חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

איתור יועצים פנסיוניים, סוכני ביטוח או סוכני שיווק פנסיוני – איך למצוא איש מקצוע עם רישיון?

יועץ פנסיוני, סוכן ביטוח או משווק פנסיוני הוא מומחה מקצועי שיכול לסייע במגוון תחומים, לפני תחילת עבודה חובה לבדוק אם יש לו רישיון כחוק. החובה לפעול עם רישיון חלה על יחיד או על תאגיד.

בכתבה זו נסביר לכם כיצד תוכלו למצוא יועץ, סוכן או משווק ולוודא כי אכן יש לו רישיון כחוק.

יועץ או סוכן, רישיון.. על מה מדובר?

אם אתם מעוניינים לרכוש מוצר ביטוח או מוצר חיסכון מסויים, אתם יכולים לבצע זאת בכמה דרכים שונות: פניה ליועץ פנסיוני, פניה לסוכן ביטוח פנסיוני, פניה לחברה או למשווק פנסיוני, או פניה באופן ישיר ללא גורמים.

מה הכי טוב מכל אלה? זה משתנה לפי הידע שלכם, הדרישה להיות בידיים מקצועיות ועוד. אך על זה נדבר בכתבות אחרות. כמובן, מי שמבצע את הפעולה לבד ללא גורמים או מתווכים, הכתבה הזו פחות תעניין אותו.

אם אתם כן מעוניינים לעבוד עם מומחה ביטוח ופנסיה, אתם עשויים לפנות או ליועץ, או לסוכן או למשווק, הוא יכול להיות יחיד, כמו עוסק או עובד של סוכנות, או תאגיד שהיא למעשה סוכנות הביטוח עצמה.

יש כמה הבדלים בין הסוגים הללו, ונכתוב עליהם במשפט אחד בקצרה:

  • יועץ ביטוח פנסיוני – מדובר על יועץ חיצוני או יועץ שעובד בתאגיד בנקאי שהוא מתוגמל באופן ישיר מכם או על ידי חברת הביטוח / החברה המנהלת את החיסכון. היועץ הוא הכי אובייקטיבי מכולם, שכן אם הוא מקבל עמלה, אז היא שווה בין כולם.
  • סוכן ביטוח פנסיוני – מדובר על סוכן עצמאי או שעובד אצל סוכנות ביטוח והוא מתוגמל לפי ההסכם עם חברת הביטוח או החברה המנהלת את החיסכון. סוכן הוא פחות אובייקטיבי מכיוון שהוא מתוגמל באופן שונה ויכול להעדיף מוצר אחד על פני האחר.
  • סוכן משווק פנסיוני – מדובר על סוכן שעובד בתוך חברת הביטוח או החברה המנהלת את החיסכון, והוא מתוגמל בחברה בה הוא עובד. משווק הוא כלל לא אובייקטיבי שכן הוא משווק את מוצרי המעסיק שלו בלבד.

אם הבנתם את ההבדלים, אז יש דבר משותף בין כל אלו (מלבד הידע, העיסוק עצמו ותחום העיסוק) והוא הרישיון לפעול על פי חוק.

כלומר חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (ביטוח), קובע כי אדם או תאגיד לא רשאי לעסוק בתיווך ביטוח / פנסיה, אם אין לו רישיון כחוק שהוא קיבל מאת רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון. על מנת לקבל רישיון, אדם או תאגיד צריך ללמוד ולעבור את מסמכי ההסמכה של הרשות.

חיפוש יועץ, סוכן או משווק, ואימות רישיון

יש מגוון של דרכים איך לחפש יועץ פנסיוני, סוכן ביטוח / פנסיה, או משווק פנסיוני. אפילו אנחנו לעיתים מפנים לפי בקשה אנשים שמעוניינים במוצרי פנסיה או ביטוח מסויימים. אך כרגע זה לא העניין.

אחת הדרכים הטובות ביותר היא להשתמש באמצעות המערכת לאיתור יועצים, סוכנים ומשווקים של רשות שוק ההון, והסיבה לכך שמדובר על מאגר רשמי של המדינה שכוללת רשימה של יחידים ותאגידים עם רישיון כחוק.

גם אם הופניתם או הסתייעתם ביועץ, סוכן או משווק חיצוני (שלא באמצעות המערכת), הרי שתמיד תוכלו להיכנס אל המערכת של רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון כדי לבדוק האם לאותו יחיד או תאגיד יש רישיון כחוק מהמדינה.

איך לחפש או לבדוק האם ליועץ, סוכן או משווק יש רישיון כחוק?

כדי למצוא מומחה ביטוח ופנסיה, או על מנת לוודא כי יש לו רישיון, אפשר להיכנס אל מערכת לאיתור של רשות שוק ההון בקישור הבא. בעת כניסה אל מאגר של רשימת יועצים וסוכנים, תוכלו לבחור האם אתם מחפשים יחיד או תאגיד. הרעיון די דומה לגביהן, רק שמדובר על רישיונות שונים.

תוכלו להזין את מספר הרישיון של המומחה כדי לוודא שהוא אכן נמצא ברשימה, אם הוא לא מופיע, נסו לבדוק זאת באמצעות דרכים אחרות: לדוגמה לפי סוג הרישיון (יועץ, סוכן או משווק) או לפי שם פרטי ומשפחה. ניתן גם לאתר יועץ לפי סוג שירות שהוא מציע (פנסיוני, כללי או ימי), מיקום גאוגרפי או סוג הרישיון ככתוב לעיל.

ברשימה יוצג לכם המידע הרלוונטי שביקשתם, תוכלו גם להוריד את המידע כקובץ Excel.

מידע נוסף

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil