלל, אלא שרק אם הילדים זקוקים, הם פונים אליהם. המשמעות היא כי הדבר משתנה.

עם זאת, במקרה שבו כן הוחלט להעניק דמי כיס לילד או לילדה, בחישוב גובה הסכום יש להתחשב בסכומים שהילד אמור להוציא בהתאם לסוג המוצרים או השירותים שהוא מוציא בדרך כלל לפי גילו. כמו למשל דברי מאכל, ממתקים, משחקים, בילויים ופנאי, מתנות ועוד.

בנוסף לכך, יש להתחשב גם בסכומים שהילד לוקח על עצמו בתשלום. כלומר מוצרים ושירותים שמעתה הם באחריות הילד, כמו למשל: בגדים, חשבון סלולרי, כלים וציוד לבית ספר וכדומה.

גובה הסכום אמור להשתנות בהתאם לגיל הילד, מכיוון שעם הזמן וככל שהילד גדל, הצרכים והרצונות שלו גדלים וכך גם העלויות וההוצאות. לכן דמי הכיס צריכים לגדול עם הזמן, ניתן להגדיל אותם בכל תקופה שבה הם ניתנים או בתקופה אחרת.

במקרה שהכסף נגמר בתקופה ככתוב מטה, מומלץ להימנע ממתן הלוואה, כדי ללמד את הילד שלא להיכנס לחובות מיותרים. יחד עם זאת, במקרה של הוצאה בלתי מתוכננת, לעיתים ניתן להתחשב בכך, ולתת הלוואה ואף עם ריבית – כדי ללמד שאין מתנות חינם.

מועד מתן דמי כיס – מתי וכל כמה זמן לתת?

כאמור, מתן התשלום הוא לפי תקופה. ההורה צריך לקבוע ביחד עם הילד תקופה לפיה הילד יקבל דמי כיס. כמו שההורה יודע כי יקבל שכר בכל 1 או 10 לחודש, כמו שמקבל קצבה יודע כי בתאריך מסויים יקבל קצבה – כך גם הילד צריך לדעת שבכל תקופה הוא יקבל את הכסף.

ניתן לתת את הכסף על בסיס שבועי או חודשי. על בסיס שבועי הסכום נמוך יותר, אך הוא ניתן בכמה פעימות במהלך חודש. לעומת זאת, על בסיס חודשי הוא סכום גבוה יותר, אך ניתן בפעם אחת בחודש.

מטרת השימוש בדמי כיס

חשוב להגדיר ביחד עם הילד, לאילו מטרות הכסף ישמש. דבר זה חשוב כדי שההורה יוכל לדעת מה הילד הולך לקנות בכסף, ומנגד זהו אחד המקורות עליו ניתן לחשב את הסכום שצריך לתת.

כדאי למנוע מקרים בו הילד מבזבז כסף על הוצאות מיותרות ומנגד שיוכל לחסוך את הכסף לצורך תכנון עתידי כמו רכישה גדולה של מוצר / שירות למשל.

סכום הכסף יכול לשמש בתור:

  • צרכנות – סכום כסף שמיועד לרכישה של מוצרים או שירותים של ובאחריות הילד.
  • חיסכון – סכום כסף שמיועד לחיסכון לצורך שימוש בהם למטרה חשובה בעתיד.
  • הוצאות בלתי מתוכננות – במקרה בו הילד זקוק לסכום כסף מיידי שלא מתוכנן מראש.

איך לממן דמי כיס?

הורים מעניקים לילדים שלהם דמי כיס לרוב מתוך הכנסותיהם. אולם, הורה יכול לנצל תשלום קצבת ילדים הניתנת לו על ידי המוסד לביטוח לאומי כדי לממן את תשלום דמי הכיס.

חשוב לומר, שאין קשר בין קצבת ילדים לבין דמי כיס – כך גם לגבי הסכום. קצבת ילדים ניתנת להורה לגידול ילדיו, דמי כיס משמשים למטרות נוספות.

איך לתת לילדים דמי כיס?

ניתן לתת לילדים את התשלום בכמה דרכים:

  • כסף מזומן – סכום כסף שניתן באופן פיזי לילד.
  • כרטיס אשראי נטען – אפשר להטעין כרטיס בסכום כסף.
  • חשבון בנק ייעודי – אפשר לפתוח חשבון בנק לקטינים ולאפשר להם לקבל את הכסף.

לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות משל עצמה ולכן חשוב לבחון אותם.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil